(Slobodna Dalmacija) Novi kurikulum povijesti metodoloÅ¡ki je i koncepcijski neprihvatljiv, pojedine teme i nazivi tema nisu primjereni, zamjetno je (jedno) ideoloÅ¡ko opredjeljenje, osobito kad je rijeÄ o novijoj hrvatskoj povijesti, u izradu nisu bili ukljuÄeni struÄnjaci iz ustanova koje se znanstveno bave tim razdobljem, poput onih iz Hrvatskog instituta za povijest ili Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra. Kurikulum je postavljen na krivim temeljima i teÅ¡ko će ga biti kozmetiÄki popravljati!
Sukus je to kritika koje su znanstvenici povjesniÄari uputili u petak Älanovima radne skupine za izradu predmetnog kurikuluma povijesti na okruglome stolu održanom u Hrvatskom institutu za povijest.
Iako su tijekom žestoke polemike Älanovi radnih skupina ponavljali kako je prijedlog kurikuluma otvoren za promjene i da se može korigirati u skladu s primjedbama, prof. dr. Neven Budak, voditelj tima za izradu Strategije znanosti, obrazovanja i sporta i jedan od Älanova radne skupine za izradu kurikuluma povijesti, na koncu je “priznao” kako je moguće da novi program povijesti na jesen uopće ne uÄ‘e u Å¡kole u eksperimentalnoj fazi.
– Ne mora se s kurikulumom povijesti ići od devetog mjeseca, možda je bolje priÄekati. O tome će odluÄivati Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta – najavljuje profesor Budak.
– Neprihvatljivo mi je da je nacionalna povijest sa sadaÅ¡njih 60 posto u novom kurikulumu smanjena na 40 posto, jednako kao svjetska. Nacionalna povijest ispod 50 posto ne može biti propisana. Iako je tema Domovinskog rata obvezna i povećana joj je satnica, Å¡to znaÄi prijedlog da se 20 posto gradiva ostavi na izbor nastavnicima? Bojim se da će se zaobilaziti teme koje su problematiÄne, konkretno, Drugi svjetski rat i Domovinski rat: hoćemo li prepustiti nastavnicima da sami koriste izvore pa ćemo onda imati povijest temeljenu na novinama, publicistici, portalima, ili će se napokon cjelovito prikazati transkripti iz Ureda predsjednika i pitanja vezana uz ulogu Hrvatske u Bosni i Hercegovini? – bio je kritiÄan Ante Nazor, ravnatelj Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskog centra.
Dio znanstvenika upozorio je i kako je od svih saveza u kojima je Hrvatska bila baš Jugoslavija dominantan termin, a zamjeraju i da tri totalitarizma, fašizam, nacizam i komunizam, u novom kurikulumu nisu jednako vrednovani.
Nazor tako navodi kako se, primjerice, govori o Å¡irenju “komunistiÄkih ideja“, a “faÅ¡istiÄke i nacistiÄke ideologije“, Å¡to terminoloÅ¡ki nije isto. Zamjerio je i Å¡to se Banovina Hrvatska ne obraÄ‘uje kao posebna tema, Å¡to je važno zbog položaja Hrvata u BiH.
– Banovina Hrvatska nije samo povijesna Äinjenica, nego i neÅ¡to s Äim se naÅ¡a politika mora suoÄiti – istiÄe Nazor.
– Kada se napiÅ¡e “može i ovako i onako”, onda nitko zapravo ne zna Å¡to se može – kritizira Timur Križak, viÅ¡i savjetnik za povijest u Agenciji za odgoj i obrazovanje, koji je dokumentu pronaÅ¡ao niz zamjerki.
Tako se, kaže, nedostatak struÄnjaka vidi već u temi prapovijesti koju dijele na kameno i metalno doba, “a tako se ne dijeli već 50 godina”. Nejasno mu je zaÅ¡to od svih Ustava djeca u osnovnoj Å¡koli analiziraju onaj ameriÄki, a ne sviÄ‘a mu se ni Å¡to se pod krinkom veće autonomije u izboru metode nastavnicima zapravo poruÄuje “radite Å¡to hoćete, ali na naÅ¡ naÄin”.
Velik dio znanstvenika najviÅ¡e je kritizirao naÄin izbora Älanova radne skupine, smatrajući kako je najprije trebalo imenovati jezgru znanstvenika za odreÄ‘eno podruÄje, a onda javnim pozivom ukljuÄiti praktiÄare iz nastave.
Ovako se već iz kriterija moglo vidjeti, kažu, tko može lakÅ¡e ući u skupinu, na primjer, nije teÅ¡ko odgovoriti je li lakÅ¡e prekinuti znanstveno-nastavniÄku karijeru ili rad u Å¡koli.
– S obzirom na sve veće podjele u druÅ¡tvu, dobar element koji je mogao pridonijeti smirivanju bio je da u izradi novog kurikuluma povijesti sudjeluje i “jedna“ i “druga” strana iz akademske zajednice. Takve stvari ne prepuÅ¡taju se sluÄaju, ideoloÅ¡ki trag je vidljiv – smatra dr. sc. Ante Birin, viÅ¡i znanstveni suradnik u Institutu za povijest, koji se, uz to upitao hoće li povijest biti jedini predmet koji neće imati udžbenike.
– Bio je raspisan javni poziv, svi su se mogli javiti, nitko nije bio sprijeÄen. Biralo se na temelju motivacijskog pisma i prijedloga promjena koje su priložili kandidati. StruÄna rasprava traje mjesec dana, potom i javna, svatko može sudjelovati. Sve kvalitetne primjedbe ćemo prihvatiti, a tko pripada ovoj ili onoj strani, to za izradu kurikuluma nije najvažnija stvar, nego struÄnost. U kurikulumu ne vidim nikakvih ideoloÅ¡kih opredjeljenja – odgovorio je prof. dr. Budak, ipak zakljuÄujući kako, ako bude trebalo, novi kurikulum povijesti može priÄekati na ulazak u Å¡kole.
UÄenje s razumijevanjem
Novi kurikulum povijesti iÅ¡ao je za tim da uÄenici Å¡to manje reproduciraju gradivo, a viÅ¡e rade istraživaÄku nastavu, razvijaju kritiÄko miÅ¡ljenje i uÄe s razumijevanjem. U osnovnoj Å¡koli primjenjivat će se kronoloÅ¡ko-tematski pristup, u srednjim Å¡kolama tematski, a teme će se raditi dubinski.
Nastavnicima se ostavlja odreÄ‘ena autonomija, jer će 40 posto gradiva biti domaća povijest, isto toliko svjetska, a 20 posto po slobodnom izboru. Tema Domovinski rat postaje obvezna, a naglasak će biti i na nacionalnoj, lokalnoj i zaviÄajnoj povijesti.
– Jedan od kljuÄnih pomaka je da se srediÅ¡te stavlja na uÄenika, na odreÄ‘ena znanja i vjeÅ¡tine koje omogućuju uÄeniku da bude pismen u povijesti – objaÅ¡njava prof. dr. Snježana Koren, voditeljica radne skupine za kurikulum povijesti.