(HTV (video)) Hrvatski sabor danas glasuje o zakonu o udžbenicima koji se posljednih tjedana pretvorio u ozbiljno politiÄko pitanje. O znaÄajkama novog zakona, onome Å¡to on donosi profesorima, uÄiteljima, Å¡kolarcima, ali i njihovim roditeljima te kako i zaÅ¡to se u srediÅ¡tu Zagreba sutra organizira skup „Za sigurne Å¡kole„ za HRT-ov “Studio 4” govorio je profesor Ivan Plantić, nastavnik u OÅ Smokvica i Älan tima Nastavnici.org.
“Nisam siguran koliko će novi zakon o udžbenicima neÅ¡to bitno promijeniti u hrvatskom Å¡kolstvu. Vidite da se rasprava svela jednim dijelom na politiÄko prepucavanje. OÄito je obrazovni sustav toliko devastiran da ni vladajućoj stranci viÅ¡e nije interesantan pa su ga prepustili HNS-u”, kazao je Plantić.
“Nisam veliki pristalica velike digitalizacije koja se dogaÄ‘a. Ako pogledate obrazovne sustave NjemaÄke ili Francuske, oni su to pokuÅ¡ali daleko prije nas. Uvjerili su se da stvar nije baÅ¡ dala oÄekivane rezultate te pomalo napuÅ¡taju taj proces digitalizacije. On će rezultirati, danas-sutra, uÄenicima koji će joÅ¡ manje baratati Äitanjem i pisanjem. UÄenici nam ionako previÅ¡e gledaju razne ekrane (laptop, mobitel, televizija)”, izjavio je uÄitelj Plantić te smatra kako će se tek vidjeti hoće li uÄenici imati lakÅ¡e torbe kako se dosad najavljivalo.
Na pitanje jesu li škole spremne za digitalizaciju, Plantić je rekao da postoje u Hrvatskoj škole koje doista i jesu već u 21. stoljeću, dok s druge strane ima i onih gdje je grijanje na drva.
U Å¡kolama u kojima se provodi eksperimantalni dio reforme Plantić naglaÅ¡ava da je situacija s laptopima problematiÄna. Znali su biti neispravni, u Å¡kolama su pucale internetske veze, a onda se postavljalo i pitanje tko je odgovoran za sve to.
Odgovarajući na pitanje o besplatnim udžbenicima, Plantić je rekao da se priklanja mišljenjima onih koji kažu da sva djeca trebaju imati besplatne udžbenike jer je u Hrvatskoj obrazovanje besplatno.
U vezi s najavljenim skupom “Za sigurne Å¡kole” rekao je da se u hrvatskim Å¡kolama nasilje dogaÄ‘a svakodnevno. “Radi se o nasilju uÄenika prema drugim uÄenicima, nasilju uÄenika prema nastavnicima, nasilju roditelja prema nastavnicima. U konaÄnici, ono Å¡to je najžalosnije, radi se o nasilju sustava nad svima nama koji u sustavu djelujemo – kroz zakonsku regulativu sustava, njegovu tromost”, izjavio je, meÄ‘u ostalim, uÄitelj Plantić.