(Forum) U po mnogo Äemu odvratnom, beskrajno dugom filmu Emira Kusturice, Underground, ima scena u kojoj majmun Soni, dok se ostali likovi, njih milijardu, vesele, uskaÄe u tenk. Pogledom ga prati Bora Todorović i izgovara repliku koju od zagluÅ¡ujuće buke nitko ne Äuje: “Majmun je uÅ¡ao u tenak, biće katastrofa…”
U jednom drugom filmu, Pulp Fiction, u sceni iz motelske sobe, Fabiene (Maria de Medeiors), od Buthca (Bruce Willis), traži da joj da „oral pleasure“, oralno zadovoljstvo ili kunilingus, kako se to još kaže, samo što tako nitko ne govori.
U Sloveniji, kunilingus se desio pred oÄima onih koji ga nisu trebali vidjeti i zavrÅ¡ilo je kao Sonijev ulazak u tenk: katastrofom.
Vijest ste vjerojatno Äuli, teÅ¡ko ju je bilo izbjeći: ravnatelj Å¡kole i nastavnica snimljeni su u ljubavnom klinÄu dok je on oralno zadovoljava u svom uredu. Od nekuda su ih promatrale uÄeniÄke oÄi i snimao uÄeniÄki mobitel ili mobiteli. Snimak je, zatim, objavljen na internetu, klasiÄni mediji su njegovo postojanje razglasili i ravnatelj, oženjeni pedesettrogodiÅ¡njak i otac dvoje djece je izvrÅ¡io samoubojstvo!
Naravno, isti oni mediji Å¡to su do prije neki dan, kao ekskluzivnu objavljivali priÄu o preljubniÄkom kunilingusu, ostali su zgroženi, Å¡okirani, zabrinuti i joÅ¡ nekakvi. Odjednom je, kao, preÄ‘ena granica koja slobodu izvjeÅ¡tavanja o javnim osobama odvaja od pretvaranja te iste slobode u smrtonosno oružje.
Treba li sumnjati kako bi, da se D.K. nije ubio, priÄa o oralnom zadovoljstvu na uredskom stolu imala joÅ¡ sto, dvjesto, osam milijuna nastavaka?
Netko je davno rekao kako dobre ideje nisu krive za ono Å¡to ljudi od njih naprave. Internet je, naravno, Å¡to se može naglasiti samo nema neke potrebe, jedan od najznaÄajnijih izuma u povijesti ÄovjeÄanstva, ali je, u isto vrijeme, kako je prije nekoliko godina napisao bosanskohercegovaÄki književnik Muharem Bazdulj, ljudsku glupost uÄinio prisutnijom. Ne, nije je uvećao – izmeÄ‘u ostalog zato Å¡to nema potrebe, svakako je beskrajna – već joj je, kažimo tako, omogućio rasprostranjenost.
Kriv je, taj internet, za neželjene posljedice svog postojanja toÄno onoliko koliko je kriv tenk zato Å¡to je majmun uÅ¡ao u njega i ispalio granatu.
Galopirajući tehnološki napredak događa nam se kao što se, nekoliko desetljeća ranije, desio socijalizam: prerano i prije nego je došlo do opće emancipacije, do stanja svijesti u kojem se ne objašnjava, već se podrazumijeva kako beskrajan prostor slobode nije, u isto vrijeme, prostor zabave za beskrajan broj majmuna.
Ta teorija o beskrajnom broju majmuna s beskrajnim brojem pisaćih strojeva i mogućnosti da jedan od njih, lupajući bez veze po slovima, ipak napiÅ¡e djelo ravno Shakespeareovom, starija je od mreže nad mrežama i na nju u knjizi Kult amatera podsjeća Andrew Keen, nekadaÅ¡nji uposlenik u Silicijskoj dolini, piÅ¡ući o tome kako “blogovi, MySpace, YouTube i ostali suvremeni mediji koje stvaraju korisnici uniÅ¡tavaju naÅ¡u ekonomiju, kulturu i vrijednost”. I joÅ¡ neÅ¡to, vidjeli smo u Sloveniji, ljudske živote.
Krivo je, meÄ‘utim, svu krivicu za samoubojstvo Å¡kolskog ravnatelja svesti na majmune s dobrim mobitelima i istom takvom konekcijom. Ne može ih se, naravno, amnestirati, daleko od toga, no oni su tek jedna od neželjenih posljedica medija Äiji sadržaj stvaraju korisnici, kreiranog prije nego je naÄ‘en naÄin da neograniÄeni prostor slobode, Å¡to takoÄ‘er internet jeste, ne podrazumijeva i neograniÄenu neodgovornost i istu takvu mogućnost zloupotrebe. (Uzgred reÄeno, ako medijski sadržaj na bilo kojem mediju mogu stvarati korisnici, a ne profesionalci, znaÄi li to i da umjesto lijeÄnika, dakle profesionalaca, zahvate na samim sebi ili drugim bolesnicima, mogu obavljati korisnici medicinskih usluga, dakle pacijenti, inaÄe profesionalni bageristi ili nogometni treneri?)
Možemo sada kazati kako će se jednom, nekada, nekako, naći rjeÅ¡enje za problem koji proizlazi iz prava na konzumiranje internetskih sadržaja i jednakog prava na njihovo kreiranje, Å¡to je, prema vjernicima weba 2.0, jednako pravu na rad ili na toplu vodu, iako, naravno, nije. Odnosno, nema ama baÅ¡ nikakve sliÄnosti izmeÄ‘u prava i potrebe nekoga iz Gospića da, ne izlazeći iz stana, Äita tekstove objavljene u Guardianu i prava nekih mariborskih majmuna da objave snimak intimnog odnosa dvoje odraslih, odgovornih, punoljetnih ljudi, pa makar se on desio tamo gdje mu mjesto nije.
No, oni su, ti mariborski majmuni, baÅ¡ kao i internetski sadržaji poput njihovog, posljedica onoga Å¡to je tržiÅ¡te uÄinilo od novinarstva. Kako se, naime, uspjeh medija ne mjeri kvalitetom sadržaja, nego iskljuÄivo profitabilnošću, e tako su novine – zadržimo se na njima, iako ni s televizijama nije drugaÄije i bolje – umjesto da objavljuju ono Å¡to bi Äitatelji trebali znati, poÄele objavljivati ono Å¡to publika, uvjetno kazano, želi znati i Äime se, prije svega, zabavlja Äesto zadovoljavajući najniže porive.
TržiÅ¡ni uspjeh tabloida dogodio se puno prije nego su djeca u Å¡kole, umjesto ravnala i olovaka, krenula nositi androide i iphone, te inicirao sliÄne sadržaje na internetu, da bi kasnije, baÅ¡ kako su, a prema Keenu, i planirali tvorci weba 2.0, korisnici poÄeli kreirati “svoj” sadržaj, Å¡to je dovelo do zamjene uloga: tehnoloÅ¡ki napredni unuci bulevarskog tiska objave neÅ¡to, ostatak istog tog tiska u klasiÄnoj formi, zatim objavljeno preuzima i dodatno popularizira.
Rezultat?
Nekada samo traume protagonista traÄeva upakiranih kao “vijesti”, a nekada, evo sada, smrt, tragedija poslije koje je jasno kako izmeÄ‘u slobodnog pristupa internetu i slobodnog kreiranja sadržaja na njemu, ne može bezuvjetno stajati znak jednakosti.
Mi smo, jednostavno, takvi da svemu možemo naći krivu upotrebnu vrijednost. Pokazali smo to još s dinamitom i nismo napredovali. Zato jednak ishod mogu imati majmunski ulazaka u tenk i pristup internetu onih sa sviješću majmuna.
Uvijek, ali uvijek, slijedi katastrofa…
– See more at: http://www.forum.tm/vijesti/kako-su-majmuni-s-weba-20-ubili-mariborskog-profesora-2591#sthash.dnNlOd5l.dpuf
bože koji idiotizam…