(Tportal.hr) Premda se u uvodnom dijelu dokumenta navodi kako je rijeÄ o popisu djela za samostalno Äitanje, izostavljanje tih djela s popisa predloženih naslova izazvalo je burne reakcije dijela javnosti i profesora u Å¡kolama, koji su to protumaÄili kao njihovo brisanje iz Å¡kolskoga programa.
Profesorica i bivÅ¡a ministrica Ljilja Vokić za tportal rekla je da se Marka Marulića, ‘oca hrvatske književnosti’, ni u ludilu ne može eliminirati, a povjesniÄar književnosti Slobodan Prosperov Novak je u emisiji ‘Otvoreno’ prijedlog kurikuluma okarakterizirao kao duboko politiÄku temu te je za popis lektire rekao da je ‘tempirana bomba joÅ¡ od vremena Å uvara, a sad ju je gospodin Jokić donio i detonirao’ i sve skupa nazvao ‘leÅ¡om iz Milanovićevog ormara’.
Gdje su u toj priÄi djeca, koju obrazovni sustav treba nauÄiti da vole Äitati i da proÄitano mogu razumjeti? Upravo to kao cilj postavili su profesori okupljeni u StruÄnoj radnoj skupini za izradu kurikuluma za hrvatski jezik. Jedna od njih je profesorica Diana GrebliÄki-Miculinić, nastavnica u Osnovnoj Å¡koli Oranice u Zagrebu. Za tportal pojasnila je koncept i metodiku nastave književnosti u kurikulumu odnosno po Äemu se ona razlikuje od dosadaÅ¡nje prakse.
‘Kao stvaralaÄka jeziÄna djelatnost, književnost je sastavni dio svakodnevnoga života, stoga se koncept nastave književnosti prije svega temelji na Äitanju književnosti, a ne na uÄenju o književnosti‘, rekla je profesorica GrebliÄki-Miculinić. Pojasnila je i pojam ‘samostalnog Äitanja’, Å¡to stoji ispred popisa lektire koji je izazvao toliku buku.
‘Samostalno Äitanje cjelovitoga književnog teksta znaÄi da ga uÄenik Äita sam kod kuće. Nakon zanimljivoga i/ili ugodnoga Äitanja slijedi razgovor na satu: razgovor o doživljaju književnoga djela, razmjena argumentiranih miÅ¡ljenja, usporedba s drugim tekstovima, povezivanje književnoga djela s vlastitim iskustvom, sa svijetom koji ga okružuje, razgovor o djelu u druÅ¡tveno-povijesnom, kulturnom i poetiÄkom kontekstu. To je proces koji ovisi o dobi, razvoju spoznajnih mogućnosti uÄenika i njihovim temeljnim znanjima. U sastavljanju popisa za samostalno Äitanje razmiÅ¡ljalo se upravo o djelima koja će uÄenik moći proÄitati s razumijevanjem sam, opremljen ‘alatima’ u procesu uÄenja i pouÄavanja u Å¡koli’, pojasnila je profesorica.
ZaÅ¡to njihov popis ne ukljuÄuje Marulića, Homera, Hektorovićevo ‘Ribanje i ribarsko prigovaranje’ i ‘Don Quijotea’, kako i sama kaže, ‘važna djela svjetske i hrvatske književnosti’? Nisu ih uvrstili jer smatraju da se ona moraju obraditi na satu uz struÄno vodstvo uÄitelja.
‘UÄitelj će prilagoditi pristup i samostalno odluÄiti na kojim će dijelovima ili ulomcima obraditi odreÄ‘eni tekst, s obzirom na uÄenike, koje on, ipak, najbolje poznaje. Stoga ovaj popis nipoÅ¡to ne treba poistovjećivati s popisom sadržaja nastave književnosti ili pregledom ‘nastavnoga gradiva’. Nijedno književno djelo nije izbrisano, samo nije na ‘popisu’, a on je samo dodatak kurikulumu. U odgojno-obrazovnim ishodima itekako su istaknute vrijednosti nacionalne kulture i književnosti’, pojasnila je GrebliÄki-Miculinić.