(T-portal) NaÅ¡i osnovnoÅ¡kolci nemaju pravu motivaciju za uÄenje; uglavnom uÄe radi ocjena, upisa u srednje Å¡kole i zato Å¡to moraju, a sustav ih ne uÄi kako uÄiti niti kako samokritiÄno vrednovati svoja postignuća, pokazalo je danas objavljeno istraživanje ‘O uÄenju 2014.’
Studija koju je u svih 109 osnovnih javnih Å¡kola Grada Zagreba proveo Institut za druÅ¡tvena istraživanja (IDIZ) u suradnji sa Županijskim struÄnim vijećem pedagoga otkrila je da uÄitelji znaÄajno viÅ¡e savjetuju uÄenike kako trebaju uÄiti u nižim razredima nego u viÅ¡im.
Prema prikupljenim podacima, viÅ¡e od dvije trećine uÄenika Äetvrtog razreda tvrdi da im njihovi uÄitelji Äesto ili gotovo uvijek savjetuju i predlažu kako uÄiti.
Nasuprot tome, odgovori uÄenika osmog razreda jasno ukazuju na nedostatak ovakve prakse u predmetnoj nastavi. Tako tek 30 posto uÄenika kaže da ih njihovi uÄitelji Äesto savjetuju kako uspjeÅ¡nije uÄiti.
Ovi rezultati važan su pokazatelj nepostojanja sustavnog poticanja znanja, vjeÅ¡tina i stavova vezanih uz uÄenje u sustavu obrazovanja Republike Hrvatske. Sustav koji je usmjeren prenoÅ¡enju i usvajanju sadržaja pojedinih predmeta, ali ne potiÄe izravno razvoj uÄenja, ne može u dugoroÄnoj perspektivi imati pozitivne ishode, kako za pojedinca, tako i za druÅ¡tvo, upozoravaju autori.
Zanimljivo je djeÄaci i slabiji uÄenici viÅ¡e pozitivno procjenjuju djelovanje uÄitelja nego djevojÄice. Autori smatraju da je to zbog toga Å¡to djeÄaci postižu neÅ¡to slabije rezultate pa im je, kao i slabijim uÄenicima, potrebna veća pomoć nastavnika.
‘UÄenicima slabijeg uspjeha uÄitelji vrlo Äesto jasno iskazuju Å¡to je potrebno za dobivanje pozitivne ocjene te oni to mogu doživjeti kao savjet o tome kako uspjeÅ¡nije uÄiti. Odgovori uÄenika boljeg uspjeha ukazuju pak na nedostatak sustavnog pouÄavanja kako uÄiti’, piÅ¡u dr. sc. Boris Jokić i dr. sc. Zrinka Ristić Dedić iz IDIZ-a.
UÄenici se ne uÄe samokritiÄnosti!
Istraživanje je otkrilo izrazito velik nedostatak samokritiÄnosti i sposobnosti samoprocjene kod uÄenika.
Manje od petine uÄenika smatra da uÄitelji Äesto pokazuju uÄenicima kako mogu sami ocijeniti svoj rad, a viÅ¡e od polovine rijetko ili gotovo nikada.
‘ÄŒinjenica da nastavnici ne potiÄu samoprocjenu pa i ocjenjivanje vlastitog rada, osim na proces uÄenja, može imati i Å¡ire posljedice. Poznato je da upravo sustavi koji razvijaju kritiÄki odnos prema vlastitom radu i sposobnost realistiÄne procjene postignuća ostvaruju i najbolje obrazovne ishode. Obrazovni sustav nužno treba biti okruženje u kojem se razvijaju sposobnosti procjene vlastitog rada kroz usporedbu s prethodnim osobnim postignućima i postignućima drugih’, piÅ¡u autori.
Pozitivno: Pomoć uÄitelja i roditelja…
Da sve nije tako crno, pokazalo je istraživanje Äiji rezultati ukazuju na to da se nastavnici trude povezati sadržaje koje pouÄavaju s primjerima iz svakodnevnog života te da nastoje potaknuti uÄenike pohvalama. Gotovo polovina uÄenika osmog razreda smatra da njihovi uÄitelji prilikom pouÄavanja Äesto ili gotovo uvijek povezuju gradivo s primjerima iz svakodnevnog života. To je suprotno uvriježenom miÅ¡ljenju javnosti da je upravo nepovezanost onoga Å¡to se pouÄava sa svakodnevnim životom jedan od glavnih nedostataka hrvatskog sustava obrazovanja.
TakoÄ‘er su pozitivni rezultati koji pokazuju da uÄenici u uÄenju dobivaju priliÄno dobru podrÅ¡ku kako uÄitelja, tako i roditelja.
ViÅ¡e od polovine uÄenika smatra da uÄitelji Äesto ili gotovo uvijek pohvaljuju uÄenike za napredak u uÄenju (graf dolje). SliÄan postotak ih smatra da uÄenici mogu dobiti potrebnu pomoć uÄitelja, a joÅ¡ veći da je uÄiteljima važno da svi savladaju gradivo.
PodrÅ¡ka koju uÄenici dobivaju od roditelja u razumijevanju gradiva, pisanju zadaća i vježbanju za ispitivanje takoÄ‘er je vrlo dobra, no oÄekivano utvrÄ‘ene su velike razlike u odnosu prema uÄenicima Äetvrtog i osmog razreda. ViÅ¡e od 80 posto uÄenika Äetvrtog razreda kaže da ih roditelji ispituju prije ispitivanja, a gotovo polovina da im roditelji pomažu pri pisanju domaćih zadaća. U osmom razredu tek trećina uÄenika kaže da roditelji Äesto rade s njima.
To se može objasniti oÄekivanjima roditelja da su osmaÅ¡i samostalniji, ali i Äinjenicom da se mnogi ne osjećaju dovoljno kompetentni da pomažu djeci u naprednijim zadacima. Navedeno potvrÄ‘uju ranija istraživanja koja pokazuju da se roditelji djece u viÅ¡im razredima osnovne Å¡kole i u srednjoj Äešće obraćaju servisu privatnih instrukcija. ÄŒini se takoÄ‘er da roditelji manje sudjeluju u uÄenju starije djece u osjetljivoj adolescentskoj dobi kako bi izbjegli odreÄ‘ene sukobe i frustracije. I ovo pitanje pokazalo je da roditelji viÅ¡e rade s djeÄacima i slabijim uÄenicima nego s djevojÄicama.
Rezultati studije pokazuju da roditelji Äesto komuniciraju s djecom o tome Å¡to su radili u Å¡koli, osobito u Äetvrtom razredu, te da Äesto govore o važnosti uÄenja. Mada roditelji žele da im djeca uÄe svakodnevno, a ne kampanjski, ranije objavljen dio istraživanja pokazao je da im to ne polazi za rukom.
UÄenici pomažu Å¡aptanjem, ali ne i zajedniÄkim uÄenjem
Zanimljivo je da naÅ¡i uÄenici nemaju naviku uÄiti zajedno sa svojim vrÅ¡njacima. ViÅ¡e od dvije trećine uÄenika osmog razreda gotovo nikada ne uÄi s prijateljima.
Navedeno naravno ne znaÄi da uÄenici uopće ne suraÄ‘uju. Njihovi odgovori vezani uz Å¡aptanje prilikom ispitivanja i prepisivanje domaće zadaće ukazuju na postojanje suradnje, ali, naravno, postavlja se pitanje primjerenosti i ispravnosti takve suradnje.
“odgovori uÄenika osmog razreda jasno ukazuju na nedostatak ovakve prakse u predmetnoj nastavi. Tako tek 30 posto uÄenika kaže da ih njihovi uÄitelji Äesto savjetuju kako uspjeÅ¡nije uÄiti.”
Ja ovdje ne vidim problem. Ako uÄenik nije do osmog razreda nauÄio ili shvatio Å¡ta i kako treba uÄiti, onda neće nikad. S druge strane, ovako ih uÄimo odgovornosti za vlastite postupke. Zar bi jednom osmaÅ¡u trebalo sve nacrtati? Pa neki od njih će u gimnazije. ZaÅ¡to stvarati invalide od njih kad to nisu?
Kada bi bar djecu uÄili sposobnosti kritiÄkog razmiÅ¡ljanja da se mogu obraniti od propagande i ostalih vrsta manipulacija.