(Slobodna Dalmacija) „To pomalo sliÄi na ‘Å¡uvaricu’!“ – zabrujalo je posljednjih dana u prosvjetarskim krugovima, nakon Å¡to su objavljeni prvi kurikularni dokumenti na osnovi kojih bi trebala poÄeti reforma naÅ¡ega Å¡kolstva.
MeÄ‘u dokumentima je i prijedlog Nacionalnog kurikuluma za strukovno obrazovanje, koji bi u tome izuzetno važnom segmentu Å¡kolstva trebao donijeti znaÄajne promjene i viÅ¡e uÄenja temeljenog na radu, odnosno praktiÄnoj nastavi. MeÄ‘utim, predložena nova forma strukovnih Å¡kola nekima je zazvuÄala kao povratak u nekadaÅ¡nji sustav.
PraktiÄna nastava
Podsjetimo, djeca bi se, a u kurikularnoj skupini doznajemo da bi to u punom zamahu trebalo oživjeti od 2020./2021. školske godine, za pojedina zanimanja u 4-godišnjim strukovnim školama ubuduće opredjeljivala tek od trećeg, a ne kao dosad od prvog razreda srednje škole.
Predloženo je, naime, da se djeca u prvom razredu upisuju u odreÄ‘eni sektor, recimo turizam, elektrotehniku, ekonomiju, te u prva dva razreda dobivaju općeobrazovna znanja i ona iz pojedinih podsektora. Tek od trećeg razreda izabirali bi željeno specifiÄno zanimanje, na primjer, hotelijersko-turistiÄki tehniÄar, komercijalist, tehniÄar za raÄunalstvo i sliÄno.
Iako je predviÄ‘eno da se uÄenici opredjeljuju za zanimanja unutar izabranog sektora, reforma predviÄ‘a i mogućnost horizontalne i vertikalne prohodnosti, Å¡to bi znaÄilo da će djeca moći i promijeniti kvalifikaciju, pod uvjetom da polože potrebne razlikovne predmete.
U trogodiÅ¡njim Å¡kolama zanimanje će birati odmah od prvog razreda, s time da će uz općeobrazovne predmete imati i do 50 posto praktiÄne nastave.
Namjera Å uvarove reforme, zapoÄete sedamdesetih godina proÅ¡log stoljeća, bila je, podsjetimo, smanjiti elitizam gimnazija i povećati obrazovnu razinu radniÄkih zanimanja. Stoga je uveo uravnilovku – sve srednje Å¡kole, i gimnazije i strukovne, u prva dva razreda imale su uglavnom isti općeobrazovni dio, a onda se od trećeg razreda opredjeljivalo za konkretna zanimanja.
Nekoliko razliÄitih Å¡kola spajalo se u obrazovne centre, a srednjoÅ¡kolsko obrazovanje imalo je tzv. pripremnu i usmjerenu fazu.
– Jako sam skeptiÄan prema predloženim izmjenama, sliÄe mi na ‘Å¡uvaricu’. Uopće, mnogo toga se predlaže Å¡to sliÄi na bivÅ¡e pokuÅ¡aje. Sumnjam da će se novom strukturom u strukovnim Å¡kolama puno postići. Svaka takva promjena remeti rad Å¡kole. KljuÄno bi bilo pozabaviti se stvarnim problemima, na primjer problemom discipline uÄenika ili smanjenjem programa u cjelini.
Samo da rijeÅ¡ite problem discipline, produktivnost bi porasla za 50 posto – komentira Vlado Saftić, umirovljeni profesor Ekonomske Å¡kole u Zaboku kraj Zagreba, iza kojega je 40 godina rada u nastavi i predavanja druÅ¡tvenih predmeta povijesti, sociologije te nekadaÅ¡njeg TIPSS-a i marksizma, o Äemu je nedavno i objavio knjigu.
I recepcionar i konobar
MeÄ‘utim, mnogo je prosvjetara koje pamte Å uvarove dane, ali ne vide previÅ¡e sliÄnosti izmeÄ‘u njegove Å¡kole i reforme koja bi tek trebala stići u naÅ¡ obrazovni sustav. Naprotiv, promjene u strukovnom obrazovanju smatraju dobrodoÅ¡lim:
– Upisi u sektore i kasnije opredjeljivanje za konkretna zanimanja poznaju danas i u Austriji, Italiji. To je važno za tržiÅ¡te rada, kada je gospodarstvo viÅ¡e-manje u rukama privatnika, dobro je da djeca imaju Å¡ire kompetencije i da, primjerice, u jednom hotelu mogu raditi i na recepciji i u baru, a ne da budu samo konobari. Podržavam nacrt promjena, a svakako će biti dijelova koje će joÅ¡ trebati osmisliti – kaže ravnatelj splitske TuristiÄko-ugostiteljske Å¡kole Ivo Bilić.
ÄŒuo sam za komentare o “Å¡uvarici”, ali to nema nikakve veze s predloženim promjenama. Tada su svi prva dva razreda sluÅ¡ali isto, a ovdje se radi o pojedinim sektorima u strukovnom obrazovanju. Tko će definirati sadržaje u prva dva razreda? Sektorska vijeća, znaÄi ljudi iz gospodarstva.
Želi se postići da novi kurikulumi budu odraz potreba tržiÅ¡ta rada i da gospodarstvo ima ogroman utjecaj na obrazovanje. Uvodimo fleksibilne programe koji će se brzo moći uskladiti s potrebama tržiÅ¡ta rada – odgovara Tihomir TomÄić, ravnatelj uspjeÅ¡ne zadarske strukovne Å¡kole Vice Vlatkovića i jedan od Älanova struÄne radne skupine za Nacionalni kurikulum strukovnog obrazovanja. TomÄić kao bitne preduvjete uspjeha navodi poboljÅ¡anje uvjeta u Å¡kolama i angažman gospodarstva.
– viÅ¡e praktiÄnog rada
– modularnost
– simulacije radnih procesa iz radionica
– pripreme za izazove tržiÅ¡ta rada