(VeÄernji list) U predloženoj reformi Å¡kolstva najveću organizacijsku promjenu trebale bi doživjeti opće gimnazije. U njima bi nakon drugog razreda uÄenici birali usmjerenje, odnosno jedan od sedam ponuÄ‘enih modula.
Å uvarove srednje Å¡kole
Tri su modula iz prirodoslovno-matematiÄko-tehniÄkog podruÄja, tri iz jeziÄno-druÅ¡tveno-humanistiÄkog podruÄja i jedan iz umjetniÄkog. Tako zamiÅ¡ljena organizacija općih gimnazija, koja bi prema planu reforme trebala zaživjeti 2020./21. Å¡kolske godine, mnoge je asocirala na Å uvarove srednje Å¡kole. Zbog toga je već dio javnosti kolokvijalno naziva “šuvaricomâ€, a struÄnjaci iz STEM podruÄja (engleski pojam – znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika) boje se da će takve gimnazije većinu svojih uÄenika “gurnuti†prema druÅ¡tvenim i humanistiÄkim fakultetima.
– Problem je Å¡to Ekspertna radna skupina nije napravila analizu kako će se model izbornosti odraziti na broj djece koja će izabrati STEM podruÄje i kako će se izbornost odraziti na njihovo znanje. Moja je procjena da će veći broj uÄenika ići linijom manjeg otpora i izabrati lakÅ¡e druÅ¡tveno humanistiÄke module i da će se zbog toga joÅ¡ dodatno smanjiti interes za fakultete iz STEM podruÄja. A takvih je na SveuÄiliÅ¡tu u Zagrebu 17, odnosno polovica – objaÅ¡njava docent dr. Matko GlunÄić s fiziÄkog odsjeka PMF-a. RijeÄ je o biotehniÄkim, biomedicinskim, tehnoloÅ¡kim, tehniÄkim i prirodoslovno-matematiÄkim fakultetima.
GlunÄić podsjeća da kadrova iz STEM podruÄja manjka u cijelom EU, a da i Hrvatska mora stimulirati upis studenata na te fakultete. – Na zagrebaÄki PMF-u 60 posto studenata doÄ‘e iz općih gimnazija, a opće gimnazije pohaÄ‘a viÅ¡e od 60 posto ukupnog broja gimnazijalaca. Istraživanje koje sam proveo meÄ‘u svojim studentima pokazalo je da se tek potkraj trećeg i u Äetvrtom razredu većina uÄenika odluÄuje Å¡to će studirati. Tako je na pitanje studiraju li ono Å¡to su željeli studirati nakon 2. razreda gimnazije njih 83 posto odgovorilo – ne, a 80 posto ih je tek tijekom trećeg razreda odluÄilo prijaviti fiziku za državnu maturu kako bi se mogli upisati na jedan od STEM fakulteta. To govori da velik broj gimnazijalaca u drugom razredu joÅ¡ nije odluÄio o svojoj budućnosti.
PokuÅ¡aj da se reformom Å¡kolstva opće gimnazije pretvore u Å¡uvarice potpuno je pogreÅ¡an – kategoriÄan je GlunÄić. Dodaje da je sam napravio istraživanje jer Ekspertna radna skupina to nije uÄinila. Posebnim problemom smatra Äinjenicu da sve gimnazije ne moraju ponuditi svih sedam izbornih modula, već mogu uÄenicima ponuditi izbor izmeÄ‘u jednog druÅ¡tveno-humanistiÄkog i drugog prirodoslovno-matematiÄkog. Može se dogoditi da u ponuÄ‘enim modulima recimo ne bude fizike i automatski se uÄenici neće moći upisati na neke od STEM fakulteta.
S reformom ne treba žuriti
– ProblematiÄan je i uvjet da modul može biti ostvaren ako ga izabere najmanje 10 uÄenika. Taj će kriterij teÅ¡ko biti zadovoljiti u malim gimnazijama, a takvih s Äetrdesetak uÄenika po generaciji u Hrvatskoj je viÅ¡e od 70 posto. Vrlo je vjerojatno da u mnogima od njih neće biti dovoljan broj djece zainteresiran za STEM modul – naglaÅ¡ava docent GlunÄić. Dodaje takoÄ‘er da predmetni kurikulumi nisu raÄ‘eni u skladu s modelom izbornosti u općim gimnazijama. – Ekspertnu radnu skupinu treba proÅ¡iriti struÄnjacima iz STEM podruÄja, a i u radne skupine treba ukljuÄiti relevantne struÄnjake koji znaju Å¡to žele postići i na koji naÄin. Apeliram da se ne žuri, reformu ne treba zaustaviti, ali je treba doraditi – poruÄuje GlunÄić.