(Lupiga) Bosanski franjevac Drago Bojić predstavio je svoju knjigu “Zlato i tamjan” u Knjižnici Bogdana Ogrizovića u Zagrebu. ÄŒovjek je to, kako ga je na predstavljanju oslovio novinar Ladislav TomiÄić, koji je preozbiljno shvatio Bibliju. A Å¡to je o njemu govorio Viktor IvanÄić, proÄitajte u tekstu koji slijedi.Â
Multiplikacija Drage Bojića
“Bog u rukama luÄ‘aka je opasan.”
Ta reÄenica iz jednog od tekstova franjevaÄkog svećenika Drage Bojića, okupljenih u njegovoj knjizi “Zlato i tamjan”, mogla bi se uz neÅ¡to zlobe, tendencioznosti i loÅ¡ega kućnog odgoja – a to su resursi kojima potpisnik ovih redaka obiluje – povezati sa sveÄanim obilježavanjem 25 godina vjeronauka u Å¡kolama Å¡to je ovih dana upriliÄeno u Hrvatskoj.
Hrvatska biskupska konferencija organizirala je tim povodom Äak i sveÄanu akademiju u – gdje bi drugo? – Hrvatskome narodnom kazaliÅ¡tu u Zagrebu, uz prisustvo najviÅ¡ih crkvenih, državnih i akademskih uzvanika, ukljuÄujući, dakako, i ministra obrazovanja. Nitko ne može pouzdano znati da li je ministar obrazovanja nazoÄio radosnome skupu kao predstavnik crkvenoga ili državnog aparata, no upravo se i radi o Äinjenici da je to svejedno.
Å to to uopće znaÄi obilježavati 25 godina vjeronauka u Å¡kolama? Slaviti Äetvrt stoljeća uÄinkovite indoktrinacije? Podvući crtu i izložiti kvartalni slado pripitomljavanja prije nego se krene u nove duhovne pobjede? Ili je možda rijeÄ o nekoj vrsti obljetniÄke uvertire, o pripremi terena za buduće sliÄne svetkovine, jer je uz postojeće druÅ¡tvene prilike sasvim moguće da se 2027. – u istome organizacijskom aranžmanu, uz istu kolekciju uzvanika, u istome Hrvatskom narodnom kazaliÅ¡tu u Zagrebu – obilježi deseta godiÅ¡njica zabrane pobaÄaja?
Budući da vjeronauk kao takav postoji znatno duže od 25 godina, Hrvatska biskupska konferencija nije obilježila tek svoja odgojna postignuća, već prije svega kohabitaciju crkve i države; slavila je obljetnicu konstituiranja ne samo državne crkve, nego, mnogo važnije, i crkvene države. U zagrebaÄkom teatru održana je sveÄana misa povodom 25. godiÅ¡njice smrti sekularizma, uz prigodne govore o mrskom pokojniku i polaganje crkvenog vijenca na grob svjetovnoga zla. Ili je umjesto vijenca ipak bio upotrijebljen glogov kolac?
Hajde da, za promjenu, zamislimo istu infrastrukturu ispunjenu radikalno drugaÄijim sadržajem. Zamislimo da nastavu vjeronauka u hrvatskim Å¡kolama drži nekoliko tisuća intelektualnih replika fra Drage Bojića. Zamislimo da nekim Božjim Äudom multiplicirani Bojić – ne nužno fiziÄki nalik originalu, ali duhom, intelektom i moralom posve sliÄan – u Å¡kolama diljem Hrvatske pouÄava djecu kršćanskim vrijednostima… Na Å¡to bi to sliÄilo?
Umjesto strogih uputa o tome da je homoseksualnost bolest, da je abortus ubojstvo, a predbraÄni seks smrtni grijeh, uÄilo bi se o dostojanstvu pojedinca, o ravnopravnosti svih ljudi, bez obzira na njihove seksualne afinitete, rodnu, etniÄku, klasnu ili bilo koju drugu pripadnost. Umjesto recitiranja mitova i legendi o organskome savezu hrvatstva i katoliÄanstva, govorilo bi se o tome da je nacionalizam izvor zla, a religija koja se poistovjećuje s nacijom ideoloÅ¡ka patvorina vrijedna prezira. Umjesto pripreme na život u stadu, ukazivalo bi se na važnost individualiteta. Umjesto vježbanja pokornosti autoritetu, vježbao mi se kritiÄki duh i zagovaralo pravo na slobodno iskazivanje vlastitog miÅ¡ljenja, tim prije ako se ono u sukobu s dogmama Å¡to su ih nametnule takozvane viÅ¡e instance. Umjesto iskazivanja bezuvjetne vjernosti državi i crkvi, uÄilo bi se da je pojedinac važniji od vlasti, i da je, u sluÄajevima kada ova negira istinu, pravdu ili njegov osobni moral, dužan toj vlasti se suprotstaviti, makar ona bila oliÄena u crkvi ili državi…
Na Å¡to bi dakle to sliÄilo? Svakako ne na bogohulnu ili ateistiÄku subverziju: sliÄilo bi ponajprije na trijumf autentiÄnog kršćanstva nad službenom kršćanskom institucijom. SliÄilo bi na vjeronauÄnu obnovu temeljne kršćanske etike koja prkosi uzurpatoru, tj. KatoliÄkoj crkvu u Hrvatskoj.
Znamo, dakako, da je takva situacija nemoguća. ÄŒak i ako je zamislimo, realnost će munjevitom brzinom sasjeći naÅ¡u maÅ¡tu. Multiplicirani fra Bojić će po hitnome postupku biti izbaÄen iz nastavnog procesa u tisućama svojih verzija, a po svemu sudeći i kolektivno sankcioniran. Kao Å¡to je bio pojedinaÄno kažnjen i prije tri godine, kada je zbog javno iznesenih stavova – jer se usudio govoriti o crkvenoj zloupotrebi religije, o nacionalizmu svećenstva, o Å¡irenju mržnje s oltara, o odgovornosti i hercegovaÄkih franjevaca za politiku etniÄkog Äišćenja u zadnjem ratu i “softcore-duhovnjaÅ¡tvu” kakvo se propagira preko meÄ‘ugorskog svetiÅ¡ta – smijenjen s pozicije urednika “Svjetla rijeÄi” i uklonjen s mjesta predavaÄa na FranjevaÄkoj teologiji u Sarajevu.
Angažirani intelektualac u crkvenim redovima – intelektualac u punom smislu rijeÄi, dakle ne tek biće koje misli, nego netko tko je spreman zastupati svoje miÅ¡ljenje po cijenu da se sukobi s nadreÄ‘enom hijerarhijom i zbog toga snosi drakonske sankcije – do te je mjere nepoželjna pojava da osim Bojića u ovdaÅ¡njem katoliÄkom univerzumu jedva da joÅ¡ egzistira Å¡aÄica sliÄnih. VjerniÄka scena – a pogotovo ona unutarcrkvena – ustrojena je po uzoru na vojnu kasarnu, s pluralizam stavova koji se kreće u rasponu potvrdnoga klimanja glavom i zavrÅ¡ava u odzivom na komandu.
Zbog toga, a ne samo zbog besramnoga gaženja tekovina sekularnog druÅ¡tva, vjeronauku nije mjesto u svjetovnim Å¡kolama: ta odgojna praksa nema drugu ambiciju nego uzgajati posluÅ¡nike. Å toviÅ¡e – i to je podmukla poanta ovoga osvrta – takvog vjeronauka ne bi trebalo biti ni u crkvama!
Ali zaÅ¡to bi se jedan prokleti ateist uopće petljao u te stvari i remetio idilu katoliÄkog monologa? Zato jer živi u crkvenoj državi, razumije se, pa je reÄeni katoliÄki monolog postao takoreći svjetovni fenomen koji ga se direktno tiÄe.
Crkva voli imati snažan utjecaj na druÅ¡tvo, ali ne podnosi da “svjetovni sektor” – osim u apologetski kleÄećem stavu – ima ikakav utjecaj na nju. Ne bi se, uostalom, u hrvatskome sluÄaju moglo govoriti niti o pukome mijeÅ¡anju crkve u politiÄka pitanja – Å¡to je samo po sebi uglavnom odvratno – nego je prije rijeÄ o crkvenom dirigiranju politiÄkog života, o stanju u kojemu je vjerska institucija centralni politiÄki subjekt iz kojeg se poput metastaza Å¡ire formalno posvjetovljeni ogranci i simuliraju politiÄki život.
Eto razloga za ateistiÄki pogled u tu crnu rupu: osnovni problem KatoliÄke crkve leži u tome Å¡to je Drago Bojić eksces, umjesto da bude pravilo. A budući da je eksces, vrijedi ponavljati njegove rijeÄi:
Bog u rukama luđaka je opasan!