Jesu li udžbenici obvezni i zašto ih neki plaćaju, a drugi ne?

(HRT.hr) Uoči svake Å¡kolske godine, kada većina roditelja za udžbenike mora potroÅ¡iti pristojnu svotu novca – krenu ista pitanja. Od onoga – zaÅ¡to su za neke udžbenici besplatni, a za druge ne, do toga – zaÅ¡to su se morali tiskati novi, ako se sadržaj nije mijenjao. Uz ova postoji i joÅ¡ jedno pitanje – ako u Zakonu o udžbenicima za osnovnu i srednju Å¡kolu piÅ¡e da su oni jedan od izvora znanja – jesu li onda uopće obvezni?

Ako je suditi prema priči o udžbenicima na početku ove Å¡kolske godine – netko bi rekao da smo najbogatija zemlja na svijetu. Roditelji i nakladnici plivaju u novcu, jer jedni kupuju, a drugi tiskaju stare programe u novom ruhu. I to sve zato Å¡to je takva bila politička odluka. U Zakonu o udžbenicima piÅ¡e kako kako udžbenik mora biti u uporabi u Å¡koli najmanje četiri godine. ‘To znači da su udžbenici mogli biti i 10 godina u uporabi, ako ne postoji potreba da se oni mijenjaju’, izjavio je jedan od pisaca tog zakona i bivÅ¡i ministar znanosti, obrazovanja i sporta Radovan Fuchs.

Koliko je skupa bila ta politička odluka, govori to da su nakladnici za prijavu na natječaj za udžbenike potroÅ¡ili dva i pol milijuna kuna, a za kupnju istih, Å¡to roditelji, Å¡to općine, Å¡to gradovi i županije platit će 500 milijuna. I to za neÅ¡to Å¡to i nije obvezno. Jer u Zakonu piÅ¡e kako je udžbenik jedan od izvora znanja. ‘Udžbenici nisu obvezni i dijete, odnosno roditelj ne može ni na koji način biti kažnjen ukoliko dijete nema udžbenik’, kazao je Fuchs. ‘Stoji da je udžbenik jedan od izvora, a postavlja se pitanje i Å¡to će biti u budućnosti – najvjerojatnije će obrazovna politika ići u tom smjeru da se izdaju e-udžbenici’, izjavio je Darko Tot iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

Spomenimo i kako se tiskanim udžbenicima kao bazom poučavanja u Njemačkoj koristi 86% nastavnika, Poljskoj 78%, Å vedskoj 89%, u Engleskoj 10%. I u svakoj od tih država točno se zna – ili učenici dobivaju besplatno udžbenike ili ne. I po tome smo jedinstveni u svijetu. Ne samo da je različito po županijama nego čak i unutar iste županije neke općine preuzimaju kupnju, dok neke i ne sufinanciraju.

3 Comments

  1. Ne znam kako iz “da su oni jedan od izvora znanja” proizlazi da udžbenici ne bi trebali biti obvezni. Ako se proglase neobveznim, pola ih učenika neće imati. S kojom će pretpostavkom nastavnik tada raditi s učenicima: da oni imaju ili da nemaju udžbenike?

  2. Ma, neeeee! Pa zašto bi udžbenici bili obvezni?!

    Na primjer, ako kolegama piÅ¡e u kurikulumu “pročitati lirsku pjesmu i pronaći u njoj pjesničke slike”, a od 27 učenika samo 10 ima udžbenik: ja predlažem da kolege odmah skoče i sa svojim papirom iskopiraju tih preostalih 17 pjesama (da svi imaju od kuda čitati pjesmu!). I tako za svaki razred.

    Iz povijesti će se kopirati povijesne karte (doduÅ¡e, neće biti u boji, ali shvatit će to naÅ¡i mali lumeni, oni su silno zainteresirani za nastavu). Iz geografije uopće ne treba ni kopirati – neka ih učitelj vodi na lice mjesta: 8. razred, Republika Hrvatska.

    Vi sad mislite da se sprdam, jer je svima jasno da čitava zemlja ima “pametne ploče”,a ako baÅ¡ koja Å¡kola i nema, ali sigurno svi imaju laptop i projektor. Pa Å¡to će nam onda udžbenici?!

    Ili, još gore: kreda i ploča? Pa nismo mi Hrvati upravo iz špilje ispuzali.

    Uostalom, sad će učenicima biti dostupni e-udžbenici pa neće morati roditelji iskeÅ¡irati 1000kn za neke tamo papire, nego samo 1000kn za “pametni telefon” (na pretplatu i s internet vezom)pa će učenici lijepo tipkati na satu. Oni koji su na socijali će valjda od države dobiti “ajfon” ili “tablet”…

    Ukoliko, naravno, za vrijeme sata budu surfali po druÅ¡tvenim mrežama ili igrali igrice (ili vas možda snimali i slikali), vi nećete poduzeti niÅ¡ta jer ako nekome i pomislite oduzeti igračku – oprostite, nastavno pomagalo u Å¡kolu će odmah doći neki tata-specijalac ili PTSP-ovac i razbiti vam nos.

    TakoÄ‘er predlažem da se onim učiteljima koji nemaju vlastiti laptop i projektor i ne nose u Å¡kolu VLASTITI fotokopirni papir smjesta smanji plaća za 30% jer oni nisu “kvalitetni učitelji” niti izvode “super nastavu”.

    (Prije nego me sad počnete gađati drvljem i kamenjem, ovaj je tekst napisan u satiričnom tonu. Svaka sličnost sa stvarnim osobama i događajima je nenamjerna)

  3. A uistinu – Å¡to će im udžbenici?
    Ja sam doživio da me osmaÅ¡ pita gdje je lekcija u udžbeniku. Kad sam ga uputio da vidi u sadržaju, on se snebio – a Å¡to je to sadržaj?
    I sad – Å¡to će takvome udžbenik?
    Budući da je na djelu evidentna feudalizacija Hrvatske ( prava radnika, Zakon o radu, stručna sprema ravnatelja OŠ ) tome se mora prilagoditi i školstvo.
    Prema tome, kakvi udžbenici – lijepo ćemo im opet izdiktirati lekciju, da napiÅ¡u blesimetar od desetak rečenica koji će ( valjda ) moći naučiti, a Å¡to da se hrvatska mladost zlopati nekakvim knjigama, idite, molim Vas!
    Ta zar bi Karleuša, Ava i taj kalibar bio to što jest da su cure visile nad knjigom?!
    P.S. Ovo nije pisano u satiričnom tonu. Svaka sličnost sa stvarnim osobama namjerna je!

Comments are closed.