(Lupiga) Neozbiljno se, u najmanju ruku, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta postavilo prema najvažnijem projektu iz svojeg resora – cjelovitoj kurikularnoj reformi. Dokazuje to i posljednji potez ministra Predraga Å ustera koji je juÄer odluÄio imenovati povjerenstvo „Äije će zadaće ukljuÄivati analizu i provedbu ciljeva Strategije u dijelu ranog i predÅ¡kolskog, osnovnoÅ¡kolskog i srednjoÅ¡kolskog odgoja i obrazovanja – kljuÄnih za cjelovitu kurikularnu reformu“, kako se navodi u priopćenju ministarstva objavljenom na njihovoj web stranici.
Istovremeno, posebno struÄno povjerenstvo pri uredu premijera osnovano je joÅ¡ 2014. godine, i to kao krovno tijelo koje nadzire ne samo provedbu kurikularne reforme već i ukupne Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije. Predsjednika Posebnog povjerenstva profesora Nevena Budaka ulovili smo trenutak prije nego Å¡to će medijima poslati priopćenje kojim reagira na osnivanje novog povjerenstva.
„Oni zapravo preuzimaju naÅ¡e ingerencije u podruÄju tercijarnog obrazovanja“, rekao nam je Budak koji u svojem priopćenju navodi kako je imenovanjem novog povjerenstva resorno ministarstvo pokazalo kako ne drži do strategije koju je izglasao Hrvatski sabor te do kraja svojeg potpuno neuspjeÅ¡nog mandata nastavlja provoditi samovolju i krÅ¡iti procedure nanoseći ogromnu Å¡tetu jedinoj strukturnoj reformi koja se u ovoj državi provodi, a za Äije pokretanje ministarstvo u ovom sazivu ne snosi nikakve zasluge.
Upitan kako komentira novoimenovane voditelje novoosnovanog povjerenstva Budak je za Lupigu samo kratko rekao: „Komentirao bih samo to da mi je Äudno da se netko u ovakvim okolnostima odluÄio prihvatiti tog posla“.
ZaÅ¡to se prihvatio tog posla pitali smo i docenta Prirodoslovno-matematiÄkog fakulteta Matka GlunÄića, koji je imenovan za jednog od voditelja cjelovite kurikularne reforme.
„Ideja je da do jeseni doÄ‘emo do nekakvog eksperimentalnog programa i da se napravi neki financijski plan da možemo aplicirati na te EU fondove jer jednostavno gubimo vrijeme“, kaže GlunÄić pa odgovara i na pitanje koje je Budak postavio u svojem otvorenom pismu – tko će doraÄ‘ivati dokumente i odluÄivati o unoÅ¡enju eventualnih izmjena temeljem primjedbi iz joÅ¡ uvijek otvorene javne rasprave.
„Željeli bismo pozvati ljude koji su do sada radili u struÄnim radnim skupinama da i dalje nastave raditi jer su oni najkompetentniji, najviÅ¡e su toga napisali. Eventualno će se neke radne skupine proÅ¡irivati ako se zakljuÄi da nema dovoljno struÄnjaka – jer za neke predmete ima jako puno primjedbi. DoÅ¡lo je otprilike 3.000 dopisa, a to je nekih 35.000 komentara. Neki predmeti će se, prema tim komentarima, morati jako puno mijenjati i tu bi se možda malo proÅ¡irivale te struÄne radne skupine da se to bolje napravi“, kaže GlunÄić, ali ne otkriva o kojim se predmetima radi već se zadržava na svojem terenu – STEM podruÄju za koje kaže da je metodoloÅ¡ki previÅ¡e normirano i umjesto da smanjuje, povećava gradivo koje uÄenici moraju svladati, a ne slaže se ni sa sustavom izbornosti za predmete poput fizike, kemije ili biologije.
Njegova kolegica, rektorica Zadarskog sveuÄiliÅ¡ta Dijana Vican, novoimenovana voditeljica zadužena za druÅ¡tvene predmete unutar reforme, na naÅ¡ upit nije se javila. Vican je, poznato je, pozitivno ocijenila obrazovni program udruge GROZD, Å¡to poneÅ¡to govori o tome za kakvu obrazovnu politiku navija. Prema listi njezinih znanstvenih radova vidljiva je i povezanost s dekanom zagrebaÄkog Filozofskog fakulteta Vlatkom PreviÅ¡ićem koji je 2000. godine bio voditelj njezinog doktorata i u Äijoj je knjizi “Hrvatski nacionalni kurikulum†2007. godine objavila jedno poglavlje.
Provjerom pristiglih komentara na javnu raspravu vidljivo je kako je većinu prijedloga od svojih kolega skupio i na raspravu predao akademik Vladimir Paar. Barem kada je o kurikulu za gimnazijsko i osnovnoÅ¡kolsko obrazovanje rijeÄ.
GlunÄića smo pitali i o legitimnosti ovako, ad hoc osnovanog povjerenstva i koliko se ono u svojim ovlastima „tuÄe“ s već postojećim Posebnim povjerenstvom.
„Ovo se povjerenstvo ne vezuje na Strategiju, ali ako pogledate samu strategiju oni su od poÄetka pogrijeÅ¡ili jer su za ekspertnu skupinu i struÄna tijela objavili javni poziv umjesto javnog natjeÄaja kod kojega se imate pravo žaliti i vidjeti uvjete po kojima su izabrani Älanovi. Ovo sada viÅ¡e nije toliko sporno jer jednostavno ministar ima ovlasti osnivati povjerenstva, a ideja je, budući se radi o nacionalnom pitanju, o budućnosti naÅ¡e djece, da nemamo vremena Äekati. Budemo li Äekali izbore, pa sastavljanje vlade i ako će se oko toga ponovo voditi pregovori izgubit ćemo i cijelu sljedeću godinu“, rezonira GlunÄić iako je nejasno kako se reforma obrazovanja ne vezuje uz Strategiju obrazovanja, znanosti i tehnologije Äiji je sastavni dio. ProblematiÄno je i to Å¡to se hitnost u provedbi reforme osvijestila upravo pri kraju mandata tehniÄkog ministra.
„Sve to dogaÄ‘a se nakon Å¡to ministarstvo mjesecima nije gotovo niÅ¡ta radilo, dajući vrlo slabu potporu procesu reforme. I s te je strane upitna legitimnost imenovanja, Äak i bez izbora izvrÅ¡enog javnim pozivom, ovakvog povjerenstva od strane ministra u ostavci. Nadamo se da će efekt ovih nepromiÅ¡ljenih i samovoljnih poteza biti jednak uÄinku dosadaÅ¡njeg rada Ministarstva, a to je – niÅ¡ta“, zakljuÄuje profesor Neven Budak u svojem obraćanju javnosti ocjenjujući ovakav postupak ministarstva kao namjeru da „pruži mogućnost odreÄ‘enim marginalnim skupinama, svjetonazorskim i interesnim, da poniÅ¡te dugotrajni, savjesni i entuzijastiÄni rad stotina uÄitelja, struÄnjaka i znanstvenika“.
Docent Matko GlunÄić nada se pak kako ni njemu ni kolegici Vican nitko neće osporavati struÄnost, a Å¡to se tiÄe izbora struÄnjaka koji bi trebali nadopuniti postojeće struÄne skupine, birat će ih, kaže, na osnovu struÄnosti i operativnosti kako bi s poslom uspjeli zavrÅ¡iti do jeseni – i novih izbora.
„Ne mogu predvidjeti Å¡to će Äiniti buduća vlast, možda će tražiti neka proÅ¡irenja, ali nadam se da neće baciti sve u koÅ¡ i reći idemo iz poÄetka, jer vrijeme curi, a vidjeli ste koliko tu toÄaka ima za napraviti. Nadam se da će se to nastaviti dalje raditi“, kaže GlunÄić pa bi se dalo zakljuÄiti kako tehniÄki ministar ide prema cilju da zakljuÄi raspravu i u dokumente unese sve primjedbe u skladu sa svjetonazorom koji je promovirala ova garnitura na vlasti. Kad doÄ‘e sljedeća, dokumenti će biti zavrÅ¡eni i njihovo eventualno ponovno mijenjanje bit će po svemu sudeći kritizirano kao ideoloÅ¡ko i vraćanje postupka na poÄetak.