(Srednja.hr) Nakon pritiska javnosti i medija, Agencija za odgoj i obrazovanje odluÄila je vratiti dodjelu Oskara znanja, koji će biti napravljen za znatno manje troÅ¡kove. UÄenici Centra za odgoj i obrazovanje napravit će priznanje za kipiće, a troÅ¡kove od 20.000 kuna će pokriti Ministarstvo. U proteklih osam godina na izradu kipića potroÅ¡eno je 874.236,07 kuna, dok su ukupni troÅ¡kovi bili preko milijun kuna. U podacima koje smo dobili od AZOO-a nedostaju podaci iz 2005. i 2006. pa je moguće da troÅ¡kovi izrade kipića, koje su radile tri osobe, prelaze i milijun kuna.
S otkazivanjem Oskara znanja, na kojem se okupljaju državni prvaci i najbolje plasirani na meÄ‘unarodnim natjecanjima, poslana je poruka da država mora Å¡tedjeti te da nema financija za ceremoniju. MeÄ‘utim, kada pogledamo same troÅ¡kove Oskara znanja, gotovo 80 posto sredstava odlazi na samu izradu kipića. Drugim rijeÄima, ono za Å¡to zaista nije bilo novca i zbog Äega je Äitava ceremonija dovedena u pitanje jest financiranje autora kipića.
Oskar je 2010. godine koštao 221.628, a izrada kipića 191.383 kuna
Najskuplji Oskar bio je onaj 2010. godine kada je ukupno za njega izdvojeno 221.628 kuna. Autori Nenad Sokolić i Alem Korkut dobili su 75.058 kuna i 116.325 kuna za izradu kipića iz podruÄja znanja, odnosno glazbe.
– Cijena ovisi o broju kipića, te vrsti materijala. RijeÄ je o dvije vrste skulptura za uÄenike i mentore, a jedne godine je skulptura raÄ‘ena od inoksa s epoksi smolom Å¡to je znatno skuplji materijal, dok je u drugom bilo rijeÄ o drvu, rekao je Alem Korkut, profesor na Akademiji likovnih umjetnosti i autor kipića u tri godine.
ProÅ¡le godine Korkut nije sudjelovao u izradi kipića jer su iz Agencije tražili naÄin kako da uÅ¡tede na troÅ¡kovima, a on nije mogao ići ispod cijene isplativosti. NaglaÅ¡ava da ja rijeÄ o izrazito kompliciranom procesu rada jer je rijeÄ o autorskom radu na velikom broju kipića.
Javna nabava za troškove iznad 70.000 kuna (bez PDV-a)
Prema zakonu o javnoj nabavi koji je vrijedio 2010. godine piÅ¡e da se za procijenjenu vrijednost jednaku ili veću od 70.000 kuna (op.a Bez PDV-a) javni naruÄitelj mora u ElektroniÄkom oglasniku objaviti natjeÄaj u Narodnim novinama. Spomenute 2010. godine je za izradu kipića u dvije odvojene stavke potroÅ¡eno 191.383 kune, od kojih jedna uvelike premaÅ¡uje zakonom odreÄ‘eni iznos za provedbu javnog natjeÄaja.
– U posljednjih deset godina za vrijeme mandata bivÅ¡eg ravnatelja nije proveden postupak javne nabave za izradu kipića Oskara znanja. Odluka da odreÄ‘eni autor napravi kipiće Oskara znanja donesena je sukladno odluci bivÅ¡eg ravnatelja, rekli su nam u Agenciji.
Iz AZOO-a su nam istaknuli da je Jadranka Žarković-PeÄenković imenovana ravnateljicom 23. veljaÄe 2015. godine, a da je za rad i troÅ¡kove Agencije u proteklih deset godina odgovoran bivÅ¡i ravnatelj gospodin Vinko Filipović.
– Odluke o Oskaru znanja donosio sam uz prethodno miÅ¡ljenje i suglasnost svojih suradnika, od pravnika, osoba zaduženih za javnu nabavu, do osobe zadužene za unutarnju kontrolu u kući. Te iste osobe su i sada na tim mjestima, dakle, o svemu tome mogu meritorno reći ako neÅ¡to nije bilo sukladno zakonu, rekao nam je tadaÅ¡nji ravnatelj Agencije Vinko Filipović, a sada zaposlenik MZOS-a.
Najbolji uÄenici zaslužuju relevantno umjetniÄko djelo
BivÅ¡i ravnatelj Filipović nam je objasnio da su u nekim godinama postojale odvojene stavke za glazbu i znanje, te da su to bila dva odvojena dogaÄ‘aja s razliÄitim autorima kipića i njihovim radovima. Autore nije upoznao niti ih je znao sve do ceremonije Oskara, a govori kako je u svojem poslu morao potpisivati tisuće razliÄitih akata, dokumenata i ugovora na godiÅ¡njoj razini, te da je imao suradnike koji su mu prethodno pripremali akte.
– Oskar znanja je postao autorski prepoznatljiv, a u nijansama iz godine u godinu varira. Umjetnica može koÅ¡tati 5 ili 100 milijuna kao Picasso. Osobno o tome ne mogu suditi, ali pitajte osobe koje su o tome odluÄivali i davali miÅ¡ljenja o tome. Vjerujem da najbolji uÄenici zaslužuju relevantno umjetniÄko djelo, izjavio je Filipović.
Supružnici Vlasta i Nenad Sokolić godinama rade na izradi kipića
Profesorica likovne kulture iz Gimnazije TituÅ¡a BrezovaÄkog i Älanica HDLU-a Vlasta Zelenko na popisu, koji nam je dostavio AZOO, kao autorica kipića pojavljuje se samo u 2007. godini, premda se na stranicama AZOO-a i drugih medija može proÄitati njezino ime kao autorice i u ostalim godinama projekta. Kako je njezina suradnja s Agencijom dugotrajna, ne sjeća se kako je toÄno krenula.
– Cifre koje se pojavljuju su bruto cifre i bez troÅ¡kova materijala. RijeÄ je o kombiniranim materijalima, keramiÄke glazure, glazirane keramike, sintetiÄkih materijala, a kristala, drva, drvenih ploÄica i metalnih dijelova. Sama izrada modela, kalupa i proizvodnja je dugotrajan proces na kojem smo suprug Nenad Sokolić i ja radili po Äetiri mjeseca, rekla je Vlasta Sokolić.
Neracionalno trošenje novaca s kojima je iznenađena i ravnateljica AZOO-a
Ponovimo, Oskar znanja ipak će se održati zahvaljujući suradnji s uÄenicima Centra za odgoj i obrazovanje ÄŒakovec, a materijale za glinu u iznosu od 20.000 kuna pokrit će MZOS. U prethodnih osam godina je na izradu kipića potroÅ¡eno Äak 874.236,07 kuna. S troÅ¡kovima u 2010. godini bila je iznenaÄ‘ena i sama ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanja PeÄenković kada ju je o racionalizaciji troÅ¡kova upitao Pavao Å koko Gavranović iz Udruge srednjoÅ¡kolaca. Gavranović je u emisiji Mreža prvog upitao kako su se troÅ¡kovi mogli odjednom smanjiti sa 170.000 na 20.000 kuna te nije li se moglo racionalnije troÅ¡iti taj novac.
– Bila sam dosta iznenaÄ‘ena s cifrom da je Oskar znanja koÅ¡tao 170.000 kuna. Naslijedila sam taj proraÄun i financijski plan. Na tu manifestaciju je 2010. godine potroÅ¡eno 221.000 kuna. To su bili troÅ¡kovi iskljuÄivo za izradu kipića, najam dvorane i voditelje. Sad je vidljivo da to možemo napraviti uz pomoć druÅ¡tvene zajednice, ali znate ja sam u cijeloj ovoj situaciji u jednu ruku vesela i sretna jer se zahvaljujući ovoj manifestaciji govori o znanju. Da se nisu ukljuÄili graÄ‘ani, vjerujem da bi se to ove godine mogli napraviti jeftinije, ali svakako ne za 20.000 kuna, izjavila je ravnateljica Jadranka Žarković-PeÄenković u Mreži prvog na hrvatskom radiju.
Cijena ovisi o broju kipića, te vrsti materijala. RijeÄ je o dvije vrste skulptura za uÄenike i mentore, a jedne godine je skulptura raÄ‘ena od inoksa s epoksi smolom Å¡to je znatno skuplji materijal, dok je u drugom bilo rijeÄ o drvu, rekao je Alem Korkut, profesor na Akademiji likovnih umjetnosti i autor kipića u tri godine.
???
Oscari u Hollywoodu se rade na kalupe. Nitko se nikad nije bunio. Pa i na promociji doktorata se dobije ona odlivena medalja (koju je isto radio neki autor). Kakva je to perverzija da ovdje svaki laureat dobiva unikat? I to u materijalima tipa drvo koje a priori ili treba staviti na neki cnc ili svaku figuricu izrađivati za sebe.
Djeca su tu najmanje bitna.
Što će djeci ti kipići? Da netko zaradi na njima? Da kasnije skupljaju prašinu dok ta ista djeca ne mogu dobiti posao?
Samo milijun kuna?