Krupjeu na Äelu izbijaju kapljice znoja od nervoze sto stalno dobija crna boja
Al’ voda Å¡to pod cipelom Å¡ljapka sigurno nije od krupjeovog znoja
IgraÄ igra, krupje se znoji, Titanik tone, putnici dremaju
Budala ne zna da tamo gdje ide žetoni vrijednosti nemaju
Rambo Amadeus, Titanik
“Ponizili su nas”. “Å trajk je uspio”. “Danas proglaÅ¡avamo Å¡trajk za obranu dostojanstva”. “Prekidamo Å¡trajk”.
Sve ovo nisu citati iz epizode “Letećeg cirkusa Montyja Pythona” niti “Top liste nadrealista”, nego iz mrtvo-ozbiljnog priopćenja koje je Äetvrtog radnog dana Å¡trajka prosvjetara potpisala predsjednica Sindikata hrvatskih uÄitelja Sanja Å prem. Da budemo iskreni, ovaj Å¡trajk nije ni mogao zavrÅ¡iti nikako drugaÄije nego lakrdijom. Nakon Å¡to su prethodni zavrÅ¡avali burleskom i farsom, doÅ¡lo je vrijeme za joÅ¡ jedan izraz tragikomedije koja se već povelik broj godina valja hrvatskim obrazovanjem. Na stranu bespoÅ¡tedna antiobrazovna kampanja koja je u viÅ¡e-manje svim hrvatskim medijima kulminirala posljednjih dana, na stranu omalovažavanje, laži, udarci ispod stola kojima se prije i za vrijeme Å¡trajka služila Vlada u pregovorima i medijskom manipuliranju cijele situacije, oni koju su cijelu stvar vodili – glavni Å¡kolski sindikati – pokazali su toliku nesposobnost u snalaženju u vremenu i prostoru – zapravo, nesposobnost općenito – da je jedina veća tragedija od toga da ti i takvi sindikati uopće joÅ¡ uvijek imaju ijednog Älana.
No, krenimo redom.
Kad poštenje nema vrijednost, fotelja ima cijenu
Prije svega, bizaran je bio tajming Å¡trajka. Od gotovo Äetiri godine, koliko je trajala ova vlada, bilo je nekoliko izravnih razloga za Å¡trajk koji su svi redom propuÅ¡teni (osim jednog kilavog “Å¡trajka upozorenja” prije nekoliko godina koji je – opet – viÅ¡e poslužio kao rastezanje miÅ¡ića i sredstvo politiÄke promocije). Umjesto kad su prosvjetarima skinute plaće, u nekim sluÄajevima i za 20% (zbog Äega su Milanović i Jovanović ronili krokodilske suze, nije poznato jesu li ih, poput Nerona, skupljali u posudice kako bi kvantificirali svoju žalost), kad se nastavilo rezati dodatke, kad je nacija bila malo viÅ¡e uz prosvjetu, za ovaj potez odluÄili su se pred izbore kad se pojavio cijeli niz izgovora za nepopuÅ¡tanje njihovim zahtjevima. Da, Äinjenica da je Vlada “tehniÄka” i da se “ne zna kako će izgledati Hrvatska nakon izbora” je u cijeloj ovoj priÄi nebitna, kao i izgovor da “nije fer ostavljati budućoj Vladi obaveze koje nije potpisala”. Naime, za vlast se oÄekuje da bar formalno ima neki kontinuitet. Å toviÅ¡e, jedan od sporazuma koji je (Sanaderova) Vlada potpisala sa (Ribićevim) sindikatima je bilo “povećanje plaća s odgoÄ‘enim djelovanjem”, i to dva puta, pri Äemu se primjena dogovorenog oÄekivala upravo od budućih vlada (kao Å¡to se uvijek i oÄekuje).
Ako bi se sve strateške odluke u državi donosile s obzirom na izbore, bila bi to još jadnija država nego što jest (a nemajte iluzija, uvijek može jadnije; dno, naime, ne postoji).
MeÄ‘utim, ono Å¡to su vodeći sindikati neobjaÅ¡njivo odluÄili zanemariti je Å¡to su ovakvim vremenom Å¡trajka dali dodatan predivan adut vladajućima, praktiÄki im sami dajući u ruke izgovore kojima će ovi pokuÅ¡ati opravdati nepopuÅ¡tanje i pritom dobiti na svoju stranu dio javnosti, a bogami i dio prosvjetara.
Uz sve to, stare priÄe o povezanosti Vilima Ribića s HDZ-om (već se godinama priÄa kako dotiÄnog, za njegove usluge, Äeka spremno mjesto u Saboru) i Äinjenica da se kod Å¡trajka u vrijeme predizborne kampanje ne može izbjeći pretvoranje istog u stranaÄko pitanje dovoljno govore o tome da u svemu tome nisu Äista posla. No, s obzirom da “Hanlonova oÅ¡trica” kaže da ne treba pripisati namjeri ono Å¡to se sasvim lijepo može objasniti glupošću, nije potrebno ulaziti u teorije zavjere. Prije svega, budućnost će pokazati tko je bio u pravu, a s organizacijskog stanoviÅ¡ta, ovakva evidentna nesposobnost je jednako straÅ¡na kao i bilo kakva razina korumpiranosti. Drugim rijeÄima, možemo se praviti fini i reći da “nemamo materijalnih dokaza da je Ribić HDZ-ov trojanski konj”, ali da je to u ovoj situaciji ustvari nebitno: potpuno je svejedno jesu li aktualni sindikalni voÄ‘e krajnje korumpirani ili totalno nesposobni, rezultat je, ako ćemo iskreno, u potpunosti isti. Potpuni nedostatak ikakve suvisle komunikacije s Älanstvom, retorika viÅ¡e prikladna sjednici Sabora nego Å¡trajku koji okuplja desetke tisuća ljudi, potpuni nedostatak svijesti o stanju na terenu i druÅ¡tvu općenito, sve to ukazuje da su vodeći prosvjetni sindikati beznadežno zaglavljeni u mentalitetu akcija za prodaju svinjskih polovica, a ne u neÄemu Å¡to bi trebalo biti sindikalizam 21. stoljeća.
Kakav narod, takva vlast i drugi eseji
Ono Å¡to nije nebitno u cijeloj priÄi, a joÅ¡ je straÅ¡nije, je Å¡to ti i takvi sindikati imaju podrÅ¡ku većeg dijela prosvjetarske mase, i ne samo to, nego ta prosvjetarska masa te i takve sindikalne voÄ‘e financira iz vlastitog džepa s 500 kuna godiÅ¡nje po osobi Å¡to je – duboko udahnite – otprillike 20 milijuna kuna godiÅ¡nje. No, Äak ni to nije ono najgore. ÄŒak i loÅ¡ sindikat je bolji od nikakvog, a poanta sindikata je kooridnacija i organizacija zaposlenika u zajedniÄkim akcijama. No, kako je ta koordinacija i organizacija djelovala u ovom Å¡trajku, a bogami i u većini dosadaÅ¡njih? PriliÄno toÄan odgovor mogao bi glasiti: tragikomiÄno. Iako je o Å¡trajku održan referendum i iako je većina Älanstva glasala za Å¡trajk, trebalo je samo nekoliko dana da se ta zahuktala maÅ¡inerija poÄne raspadati sama od sebe. Pa “žao mi djece”, pa “sve ćemo morati nadoknaÄ‘ivati”, pa “to je sve Ribićeva igra”, pa “ovakvi sindikati nam ne trebaju” pa “ne želim sudjelovati u predizbornoj kampanji”… i osuÅ¡e se junaci. Nije SHU-ovsko povlaÄenje ruÄne bio nekakav izdajniÄki potez, bilo je to jednostavno prihvaćanje stanja na terenu da se Å¡trajk raspada sam od sebe, a zahvaljujući svemu dosad nabrojanom: nikakvoj motivaciji, kilavoj organizaciji, nesposobnom vodstvu, (u najmanju ruku) sumnjivom tajmingu, pogreÅ¡no usmjerenom suosjećanju, ali i ono najvažnije: nepoÅ¡tivanju sebe i drugih, svojih odluka i svojih obećanja. Jer ako ste na referendumu zaokružili “za” Å¡trajk, onda je to valjda nekakvo obećanje; ako niste za Å¡trajk, onda bi valjda bilo logiÄno da ste zaokružili “ne”. Tako je sindikat “Preporod” Äetvrtog dana Å¡trajka objavio da je u tom trenutku u Å¡trajku oko 13% njegovog Älanstva dok je, zanimljivo, njih 60% na referendumu glasalo “za” i time praktiÄki prisililo vodstvo da se prikljuÄi svemu tome. Ostali sindikati ove podatke joÅ¡ nisu objavili, ali s obzirom na dosad pokazano, malo je vjerojatno da će kod njih biti iÅ¡ta bolje.
U cijeloj ovoj situaciji, ali samo na prvi pogled, najÄišći su ispali prosvjetari koji su se gospodski ispisali iz svih sindikata, nosevima orući nebesa, prikljuÄujući se masi kad krene u nekom smjeru, cijelo vrijeme se ponaÅ¡ajući kao da se “to njih ne dotikavlje”, ali zato, kad povremeno neka sindikalna akcija i urodi plodom, dijeleći korist svojih kolega koji su riskirali svoje kože i p(r)oveli akciju. Izgovor koji pritom možemo Äuti je da su “sindikati neorganizirani, korumpirani, Ribić ovakav, Stipić onakav, ne dam svoje pare” i tome sliÄno. A, kao prvo, zanemaruju Äinjenicu da je sindikalna Älanarina sitniÅ¡ prema novcima koje im je u proteklih nekoliko godina smanjenjima dodataka oduzela država i da su pritom sindikalnoj nesposobnosti i sami znaÄajno pridonijeli svojim odbijanjem da se angažiraju. Izgovori kako ovaj ili onaj sindikat “ne valja” – iz kojeg god razloga – i dalje ne mogu služiti kao iÅ¡ta drugo osim izgovora jer, da je imalo krvi i života u njima, nakon toliko prigovaranja i zvocanja, ako već nisu u stanju na cijeloj sceni s već previÅ¡e sindikata pronaći neki koji bi odgovarao njihovim visokim moralnim i intelektualnim prohtjevima, trebala im je biti moralna dužnost da osnuju svoj i pokažu nesposobnjakovićima “kako se radi posao”.
Mangupi u našim redovima
A posebno mjesto u paklu Äeka “kolege” koji su se u najosjetljivijem trenutku, kad je cijela prosvjeta bila na meti viÅ¡e-manje cijelog druÅ¡tva (djelomiÄno i svojom krivicom, ali samo djelomiÄno) odluÄili javno distancirati od sebe samih i denuncirati svoje kolege kao neradnike, kukolj kojeg se treba rijeÅ¡iti kako bi, valjda, cijela prosvjeta procvjetala, a sebe predstaviti kao principijelne radnike kojima je, kao prvo, stalo do djece i, valjda, “digniteta struke”. Da se razumijemo, ono Å¡to su rekli je istina. Dijagnoza je viÅ¡e-manje dobro postavljena. MeÄ‘utim, terapija za kojom su posegnuli, bacanje klipova pod kotaÄe vlastitim suborcima u trenutku najžešćeg juriÅ¡a, ne može se nazvati nikako drugaÄije negoo licemjernim, podlim i izdajniÄkim. Da, treba poÄistiti kukolj. Pa Å¡to ste dosad Äekali? Sad ste se naÅ¡li javljati, usred Å¡trajka, kad se tisuće kolega bore, ako niÅ¡ta drugo, za vlastiti dignitet? Gdje su takvi pravednici u situacijama kad se Å¡trajk pripremao i kad se o Å¡trajku diskutiralo? Gdje su bila njihova javna pisma kad su se po Å¡kolama u Hrvatskoj dogaÄ‘ali nevjerojatni sluÄajevi korupcije i krÅ¡enja ne samo pravila zakona i pristojnosti, nego i zdravog razuma? Da, Ribića treba mijenjati, a to Å¡to se to ne radi samo je joÅ¡ jedan dokaz koliko zapravo kukolja ima, ali takoÄ‘er i postavlja pitanje je li zapravo ovdje možda rijeÄ da u kukolju ima žita, a ne obratno. No, propitkivanja i pokuÅ¡aji Äistke se onda rade prije ili poslije Å¡trajka, a ne usred kampanje kad su važnije neke druge stvari. Ovako kukolj definitivno nisu proÄistili. Å to su umjesto toga napravili, sudit će povijest.
Nakon cijele ove tirade, s druge strane, stoji jedna druga kozmiÄka istina. Možemo se žaliti, iÅ¡ÄuÄ‘avati, protestirati, puhati i hukati koliko god hoćemo. Da, sindikati su nesposobni i glavna odgovornost za propast Å¡trajk(ov)a leži na njima. No, možda ovdje ipak treba prihvatiti jednu Äinjenicu kao prirodni zakon: kakva država, takva i prosvjeta, kakva prosvjeta, takvi i prosvjetari, a kakvi prosvjetari, takvi i sindikati. Sasvim je moguće da u hrvatskoj državi i druÅ¡tvu, pa tako i prosvjeti, jednostavno nema kapaciteta da se stvari istjeraju na Äistac; u situaciji kad je u nekim Å¡kolama sasvim normalno da ravnatelji postavljaju “svoje” sindikalne povjerenike i da je cijeloj zboornici to normalno, kad se u nekim Å¡kolama Å¡ikaniranje nekih kolega dogaÄ‘a pred oÄima cijelog kolektiva bez da itko zucne, a kamoli neÅ¡to napravi, kad se zna tko i gdje može dobiti kakvo radno mjesto i gdje je za ravnateljski položaj u mnogim sluÄajevima bitno da ti je bratić ili kum naÄelnik općine, onda postaje jasno da sve skupa i ne može biti puno bolje. I ako je u tome stvar, onda bi neutralni promatraÄ, ugodno zavaljen na svoje neutralno mjesto uz rub dogaÄ‘anja, mogao reći, pa dobro, onda neka i imaju takvu plaću kakvu imaju, ako njima nije stalo do vlastite dobrobiti, zaÅ¡to bi se itko drugi brinuo oko toga? I to bi, za neutralnog promatraÄa koji nema veze ni s Äim, bilo sasvim opravdano.
Kad ne bi bilo jedne nezgodne Äinjenice.
Razglednica iz nacije leminga
Stanje u prosvjeti diktira i pokazuje kakvo će biti stanje u državi u sljedećih deset do dvadeset godina. Obrazovanje je budućnost i ono Å¡to se u tom sustavu dogaÄ‘a danas, u cijelom druÅ¡tvu će se dogaÄ‘ati za manje od jedne generacije. A ono Å¡to se dogaÄ‘a je sveopća kataklizma na svim razinama. ViÅ¡e o tome udruga “Nastavnici organizirano” napisala je u svom kratkom Izvješću o stanju obrazovanja u Republici Hrvatskoj joÅ¡ prije godinu dana, od kada su se stvari promijenile samo malo, i to nagore. U svemu tome najmanje je bitna plaća nastavnika, a kritiÄno je to kako je sustav sastavljen, ali i važnost koja se tom sustavu pridaje.
O toj važnosti najbolje govori naÄin kako je aktualni (ili aktualno umirući) Å¡trajk prosvjetara popraćen u medijima i javnosti: uglavnom omalovažavanjem i kritikama. To možda i ne bi bio problem da kritike nisu bile dio sveopće antiintelektualne histerije koja vlada hrvatskim informativnim prostorom već neko vrijeme, a svoj nagli procvat doživjela je u proteklih nekoliko godina kad se histeriÄnom kampanjom pokuÅ¡avalo smekÅ¡ati prosvjetare, opravdati “mjere Å¡tednje”, oslabiti svaki pokuÅ¡aj otpora i sasjeći svaku podrÅ¡ku javnosti koju bi taj otpor mogao dobiti. Kao rezultat, prosvjetari su se sve viÅ¡e doživljavali kao “uhljebi” i “neradnici”, a ovaj posljednji pokuÅ¡aj da se izbore za veće plaće doživljen je kao neviÄ‘ena drskost. Ponavljanje kako “prosvjetari žive na grbaÄi onih koji imaju 3000 kuna plaće” govori o nevjerojatnoj sljepoći za stvarne Äinjenice koju su pokuÅ¡ali staviti u perspektivu u savezniÄkim sindikatima, ali izgleda da reÄenicu “ovo Å¡to tražite je kap u moru onoga Å¡to su oni protraćili” nitko nije ni primijetio.
Naime, spomenimo malo brojke: prosjeÄni hrvatski radnik s prosjeÄnom plaćom od 5700 kuna za plaće u Å¡kolstvu izdvaja 1,20 kuna mjeseÄno, a ovim Å¡trajkom je traženo povećanje od Äetiri posto, Å¡to na ovu sumu iznosi pet lipa. Sumarno. Za sve uÄitelje i nastavnike u svim Å¡kolama u Republici Hrvatskoj. Istovremeno, radnik s plaćom od 3000 kuna za iste te prosvjetare od svoje plaće izdvaja 27 lipa mjeseÄno, dok bi mu ovo povećanje plaća iz džepa izbilo joÅ¡ jednu dodatnu lipu.
I niÅ¡ta od ovoga se nije moglo Äuti u raspravama koje su se vrtile oko Å¡trajka; dominantni motivi bili su “ljudi rade za tri ili Äetiri tisuće, a vi dobijate viÅ¡e od pet i joÅ¡ vam nije dosta”, Å¡to je valjda trebalo znaÄiti da bi svi u Hrvatskoj trebali zaraÄ‘ivati tri tisuće. Pa kad ne možemo priÄepiti politiÄare, tajkune, Mamića, nogometaÅ¡e, hajdemo onda priÄepiti uÄitelje, oni su nam bliže, osim toga, oni su nam i pred nosom, maltretiraju nam potomke svaki dan, a sada ćemo zbog njih joÅ¡ i morati Äuvati vlastitu djecu zato jer traže da ih se za to maltretiranje viÅ¡e plati! Jer i ovo je joÅ¡ jedna informacija koja se bjelodano pokazala: malo tko se u ovih nekoliko dana, koliko Å¡kole nisu radile, bunio zbog propuÅ¡tenog obrazovanja svoje djece. Većina tužaljki roditelja bila je vezana uz to Å¡to sada nemaju kome ostaviti djecu dok su na poslu. ÄŒitanje? Pisanje? Tablica množenja? Fizika, biologija, kemija? Kome to treba? Ne ide dijete u Å¡kolu da neÅ¡to nauÄi, nego da bude na toplom dok mama i tata rintaju kako bi hranili uhljebe koji ga Äuvaju! A obrazovanje? Kome joÅ¡ treba obrazovanje?
Ovakav nevjerojatan stav, iako prisutan već neko vrijeme, doÅ¡ao je do izražaja upravo proteklih godina, ohrabren od strane aktualno vladajućih, ali i potenciran priÄama o tome kako nam je Å¡kolstvo neefikasno i kako hrvatski uÄenici sve viÅ¡e zaostaju za svojim kolegama iz drugih zemalja. Bizarno i nevjerojatno, krivac u tome opet je pronaÄ‘en u nastavnicima Å¡to je samo nastavak paranoidno-Å¡izofrenog igrokaza koji je zapoÄeo sa Å¡tednjom novca, nastavio sa sve Äešćim premlaćivanjem uÄitelja (a posebno uÄiteljica jer, kao prvo, viÅ¡e ih je, a kao drugo, sitnije su pa se ne mogu braniti), a bojimo se i pomisliti kako bi mogao zavrÅ¡iti.
A sve to zbog nekoliko stotina kuna mjeseÄno.
Štrajk kao izraz općeg revolta
No, tek pri samom kraju ovog Å¡trajka postalo je jasno da prosvjetari zapravo najmanje Å¡trajkaju zbog novca. Ono Å¡to je zapoÄelo kao Å¡trajk, nastavilo se kao protest protiv svega: dugogodiÅ¡nje klime u druÅ¡tvu, sustavnog omalovažavanja, općeg stava prema prosvjeti, tretmanu vladajućih, nezainteresiranosti općih masa, medijskoj histeriji, zbog svega zbog Äega se zapravo zakonski ne može Å¡trajkati, ali Å¡to je podiglo borbenu gotovost u mnogim zbornicama da se ustraje u onom jednom zahtjevu zbog kojeg se može, a taj je, kad se sve svede na to, djelovao popriliÄno jadno: povećanje plaće od 200-300 kuna. Situacija je sliÄna privatnoj tužbi za naknadu Å¡tete: ako ne možemo dobiti pravdu, onda ćemo bar pokuÅ¡ati dobiti financijsku odÅ¡tetu. Å to je neÅ¡to za Å¡to su mnogi, nakon kraćeg razmiÅ¡ljanja, zakljuÄili da se baÅ¡ i ne isplati Å¡trajkati.
I stvar je završila kako je završila.
I sad smo tu gdje jesmo, sa sindikatima u rasulu – u neku ruku potpuno zasluženo, iako to i nije neka utjeha – prosvjetarima bez ideala i vjere u ikakvu budućnost – ako su je ikada i imali, jer rijeÄ “budućnost” nestala je s police s nacionalnim idealima joÅ¡ prije Äetvrt stoljeća – nacijom koja sve brže i brže tone u bezidejnost dok se rijeka aktivnih i obrazovanih mladih ljudi ubrzava prema zapadu, prosvjetarima koji masovno bježe iz prosvjete kad imaju kamo Å¡to, u konaÄnici, u sustavu stvara suviÅ¡ak onih koji nemaju i dodatno ga srozava. U ovim aspektima (u ostale se ne želimo petljati jer nismo struÄni) Hrvatska kao država je zakazala u potpunosti i zahvaljujući tome već neko vrijeme se nalazimo u spirali koja se sve brže i brže sunovraćuje prema dolje, pri Äemu sama sebe hrani i ubrzava jer, jednom kad krene, povratna sprega samo se pojaÄava. ÄŒast izuzecima, novi nastavnici u prosjeku su sve manje struÄni, sve manje motivirani, sve manje zainteresirani za rad, a o kreativnosti da se i ne govori. Kakve će uÄenike takvi nastavnici proizvoditi nije teÅ¡ko pretpostaviti i spirala se nastavlja ubrzavati.
Kažu da žaba koju bacite u vruću vodu odmah iskoÄi van. MeÄ‘utim, ako je ubacite u hladnu vodu koju polako zagrijavate, žaba će ostati unutra Äak i kad temperatura postane smrtonosna. Upravo u takvoj situaciji nalazi se i hrvatska prosvjeta: voda se polako grije već dvadesetak godina, vitalne funkcije već se neko vrijeme polako gase, prvi mjehurići vrenja već se pojavljuju i joÅ¡ je malo vremena preostalo dok nam od svega toga ne ostane raspadnuti kuhani komad kuhanog mesa.
Za to vrijeme, dame i gospoda u svojim veÄernjim toaletama nastavljaju piti svije koktele i zabavljati se u brodskom salonu, promatrajući metež na palubi. Nitko ne misli da je negdje prisutan problem jer orkestar svira i dalje, a neki, koji su izaÅ¡li van, vratili su se sa svježim ledom u ÄaÅ¡ama; kažu, prosuo se s nekakve sante u koju je brod udario. Ukusniji je od onog iz brodskog zamrzivaÄa i ima ga puno. Posada je malo napeta, ali vjerojatno će sve zavrÅ¡iti dobro. Imamo državu o kojoj smo snivali tisuću godina. Å to bi uopće moglo poći krivo?
Glavni problem sindikata u obrazovanju su njihovi lideri. Niti jedan Å¡trajk neće uspjeti dok ga vodi Vilim Ribić i ostali. ZaÅ¡to? Ne zato Å¡to je Ribić lopov, HDZovac ili bilo Å¡to drugo- nego Å¡to je u javnosti stvoren takav dojam. Za velik broj ljudi Ribić je kompromitiran, a sve ostale sindikaliste ne doživljavaju, ili ih smatraju njegovim posluÅ¡nicima. Dok se god takav dojam ne promjeni, svaki Å¡trajk će biti u opasnosti. Sindikat i Å¡trajk trebaju voditi (barem prema javnosti, tj. medijski ga voditi) nekompromitirani ljudi Å¡to sada nije sluÄaj. Dalje, tajming je užasan- poÄetak Å¡trajka obilježen izbjegliÄkog krizom, a ostatak Å¡trajka u tehniÄkoj vladi, na korak do raspisivanja izbora- stvarno moraÅ¡ biti ‘genijalac’ da to uradiÅ¡.
Rješenja:
1. Prepustiti vođenje štrajka drugim ljudima
2. Promjeniti metodu Å¡trajka- model bijelog Å¡trajka Äini mi se odliÄnim- medijski bi proÅ¡ao odliÄno, nastavnike se ne bi moglo prikazati kao lijenÄine i neradnike jer bi obavljali svoju temeljnu zadaću, a na državu bi se radio pritisak+ glavna prednost modela je i mogućnost da Å¡trajk traje puno viÅ¡e nego sada. U klasiÄnom Å¡tajku, ako nakon par dana nema rjeÅ¡enja, javnost i mediji se sve viÅ¡e okreću protiv Å¡trajkaÅ¡a, a ovako bi Å¡trajk mogao trajati tjednima i viÅ¡e.
3. Promjeniti zahtjeve- ne tražiti kao sad 4%, nego viÅ¡e, a onda Å¡ta se uspije dobiti, ali donja linija treba biti da niti jedan nastavnik/uÄitelj nema plaću manju od prosjeÄne.
4. Sindikat ne smije gurati samo priÄu oko plaća i kol. ugovora (iako mu je to temeljna zadaća) nego nuditi rjeÅ¡enja i za ostale probleme u Å¡kolstvu- tako će se javnosti pokazati da im je bolje obrazovanje za sve takoÄ‘er važan cilj.
5. Otkazati Älanstvo svima koji nakon inicijalnog pristajanja na Å¡trajk odluÄe odustati od Å¡trajka bez odluke vodstva sindikata.
6. ZaoÅ¡triti priÄu prema onim nastavnicima koji ne sudjeluju u Å¡trajku/niti su Älanovi sindikata/ a uživaju benefite u sluÄaju uspjeha Å¡trajka.
Idealni tajming za sljedeći Å¡trajk je poÄetak drugog polugodiÅ¡ta- nova vlada bit će spremna, nema pritiska da Å¡trajk brzo zavrÅ¡i,… (Smatram da nije dobro Å¡trajk organizirati na kraju Å¡kolske godine- jest da tada on ima najveći uÄinak, al je i tada najveća opasnost od revolta javnosti i prema nastavnicima, a ne samo vladi).
Apsolutno se slažem Sve navedeno već neko vrijeme govorim kolegicama i kolegama u školi
Nisam sudjelovao u Å¡trajku i protiv Å¡trajka sam. ÄŒlan sam sindikata,tj. upisali su me u sindikat kad sam poceo raditi bez da su me pitali želim li to. Od sada se viÅ¡e ne smatram Älanom i ispisati ću se kad vidim sindikalnog zastupnika. Ovoliku nesposobnost u organizaciji neÄega nisam nikada vidio. Da na dijete napravi neki projekt ili prezentaciji na razini organizacije ovoga Å¡trajka doblo bi Äistu jedinicu. Tu dolazimo do djela gdje se stalno prozivaju nastavnici koji ne Å¡trajkaju. Jeli moja krivnja Å¡to razmisljam svojom glavom i ne nasjedam na masovnu histeriju koja se stvori meÄ‘u prosvjetarima kad se spomene Å¡trajk. Kao da će to rijeÅ¡iti sve nase probleme pa jurimo grlom u jagode. Å to se tice onih 4%, ne bojte se, već su mi moji kolege par puta natuknuli da se oni bore i za mene i da bih se trebao odreci tih 4%. Jaka borba,dodu u 8 u skolu, potpisu se, popiju kavu i oko 9 svatko svojim putem. Jeli to strajk? A sto se tice 4% necu ih se odreci negu cu ih svaki mjesec podici i uplatiti u dobrotvorne svrhe, steta ih je ostaviti ministarstvu. Sto je mene najvise zabolilo je to sto me nitko ni u jednom trenutku nije pitao zasto ne strajkas, reci svoje razloge nego ako nisi s nama protiv nas si. Slazem se da bi trebalo provesti bijeli strajk i da bi to bio idealan nacin kako se izboriti za svoja prava.
Pogledajmo ipak Äinjenice. Cilj Å¡trajka je bio povećanje plaće za 4%. Nikakva obrana dostojanstva se nije isticala. Da je zahtjevu udovoljeno prvi dan zaboravila bi se priÄa oko borbe za dostojanstvo profesije, odnosno ne bi je ni bilo. Å trajk je najavljen kao Å¡trajk do ispunjenja zahtjeva. Time se valjda mislilo zastraÅ¡iti poslodavca. Naivno. Å trajka se poslodavac boji jer mu on stvara materijalnu Å¡tetu. Kakvu Å¡tetu može nanijeti Å¡trajk u obrazovanju i to na poÄetku Å¡kolske godine. Pred kraj nastavne godine situacija je neÅ¡to drugo. Osim toga tijek Å¡trajka i broj sudionika u Å¡trajku dobro prati i poslodavac. Sindikati, da bi kod Älanstva podigli moral, izlaze s friziranim podacima koji su u pravilu takvi da se broj sudionika u Å¡trajku iskazuje većim od stvarnog. U ovom Å¡trajku to je bilo oÄito. Znam da je referendum o Å¡trajku proveden u Preporodu, ali krivo je izneseno da se za Å¡trajk izjasnilo 62% Älanstva. ToÄno je da se za izjasnilo 62% od onih koji su referendumu pristupili, a nisu pristupili svi. Da li su to uÄinili i ostali sindikati nije mi poznato. Već nakon prvog dana Å¡trajka Äelnici su davali izjave kako je Å¡trajk uspio (pripremili su ražanj, a zec je joÅ¡ daleku u Å¡umi). Sad vidimo da Å¡trajk nije uspio jer cilj nije ostvaren. Po obiÄaju Äelnici sindikata ipak ne žele priznati poraz pa priÄaju o velikom uspjehu jer su bla, bla. Svakako da je za uspjeh najbitnije da se Å¡trajku odazove barem 80% Älanstva i da ustraju u ostvarenju cilja. No puno bitnija je procjena tajminga i pripremljenosti Å¡trajka, a za Å¡to su odgovorni organizatori Å¡trajka. Smatram da je upravo pogreÅ¡no odabrano vrijeme Å¡trajka i najveći razlog neuspjeha.
Treba biti iskren i priznati da je ministar Mornar u pravu kad kaže da je gubitak dodatka od 4,8,10% u javnim službama u obrazovanju zadržan, ali u drugom obliku. Å to bi bilo da dani u Å¡trajku nisu plaćeni. Drvlje i kamenje na sindikalne Äelnike. Ovako sve će se brzo zaboraviti i nadam se u skoroj budućnosti ponoviti.
S dobrim dijelom teksta se mogu 100 posto složiti, no problematiÄan mi je dio u kojem za neuspjeh krivi roditelji i kolege koji ne žele plaćati sindikate ovakve kakvi jesu, niti sudjelovati u ovako organiziranim sind akcijama-podsjeća me to popriliÄno na ono kad politiÄari za svoj neuspjeh na izborima krive glupe biraÄe koji nisu znali prepoznati njihovu vrijednost.