(Slobodna Dalmacija) Kako se suoÄavati sa stresom i vlastitim frustracijama, kako mirno rjeÅ¡avati sukobe i razmirice, kontrolirati emocije, jaÄati samopouzdanje, nauÄiti da su kompromisi nekad nužni, nauÄiti prepoznavati potencijalne opasnosti u kući, grupi, Å¡koli i zajednici, priviknuti se na timski rad, uÄiti bon-ton – samo su neke od situacija koje bi u budućoj novoj hrvatskoj Å¡koli trebali svladati uÄenici osnovnih i srednjih Å¡kola.
U sklopu cjelovite kurikularne reforme, pripremljene za mandata bivÅ¡e Vlade, uvedena je posve nova tema, odnosno struÄna radna skupina izradila je kurikulum meÄ‘upredmetne teme pod nazivom “Osobni i socijalni razvoj”, koja bi u aktualnoj dnevnopolitiÄkoj klimi dobro doÅ¡la mnogim akterima na hrvatskoj javno-politiÄkoj sceni.
Suradnja s roditeljima
Koncipirana kroz tri domene – “Ja”, “Ja i drugi” te “Ja i druÅ¡tvo” – ova će tema biti integrirana u sklopu kurikuluma svih predmeta, satova razredne zajednice, meÄ‘upredmetnih tema “Zdravlje”, “Održivi razvoj” i ostalih, a uÄenici će se s njom susresti već od prvog razreda osnovne Å¡kole. Namjera je predlagaÄa da se u izvedbi te teme pojaÄa suradnja uÄitelja, struÄnih suradnika, uÄenika, roditelja i Å¡ire zajednice, pa su tako predviÄ‘eni i tematski roditeljski sastanci, savjetovanja unutar Å¡kole, a struÄni suradnici provodit će i savjetovanja uÄenika, roditelja i uÄitelja.
Ukupno 20 dokumenata, meÄ‘u kojima su kurikulumi meÄ‘upredmetnih tema, okvir nacionalnog kurikuluma, nacionalni kurikulumi za pojedine razine i vrste obrazovanja te kurikulumi odreÄ‘enih podruÄja obrazovanja, bit će predstavljeni u utorak u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta.
RijeÄ je o dijelu dokumenata cjelovite kurikularne reforme, na kojoj je samo proÅ¡le godine radilo 436 struÄnjaka i praktiÄara, dok će preostala 32 dokumenta, meÄ‘u kojima su i predmetni kurikulumi reformirane hrvatske Å¡kole, javnosti biti predstavljeni za tjedan dana.
Namjera je meÄ‘upredmetne teme “Osobni i socijalni razvoj” pomoći djeci da razviju vlastite potencijale i sposobnosti, ali isto tako da budu sposobna analizirati utjecaje iz druÅ¡tva koji oblikuju njihov kulturni i nacionalni identitet, ponaÅ¡anja koja su proiziÅ¡la iz stereotipa i predrasuda, da prepoznaju vrijednosti obitelji, ljudskih prava, solidarnosti s drugima, ali i da uoÄe potencijalne “krizne situacije” u kojima bi se mogli naći. Ukratko, ovom se temom pojaÄava odgojna funkcija Å¡kole, koja je dosad bila priliÄno zanemarena.
Kako je naglasak na praćenju osobnog i socijalnog razvoja pojedinca, uvest će se osobne mape razvoja za svakog uÄenika u koje će se od poÄetka do kraja Å¡kolovanja upisivati njegova postignuća u skladu s ishodima ove meÄ‘upredmetne teme, ali i radovi uÄenika, informacije o sudjelovanju na natjecanjima, projektima, biljeÅ¡ke uÄitelja i struÄnih suradnika i sliÄno.
UÄitelji i struÄni suradnici pratit će napredak uÄenika pomoću Äek-lista pripremljenih prema oÄekivanjima, a prema potrebi, primjenjivat će se i drugi naÄini praćenja i procjene.
Postignuća se neće vrednovati ocjenama od jedan do pet, nego opisno. IzvjeÅ¡taje o postignućima uÄenika davat će uÄitelji i struÄni suradnici koji rade s djecom, a te će podatke razrednici objediniti u jedan izvjeÅ¡taj koji će biti dostupan roditeljima i uÄenicima na kraju svakog obrazovnog ciklusa.
– Cilj nam je pomoći djetetu da postigne svoj maksimum i napredak u odnosu na samoga sebe, svoje mogućnosti i ograniÄenja. Neki će uÄenici postići visoke ishode, a neki ne, pa je važno vidjeti kakvu potporu možemo dati djetetu da bi ostvarilo svoje potencijale – kaže Željka Gomuzak Anić, socijalna pedagoginja u OÅ “Velika Mlaka” i jedna od Älanica struÄne radne skupine za ovu meÄ‘upredmetnu temu.
Potencijali i limiti
Mape osobnog razvoja neće biti presudne za upise u srednje Å¡kole ili neke druge viÅ¡e razine obrazovanja, ali će moći pomoći uÄenicima da, otkrivajući svoje potencijale i limite, utvrde, primjerice, imaju li kompetencije potrebne za upis na studij ili je bolje da potraže zaposlenje.
– Nismo joÅ¡ odluÄili hoće li mape osobnog razvoja biti poput nekih “zdravstvenih kartona” koji će s uÄenicima putovati iz razreda u razred, do kraja srednjoÅ¡kolskog obrazovanja – istiÄe Željka Gomuzak Anić, te dodaje:
– Važno je da uoÄimo kvalitetu svakog djeteta. Za nekoga kažemo da je zatvoren u svom svijetu, ima bogatu maÅ¡tu, ali možda je baÅ¡ zato kreativan, možda dobro slika ili piÅ¡e pjesme. Važno je poticati kvalitetu, da se svi razvijaju tempom koji im je prihvatljiv, bez obzira na to dostižu li potrebne ishode ili ne, važno je da ostvare svoj maksimum.
Stariji će uÄiti mlaÄ‘e
Kako kažu predlagatelji, teme osobnog i socijalnog razvoja realizirat će se sa svim uÄenicima iz istog razreda ili povezivanjem uÄenika iz viÅ¡e razrednih odjeljenja ili Å¡kola. Neke specifiÄne teme bit će namijenjene manjim skupinama uÄenika, poput darovite djece, uÄenika niskog samopoÅ¡tovanja, uÄenika s teÅ¡koćama i ostalih. Poticat će se i vrÅ¡njaÄka pomoć, suradnja uÄenika razliÄite dobi, kako bi mlaÄ‘i uz pomoć starijih lakÅ¡e svladavali gradivo.
Kontaktirat će i vršnjake u drugim državama
Djeca će oÄekivanja postavljena pred njih u ovoj temi svladavati i kroz radionice,igranja uloga, ekspresivne tehnike koje podrazumijevaju i izražavanje emocija na razliÄite naÄine, od glazbe, pokreta, rijeÄi, crtanja. Koristit će se i adekvatni tekstovi, slikovnice, filmovi, predstave, a na satovima razredne zajednice organizirat će se pedagoÅ¡ke radionice s temama situacije u obitelji i druÅ¡tvu. MeÄ‘u ostalim, sudjelovanjem u eTwining projektima uÄenici će preko informacijsko-komunikacijskih tehnologija komunicirati s uÄenicima iz drugih zemalja kako bi upoznali druge kulture i naÄine života mladih.