(Slobodna Dalmacija) Na neviÄ‘eno bih potpisao kurikulum jer imam gotovo stopostotno povjerenje u rad mojih kolega, a pogotovo u Borisa Jokića, jer njegove mi se ideje Äine suvremene, avangardne i gotovo spasonosne – komentar je splitskog profesora hrvatskog jezika i književnosti Borisa Å kifića na najavljenu obrazovnu reformu.
– Da nam treba kurikularna reforma, jasno je iz konzerve od Å¡kolstva u kojoj se nalazimo i iz koje užasno smrdi na ustajalost, na davno proÅ¡lo vrijeme trajanja i nemogući zadah prahistorije. A od svega, najbjednije je u naÅ¡em Å¡kolstvu neÄitanje uÄenika, kako osnovaca, tako srednjoÅ¡kolaca i posebno gimnazijalaca koji se, kao, pripremaju za neki intelektualni rad u životu – naglaÅ¡ava profesor splitske Druge jeziÄne gimnazije.
Å kifić, naime, silno drži do Äitanja i smatra ga posebno važnim, odnosno kljuÄnim za vrijeme Å¡kolovanja. Å toviÅ¡e, on tvrdi da bez Äitanja nema ni Äovjeka, ni kompletnog struÄnjaka.
– Živjeti ne moraÅ¡, ali Äitati svakako moraÅ¡ ako misliÅ¡ biti Äovjek u pravom smislu te rijeÄi – kaže on, jer “Äitanje spaÅ¡ava ovaj svijet od primitivizma, nasilja i svih ostalih nakaznih dijelova naÅ¡eg druÅ¡tva”. Stoga oÄekivano nije sretan Å¡to će reformom neki klasiÄni autori zauvijek nestati s popisa lektire za hrvatski jezik u Å¡kolama.
– Da sam bio savjetnik ili, sluÄajno, na neki naÄin tvorac dijela reforme, mogao bih mijenjati svaÅ¡ta, ali bih se argumentirano borio da se ne smanjuje broj lektirnih naslova u većoj mjeri. Naprotiv, maksimalno bih povećao satnicu hrvatskog jezika i preko stalnih seminara osposobio uÄitelje za novi pristup Äitanja lektirnih naslova, a povećao bih broj naslova, Å¡to obveznih, a Å¡to po odabiru uÄenika. ÄŒitalo bi se “sve u Å¡esnaest” i strogo bi se kažnjavalo neÄitanje, kao i prepisivanje. NeÄitanje i prepisivanje je karcinom naÅ¡eg Å¡kolstva, a i cijelog druÅ¡tva, a karcinom se ne lijeÄi, nego se odstrani. Sa sigurnošću vam mogu reći da uÄenici prepisuju i to smatraju izuzetnom vrlinom – Å¡to je straÅ¡no! – ali i gotovo niÅ¡ta ne Äitaju, nego se bave raznoraznim internetskim smicalicama. A profesori moraju biti prvenstveno policajci, a ne uÄitelji, kako bi doznali je li nekolicina u razredu uopće proÄitala neko djelo – objaÅ¡njava profesor Å kifić iz vlastitog iskustva.
O skidanju s lektirnog popisa naslova poput “Don Quijotea”, “Ribanja i ribarskog prigovaranja”, Marulićeve “Judite” ili Homerovih epova kaže:
– Neka djela humanistiÄkog svjetonazora, koja su odredila svjetsku i hrvatsku civilizaciju, moraju biti proÄitana, a neÄitanje takvih djela od Äovjeka Äini kljastu nakazu u duhovnom smislu. Smanjivanjem lektirnih naslova na tri obvezna godiÅ¡nje, uz odabir joÅ¡ tri djela, padamo u joÅ¡ veći bezdan gluposti, primitivizma i besmislenosti.
VidjevÅ¡i neke autore kao mogući lektirni odabir, okrenula mi se svijest u glavi, mislim da je u tom odabiru trebalo puno obazrivije pristupiti. Pa kome bi pametnom uopće palo na pamet da izbaci “Don Quijotea”, najgenijalnije djelo ikada napisano, u odgojnom i bilo kakvom smislu, i ubaci, recimo, Arsena Dedića, a jadna nama majka, svima nama? LogiÄno da će se izbaciti “Judita” i “Ribanje i ribarsko prigovaranje”, djela koja treba samo fragmentarno upoznati, ili “Dubravku”, ali zato iz tih vremena ima puno zanimljivijih djela koja svakako treba proÄitati, a nisu na popisu.
Primjerice, drugi razred u hrvatskoj književnosti nije tako zanimljiv, pa treba ubaciti Å¡to viÅ¡e djela po izboru uÄenika ili samog uÄitelja. Zato u trećem razredu ima djela koliko god želite za Äitanje i analiziranje, Å¡to svjetskih, a Å¡to hrvatskih! Lektirne naslove treba po razredima prilagoditi uÄeniku i Äitanju kako bi mu to bilo zanimljivo, uz napomenu da se neka djela moraju Äitati! Pa uÄenicima nisu zanimljivi ni glagoli, ali ih mora znati ako misli biti pismen! Pa tko će biti toliko sumanut i izbaciti Dostojevskog, Turgenjeva, Gogolja, Novaka, KovaÄića, Kozarca, Flauberta, Balzaca, i da ne nabrajam prekrasna djela koja je moguće proÄitati u trećem razredu? – temperamentno će splitski profesor, koji smatra da se u stvaranju reforme ipak trebalo povesti viÅ¡e raÄuna o tome.
– Možda grijeÅ¡im, ali mislim da je trebala biti organizirana posebna radna skupina za problem Äitanja i pitanje lektirnih naslova i da se tom problemu trebalo pristupiti jako pažljivo, kao kada zlatar želi milimetarskim potezima oplemeniti neki dijamant – pogreÅ¡an potez naruÅ¡ava cijeli sklad ljepote dijamanta. Jer Äitanje je važno i za uÄenje i prouÄavanje svih ostalih predmeta u Å¡koli, znaÄi daleko najvažnije Å¡to se uÄeniku i dogaÄ‘a u njegovu Å¡kolovanju.
Oni danas ionako malo i niÅ¡ta ne Äitaju – jer mogu, kao Å¡to mogu nesmetano i prepisivati na ispitima. A ako im smanjite lektirne nalove i ubacite tko zna kakve bezvezarije od autora, jedino Å¡to će uÄenici proÄitati bit će uputa za koriÅ¡tenje mobitela, i to s velikim naporom – poruÄuje profesor Boris Å kifić.