piše: Bl
Vlada RH je 26. srpnja 2018. godine održala svoju 108. sjednicu. Na otvorenom dijelu sjednice bile su Äak 24 toÄke dnevnog reda, kako doznajemo sa službene mrežne stranice Vlade, a na zatvorenom Äetiri. Otvoreni dio prenosi se na državnoj televiziji i zgodan je, premda neobiÄan, naÄin za utući vruće jutro kad vam se ne da na plažu. Nije ni do koljena, moram priznati, sjednicama gradske skupÅ¡tine Splita kojima je presjedavala Nevenka BeÄić (njezino obraćanje vijećniku ÄŒepi uÅ¡lo je u legendu), al’ Å¡to da se radi s ljetnim shemama. UpaliÅ¡ televizor pa kako ti se posreći…
IzmeÄ‘u Nacrta prijedloga zakona o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim podruÄjima i  Prijedloga odluke o davanju suglasnosti na Ugovor o prijenosu osnivaÄkih prava nad Muzejom Apoksiomena smjestila se peta toÄka otvorenog dijela sjednice: Prijedlog odluke o raspodjeli sredstava za financiranje kulturnih, obrazovnih, znanstvenih, zdravstvenih i ostalih programa i projekata od interesa za hrvatski narod u Bosni i Hercegovini za 2018. godinu. Priznajem, nekako u to vrijeme poÄela sam razmiÅ¡ljati o tome hoću li ploÄu za kuhanje s ozbiljnim tragovima juÄeraÅ¡njeg friganja liganja prati prije ili poslije ruÄka, pa nisam baÅ¡ pažljivo sluÅ¡ala ali vrag mi ipak nije dao mira (‘oće on tako) i zateknem se popodne tražeći podatke po bespućima interneta. Opa! Ima se, može se! DvadesetiÄetiri (brojkom: 24) milijuna kuna će BiH dobiti od Lijepe naÅ¡e za neÅ¡to Å¡to je od interesa za hrvatski narod, a od toga za obrazovanje i znanost ide 6.060.000 kuna. Time će se urediti parter oko jedne osnovne Å¡kole, gradit će se i rekonstruirati Ä‘aÄki i studentski dom, srednja Å¡kola, glazbena Å¡kola, knjižnica, igraliÅ¡te. Negdje će se samo mijenjati unutarnja vrata, a dobro, Å¡to sad, ne može se sve… Posebno je zanimljiv projekt opremanja fonetskog laboratorija u jednoj strukovnoj srednjoj Å¡koli, a sa svrhom jaÄanja fonetske razine uÄenja hrvatskog jezika u strukovnoj nastavi. Ono, vau! Eto, doÄ‘e mi da odselim. Kakva Å kola za život, kakvi bakraÄi, ovo je vrh: fonetski laboratorij. U srednjoj strukovnoj. Sa svrhom.
Sad sam se zamislila, nisam Äula da to uopće postoji. Ono, igdje u Hrvatskoj. Morat ću provjeriti.
Ali ne moram provjeravati postoje li Å¡kole koje treba obnoviti ili izgraditi. Radim u jednoj koja je, izgleda (kuc-kuc u drvo da-se-ne-urekne) doÄekala gradnju drugog dijela punih Å¡est godina nakon Å¡to smo izbjegli iz (Äak dvadesetak godina) stare, zgrade koja se raspadala. Nadam se i dvorani, prije mirovine. Al, pomalo.
I onda se nekako posve prirodno u misli uvuÄe OÅ Nikole Andrića u Vukovaru. Znate o kojoj je Å¡koli rijeÄ? Ma, Äuli ste, ona Å¡kola koja nije obnovljena joÅ¡ od rata. Å kola oÅ¡tećene fasade, s rupama na dvoriÅ¡tu pa je uÄenicima igra u njemu zabranjena. Hajte, uguglajte pa pogledajte fotografije, a ja ću nastaviti. Å kola u kojoj zimi Äesto ne radi grijanje. Å kola u kojoj mnogi zahodi nisu u funkciji, prozori su zakucani, a poplave viÅ¡e nikoga ne iznenaÄ‘uju. Å kola koja se raspada već gotovo 30 godina, a Vlada za to vrijeme pomaže obrazovni sustav Bosne i Hercegovine. ProÅ¡le godine 23.500.000 kn (za obrazovanje i znanost 6.510.000 kn). ÄŒetiri godine prije po 20.000.000 kn (za obrazovanje i znanost izmeÄ‘u 4.665.000 kn i 5.350.000 kn). 2016. godine joÅ¡ 500.000 kn je dano za realizaciju Projekta rekonstrukcije i opremanja Å¡portskog kompleksa u okviru kampusa i SveuÄiliÅ¡ta u Mostaru.
Vratimo se na OŠNikole Andrića.
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj Å¡koli kojeg je Hrvatski sabor donio na sjednici 13. srpnja 2018. u Älanku 142. sada napokon omogućava da se ta Å¡kola obnovi sredstvima iz državnog proraÄuna, za Å¡to će, navodno, trebati 15 milijuna kuna.
TakoÄ‘er navodno, obnova bi mogla poÄeti na jesen. Živi bili, pa vidjeli.
Pomoći drugome je sasvim prirodna stvar. DapaÄe, neÅ¡to poželjno. Recimo, Hrvatska je nedavno ponudila GrÄkoj dva kanadera. Pitam se jedino, bi li ih ponudila da i kod nas trenutno hara požar sliÄan onome od prije godinu dana pored Splita, pa i u njemu. Ili bi najprije pogasili Å¡to kod nas gori, a zatim pomagali GrÄkoj?
Kažu neki, oni će znati dal’ ironiÄno il’ u Å¡ali, da nema smisla ulagati u obrazovanje djece Hrvatske kad se ionako masovno sele nakon zavrÅ¡enog Å¡kolovanja.
Drugi kažu da se ovakvom raspodjelom sredstava Hrvatske kupuju glasovi u susjednoj nam i prijateljskoj državi.
Korado Korlević kaže bogatstvo Hrvatske nisu rijeke , planine i more nego upravo – djeca.
A ja se pitam: Äija? „NaÅ¡a“ ili „njihova“?
Ili je Lijepa naša uvelike Lijepa njihova?