StruÄna radna skupina za izradu prijedloga kurikuluma Povijesti poslala je otvoreno pismo saborskom zastupniku Marku Sladojevu nakon njegove izjave o statusu Domovinskog rata u kurikulumu Povijesti. Podsjetimo, nakon Å¡to je Ante Nazor, ravnatelj memorijalnog centra Domovinskog rata iznio cijeli niz netoÄnosti o kurikulumu pokazavÅ¡i ili da ga nije proÄitao – ali ga to ne spreÄava da ga komentira – ili da namjerno manipulira, te njegovog omalovažavanja nastavniÄke profesije, za Å¡to je sve zajedno nagraÄ‘en mjestom savjetnika ministra znanosti, obrazovanja i sporta, izgleda da su se njegove laži primile pa su ih poÄeli ponavljati i drugi. Pismo prenosimo u cijelosti.
Osvrt na obraćanje zastupnika Marka Sladoljeva u Hrvatskom saboru 30. svibnja 2016.
Poštovani,
oÄekivali bismo da kao uÄitelj s odreÄ‘enim iskustvom rada u Å¡koli, javna osoba i saborski zastupnik, odgovorno koristite javni prostor za raspravu o Cjelovitoj kurikularnoj reformi i prijedlogu Nacionalnog kurikuluma nastavnoga predmeta Povijest, na temelju toÄnih i provjerenih podataka. SluÅ¡ajući VaÅ¡e obraćanje zastupnicima u Saboru, u ponedjeljak 30. svibnja 2016. godine, osjetili smo potrebu da Vam skrenemo pozornost na neke VaÅ¡e izreÄene tvrdnje koje nisu u suglasju s onim Å¡to stoji u dokumentu o kojem ste govorili. Veliki dio VaÅ¡eg obraćanja sadržajno se podudarao s tvrdnjama dr. sc. Ante Nazora, izreÄenima nedavno u emisiji HRT „Otvoreno“. Ovim putem bi Vas željeli informirati da navodna ideologizacija kurikuluma Povijesti, odnosno tvrdnja dr. sc. Ante Nazora da „kurikulum viÅ¡e sliÄi na jugoslavenski nego na hrvatski“ se zasniva na Äinjenici da se u kurikulumu na jednome mjestu spominju „ratovi na postjugoslavenskom prostoru“. Iznoseći takvu tvrdnju, dr. sc. Ante Nazor je doveo u zabludu gledatelje emisije „Otvoreno“, a oÄito i Å¡iru javnost, budući da u prijedlogu kurikuluma Povijesti stoji sljedeće:
„UÄenik istražuje procese oblikovanja samostalne hrvatske države nakon 1990. ukljuÄujući demokratizaciju, politiÄku i gospodarsku preobrazbu hrvatske države i druÅ¡tva, Domovinski rat, ratne sukobe na (post)jugoslavenskom prostoru i ukljuÄivanje Hrvatske u meÄ‘unarodne integracije. Naglasak je na razdoblju od poÄetka Domovinskog rata do mirne reintegracije Podunavlja: na uzrocima rata, kljuÄnim vojnim operacijama, mirovnim inicijativama, razliÄitim iskustvima ljudi u ratu te vojnim i civilnim žrtvama rata. UÄenik istražuje uzroke i posljedice navedenih dogaÄ‘aja te analizira izvore ukljuÄujući osobna svjedoÄanstva suvremenika tih dogaÄ‘aja.“. (str. 51)
Razlog navodnoj ideologizaciji vidi se u tome da pri izradi kurikuluma nisu konzultirani znanstvenici iz Hrvatskog instituta za povijest, pa se autori kurikuluma „nisu istrgli iz jugoslavenskog okvira“. Nećemo se pozivati na Äinjenicu da jugoslavenski kurikulum nije nikada postojao, jer se u vrijeme postojanja te države, kao Å¡to i sami znate, nisu izraÄ‘ivali kurikulumi, nego zasebni nastavni planovi i programi za svaku pojedinu republiku (Å¡to je dobro poznato i dobro obraÄ‘eno u znanstvenoj literaturi). Termin „Domovinski rat“, pretpostavljamo, ne treba dodatno elaborirati. Termin „ratni sukobi na (post)jugoslavenskom prostoru“ odnosi se na one sukobe koji su zapoÄeli joÅ¡ u vrijeme postojanja SFRJ i na one koji su se dogodili nakon njezina raspada – dakle u Sloveniji, u Bosni i Hercegovini, na Kosovu i u Makedoniji. U većinu tih sukoba Srbija je bila ukljuÄena kao agresor. Negiranje takvih općepoznatih Äinjenica nema veze ni sa znanošću ni sa strukom. Stoga primjedba da je kurikulum „jugoslavenski“, Å¡to god to znaÄilo, oÄito nije struÄna, nego politiÄka i zlonamjerna s ciljem diskreditiranja Äitave StruÄne radne skupine i kurikuluma.
Prigovor da je za hrvatsku povijest predviÄ‘eno samo 40-60 % satnice u srednjoj Å¡koli, a trebala bi biti zastupljena s najmanje 50 % takoÄ‘er je (matematiÄki) upitan, ali u novoj inaÄici kurikuluma prijedlog je usvojen i nacionalna je povijest predviÄ‘ena za 50 % satnice. U kurikulumu se, osim toga, naglaÅ¡ava da se Å¡to viÅ¡e povijesnih fenomena i procesa uÄenicima objaÅ¡njava na hrvatskim primjerima, Å¡to dosad nije bila praksa, pa će i u osnovnoj Å¡koli udio hrvatske povijesti biti bitno veći no dosad.
Kako dr. sc. Ante Nazor gleda na ulogu uÄitelja i na vrijednost dobre nastavne prakse vidi se i iz tvrdnje da se u struÄne radne skupine trebalo pozivati ugledne znanstvenike (umjesto da su se javljali na javni natjeÄaj), jer bi se tako jamÄila kvaliteta cijelog posla, a da se natjeÄajem moglo birati uÄitelje, iz Äega oÄito proizlazi da su za njega pri izradi kurikuluma „uÄiteljska“ znanja manje važna od onih „znanstveniÄkih“. NaglaÅ¡avamo da su meÄ‘u Älanovima StruÄne radne skupine tri ugledna znanstvenika. Osim toga, sadaÅ¡nji nastavni programi za nastavu povijesti su rezultat rada znanstvenika pa se onda postavlja pitanje zaÅ¡to su uÄenici, uÄitelji i javnost njima nezadovoljni.
Postoji i problem s razumijevanjem znanstvenog rada. UÄestalo se može Äuti tvrdnja da je u znanosti neprihvatljivo da onaj tko je „radio neÅ¡to o tome i odluÄuje“, želeći valjda reći da autori znanstvenih radova ne odluÄuju o tome Å¡to će od recenzentskih primjedaba uvrstiti u konaÄnu verziju. Svatko Äiji je rad bio ikada podvrgnut recenzentskom postupku zna da autor odluÄuje Å¡to će od primjedaba recenzenata uvažiti, a Å¡to neće. Naravno da je na uredniku Äasopisa ili knjige u kojima se rad objavljuje da ocijeni je li autor primjereno postupio. Ako nije, rad neće biti objavljen, ali je nevjerojatna i pomisao na to da bi recenzenti unosili ispravke i dopune u neÄiji rad mimo volje autora.
SliÄno je i s razumijevanjem procesa donoÅ¡enja kurikuluma: unaprijed se zna da je on neprihvatljiv, iako se nije vidjelo inaÄicu 2.0, nastalu nakon struÄne rasprave, a u koju su unesene brojne izmjene temeljem prijedloga i primjedaba izreÄenih u struÄnoj raspravi. Kako nakon toga slijedi i javna rasprava te ponovno doraÄ‘ivanje prijedloga, nije jasno na temelju Äega se donose zakljuÄci o neprihvatljivosti dokumenta?
Sve ovo pokazuje da se radi o nestruÄnim i, nažalost, nedobronamjernim kritikama, pri Äemu dr. sc. Ante Nazor nije ostao usamljen. Možemo se nadati da će javna rasprava teći u tolerantnijem tonu, bez ideoloÅ¡kih diskvalifikacija i s viÅ¡e struÄnih priloga i da će analitiÄari i komentatori uistinu proÄitati prijedlog Nacionalnog kurikuluma nastavnoga predmeta Povijest prije nego se oglase u javnosti.
S poštovanjem,
ÄŒlanovi StruÄne radne skupine za izradu prijedloga Nacionalnog kurikuluma nastavnoga predmeta Povijest
Sonja BanÄić, Neven Budak, Rona BuÅ¡ljeta, Mirela Caput, Martina GluÄina, Miljenko Hajdarović, Daniela Jugo-Superina, Snježana Koren, Valeria Turk-PreseÄki i Loranda Miletić (JSAP)