(N1) Saborski Zastupnik Živog zida Ivan Pernar podigao je dosta prašine u posljednje vrijeme zbog svojih nenajavljenih posjeta školama. Takav njegov postupak osudili su neki ravnatelji, pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić, a sad se posebnim naputkom oglasilo i resorno ministarstvo.
Priopćenje Minstarstva prenosimo u cijelosti:
PoÅ¡tovani, potaknuti nedavnim nenajavljenim ulascima saborskoga zastupnika Ivana Pernara u prostorije zagrebaÄkih srednjih Å¡kola, skrećemo pozornost na sljedeće.
Å kolske ustanove obvezne su uÄenicima osigurati zaÅ¡titu prava propisanih Ustavom Republike Hrvatske (Narodne novine, broj 85/10. – proÄišćeni tekst i 5/14.), konvencijama, zakonima i provedbenim propisima, a neka su od tih prava i pravo uÄenika na zaÅ¡titu od nedopuÅ¡tenoga politiÄkoga iskriÅ¡tavanja, pravo na nesmetan odgojno-obrazovni rad u sigurnom okruženju, kao i pravo na privatnost uÄenika. Navedena prava su ugrožena u situacijama u kojima se s uÄenicima razgovara u prostoru Å¡kolske ustanove bez dopuÅ¡tenja ovlaÅ¡tenih osoba pozivajući ih na neprihvatljivo ponaÅ¡anje, koje podliježe izricanju odgojnih mjera (neopravdan izostanak s nastave kako bi podržali odreÄ‘ena politiÄka stajaliÅ¡ta) te u kojima se fotografira s uÄenicima, nakon Äega se fotografije objavljuju na druÅ¡tvenim mrežama bez njihova pristanka, odnosno pristanka roditelja.
U skladu s odredbama Älanka 67. i 70. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj Å¡koli (Narodne novine, broj 87/08., 86/09., 92/10., 105/10., 90/11., 16/12., 86/12., 94/13., 152/14., i 7/17.) Å¡kolske ustanove dužne su stvarati uvjete za zdrav mentalni i fiziÄki razvoj te socijalnu dobrobit uÄenika, sprjeÄavati neprihvatljive oblike ponaÅ¡anja i brinuti se o sigurnosti uÄenika.
UÄitelji, nastavnici, struÄni suradnici i ostali radnici u Å¡kolskim ustanovama dužni su poduzimati mjere zaÅ¡tite prava uÄenika te o svakom krÅ¡enju tih prava, posebice o oblicima tjelesnog ili duÅ¡evnog nasilja, spolne zloporabe, zanemarivanja ili nehajnog postupanja, zlostavljanja ili izrabljivanja uÄenika, odmah izvijestiti ravnatelja Å¡kolske ustanove koji je to dužan javiti tijelu socijalne skrbi, odnosno drugome nadležnom tijelu.
Sukladno Älanku 125. Zakona, ravnatelji Å¡kolskih ustanova brinu se o pravima i interesima uÄenika i radnika Å¡kolske ustanove te odgovaraju za njihovu sigurnost, a odgovorni su i za zakonitost rada i struÄni rad Å¡kolske ustanove.
”Ravnatelji bi trebaju osigurati Å¡kolski ulaz”
Kako bi zaÅ¡titili uÄenike od neovlaÅ¡tenih ulazaka stranih osoba u prostore Å¡kolskih ustanova koji mogu prouzroÄiti incidentno ponaÅ¡anje i time ugroziti sigurnost uÄenika i zaposlenika, upućujemo ravnatelje Å¡kolske ustanove da organizacijom rada i drugim rjeÅ¡enjima u sklopu svojih ovlasti osiguraju ulaz u Å¡kolsku ustanovu kako bi onemogućili nedopuÅ¡ten ulazak stranih osoba.
Radi sigurnosti uÄenika, radnika i imovine, Å¡kolska ustanova može koristiti alarmni sustav i/ili sustav videonadzora u skladu s posebnim propisima.
Ravnatelji Å¡kolskih ustanova, radi izbjegavanja dovoÄ‘enja uÄenika u neposrednu opasnost zbog mogućih incidentnih ponaÅ¡anja neovlaÅ¡tenih posjetitelja, obvezni su za vrijeme rada na ulazu u Å¡kolsku ustanovu osigurati dežurstvo odgojno-obrazovnoga ili drugoga radnika u svim unutarnjim, ali i vanjskim prostorima Å¡kolske ustanove kada ih koriste uÄenici.
S obzirom na to da Å¡kolski /domski odbor, suladno Älanku 58. Zakona, donosi kućni red Å¡kolske ustanove, njime se uz pravila sigurnosti i zaÅ¡tite od socijalno neprihvatljivih oblika ponaÅ¡anja, diskriminacije, neprijateljstva i nasilja, kao i pravila ponaÅ¡anja uÄenika i radnika Å¡kolske ustanove, mogu odrediti i pravila ponaÅ¡anja drugih osoba za vrijeme boravka u prostorijama Å¡kolske ustanove te detaljno propisati obveze i naÄin postupanja dežurnih osoba. Kućni red i popis dežurnih uÄitelja/nastavnika mora biti javan i dostupan uÄenicima, uz mogućnost prilagodbe za uÄenike s teÅ¡koćama.
Kućni red odnosi se na sve osobe za vrijeme njihova boravka i rada u unutarnjem i vanjskom prostoru školske ustanove gdje se održava odgojno-obrazovni rad.
U sluÄaju da pravila ponaÅ¡anja i pravila postupanja nisu u dostatnoj mjeri i na jasan naÄin ureÄ‘ena pravilnikom o kućnom redu, upućujemo ravnatelje da pristupe njegovim izmjenama i dopunama. U tom sluÄaju skrećemo pozornost kako pravilnik o kućnome redu donosi Å¡kolski/domski odbor nakon prethodno provedene rasprave na uÄiteljskom/nastavniÄkom vijeću, vijeću roditelja i vijeću uÄenika.
Napominjemo kako je naÄin postupanja uÄenika, nastavnika, struÄnih suradnika i ravnatelja u poduzimanju mjera zaÅ¡tite prava uÄenika te prijave svakog krÅ¡enja tih prava nadležnim tijelima propisan Pravilnikom o naÄinu postupanja odgojno-obrazovnih radnika Å¡kolskih ustanova u poduzimanju mjera zaÅ¡tite prava uÄenika te prijave svakog krÅ¡enja tih prava nadležnim tijelima (Narodne novine, broj 132/13.).
U skladu s Älankom 4. stavkom 2. Pravilnika, u Å¡kolskim ustanovama koje rade u dvije ili viÅ¡e smjena ili se nastava održava i u podruÄnim Å¡kolama ili odjelima ravnatelj treba ovlastiti jednu ili viÅ¡e osoba za postupanje u sluÄajevima povrede prava uÄenika, a to će u pravilu biti voditelj smjene ili voditelj podruÄne Å¡kole/odjela.
Slijedom navedenog, upućujemo ravnatelje Å¡kolskih ustanova da informiraju uÄenike, roditelje i radnike Å¡kolske ustanove o propisima koji reguliraju pravila ponaÅ¡anja, zaÅ¡titu i prava djece, kao i pravila postupanja u sluÄaju kada strana osoba pokuÅ¡a neovlaÅ¡teno ući u unutarnji prostor ili se zadržava u vanjskom prostoru Å¡kolske ustanove u vrijeme održavanja odgojno-obrazovnoga rada, odnosno kada se osoba kojoj je dopuÅ¡ten ulazak u unutarnji prostor ili boravak u vanjskom prostoru Å¡kolske ustanove u vrijeme održavanja odgojno-obrazovnoga rada neprimjereno ponaÅ¡a.
Narod koji ima ovakvo ministarstvo, nema budućnosti!
Narod koji ima ovakvo ministarstvo budućnost ni ne zanima.
On sasvim solidno živi u prošlosti!