(Novi list) Slabe strane, koje moramo popraviti, su modernizacija kurikuluma, podizanje razine znanja i vjeÅ¡tina uÄenika u osnovnim i srednjim Å¡kolama, posebno u matematici, i reduciranje broja studenata koji napuÅ¡taju fakultet prije diplome
U Hrvatskoj je stopa djece koja napuste Å¡kolu upola niža od europskog prosjeka, ali smo ispod EU prosjeka i u broju visokoobrazovanih. Premalo nam je djece ukljuÄeno u djeÄje vrtiće, mobilnost studenata ispod je europske razine, a podbacili smo i kad je rijeÄ o zapoÅ¡ljivosti nakon stjecanja diplome i u obrazovanju odraslih.
Pokazatelji stanja hrvatskog obrazovnog sustava objavljeni su u publikaciji Europske komisije »Education and Training Monitor 2014«, koja sadrži analizu trendova u obrazovanju u Europi na temelju indikatora definiranih strateškim okvirom ET2020.
Od država Älanica traži se, meÄ‘u ostalim, da osiguraju sredstva za provedbu obrazovnih reformi jer podinvestiranje u ljudske resurse, istiÄe se, dovodi u pitanje europski razvoj i budućnost. Iako Hrvatska za obrazovanje izdvaja pet posto BDP-a i malo je ispod prosjeka EU, godiÅ¡nje izdvajanje države po uÄeniku ili studentu dvostruko je niže nego u državama EU.
Autor: Ljerka Bratonja Martinović