(Index.hr) Danas bismo sa relativno velikom sigurnošću mogli utvrditi koliko bi uÄitelja/profesora profitiralo od liberalizacije obrazovnog sustava, dakle prepuÅ¡tanja istog tržiÅ¡tu. Ti ljudi su danas na svojim radnim mjestima, te usprkos Å¡trajku prenose znanje djeci i mladima.
S druge strane imamo uÄitelje/profesore uhljebe koji su danas ostali kod kuće (ili prave druÅ¡tvo sindikalnim Äelnicima), ali će unatoÄ tome biti plaćeni kao da su bili na radnom mjestu i obrazovali djecu. Plaća je uhljebima osigurana zahvaljujući monopolskoj poziciji države u obrazovanju te ona ne ovisi o rezultatima njihovog rada, Äak niti o tome nalaze li se oni na svojem radnom mjestu ili ne.
Rezultati njihovog rada uglavnom nisu odmah vidljivi, pa uhljeb tijekom svojeg “radnog†vijeka može upropastiti i viÅ¡e od jedne generacije graÄ‘ana prije no Å¡to se problem uoÄi ili uopće prizna uzroÄno-posljediÄna veza.
Sindikat će danas objaviti broj uhljeba
Zbog takvog odnosa prema poslu uhljebe na slobodnom tržiÅ¡tu nitko ne bi bio voljan plaćati, jer to bi znaÄilo da onaj tko plaća gubi novac (“win†pozicija za uhljeba, i “lose†pozicija za onoga tko plaća, a ne dobiva Å¡to oÄekuje). Na slobodnom tržiÅ¡tu pojedinci ulaze u dobrovoljne odnose samo ukoliko od istih imaju obostranu korist (win-win).
Dakle na cijeni bi bilo kvalitetno i smisleno obrazovanje, a ono loÅ¡e i besmisleno javljalo bi se u tragovima, i bilo bi prisutno tek onoliko dugo koliko bi ljudima trebalo da to shvate, a svakako kraće no u sluÄaju kada obrazovanjem upravlja inertni centralizirani javni sustav.
Sindikati će danas objaviti broj uÄitelja/profesora koji sudjeluju u Å¡trajku. Taj broj bit će približno jednak broju uhljeba u obrazovnom sustavu, uz poneku poÅ¡tenu iznimku koja je manipulacijom navedena na sudjelovanje u Å¡trajku. S nestrpljenjem iÅ¡Äekujemo da nam sindikati s ponosom objave taj broj.
kapitalac.wordpress.com