(Slobodna Dalmacija) Mate GrgeÄ, danas 23-godiÅ¡njak, joÅ¡ dobro pamti Å¡kolsko igraliÅ¡te na kojem je prije devet godina na satu tjelesnog odgoja kao uÄenik sedmog razreda Osnovne Å¡kole Smiljevac u Zadru zadobio udarac zbog kojeg je izgubio slezenu.
U svibnju 2005. godine njegov vrÅ¡njak iz suprotnog nogometnog tima, nakon kraće prepirke, udario ga je Å¡akom u trbuh, a budući da se sukob odigrao dok su uÄenici bili bez nadzora profesorice, Å¡kola je proglaÅ¡ena odgovornom, te mu je pravomoćnom presudom suda sada dužna isplatiti odÅ¡tetu u visini od oko 80 tisuća kuna, raÄunajući i pripadajuće kamate od dana donoÅ¡enja presude do isplate.
– On je kao maloljetnik bio povjeren na Äuvanje Å¡koli kao ustanovi za odgoj i obrazovanje, a kao posljedica sukoba ostao mu je trajni hendikep. Sve se to dogodilo zbog propusta odgovornih u obavljanju nadzora – naveo je u tužbenom zahtjevu Gordan Nižić, odvjetnik 23-godiÅ¡njaka koji je Å¡kolu tužio joÅ¡ u svibnju 2005. godine.
Strašni bolovi
Devet godina od tužbe, Županijski sud u Zadru donio je i pravomoćnu presudu u Äijem se obrazloženju navodi kako se incident dogodio dok su djeÄaci igrali nogomet na Å¡kolskom igraliÅ¡tu bez stalnog nadzora profesorice tjelesnog odgoja. Matu je u jednom trenutku djeÄak iz suprotne skupine uhvatio za lice i odgurnuo ga, pa je i on odgurnuo njega.
Uslijedio je uzvratni udarac Å¡akom u predjelu trbuha. Mate je pao na pod u straÅ¡nim bolovima, a u bolnici mu je dijagnosticirana ruptura slezene s unutarnjim krvarenjem, zbog Äega su mu lijeÄnici kirurÅ¡kim zahvatom morali odstraniti slezenu u cijelosti.
Ravnatelj Osnovne Å¡kole Smiljevac Bernardo Kotlar tragiÄnog se dogaÄ‘aja i danas jasno sjeća. Iako izražava žaljenje zbog posljedica vrÅ¡njaÄkog sukoba, navodi kako ga zapravo nitko nije mogao sprijeÄiti.
– RijeÄ je bila o bezazlenoj vrÅ¡njaÄkoj svaÄ‘i koja je, nažalost, zavrÅ¡ila tragiÄno. UÄenici su igrali nogomet i porjeÄkali se oko situacije na terenu, a udarac je doÅ¡ao iznenada i nitko ga nije mogao predvidjeti. Ti uÄenici su bili prijatelji i nisu bili u prijaÅ¡njem sukobu da bi se trebali stalno nadgledati. Udarac je doÅ¡ao iznenada i profesorica koja je tada u Å¡koli bila na zamjeni ne bi ga, ni da je bila na mjestu dogaÄ‘aja, mogla zaustaviti.
Pomoć iz Grada
Ona s druge strane nije otiÅ¡la sa sata, već je bila u Å¡kolskoj dvorani gdje je obavljala zavrÅ¡no testiranje s djevojÄicama za kraj Å¡kolske godine – pojaÅ¡njava ravnatelj, dodajući kako gledajući iz pozicije struke profesorica nije pogrijeÅ¡ila, no prema zakonu o organizaciji nastave kojim se vodio sud pogrijeÅ¡ila je u onom trenutku kada je uÄenika izgubila iz vidnog polja.
– Iako nije postupila suprotno pravilima struke u organizaciji sata, te protiv nje nije pokrenut stegovni postupak, sud se vodio po zakonu o organizaciji nastave prema kojem ona nije poduzela sve da se to ne dogodi – tvrdi ravnatelj osnovne Å¡kole Smiljevac, dodajući kako će se dosuÄ‘ena svota namiriti u dogovoru s lokalnom samoupravom.
– Svotu ćemo uz pomoć lokalne samouprave podmiriti iz sredstava Å¡kole. DjeÄak je ostao bez slezene i najmanje Å¡to možemo uÄiniti jest isplatiti iznos koji mu je sud dosudio u parniÄnom postupku – kaže.
Božana SviliÄić
OdbaÄena žalbaIako se Å¡kola žalila na prvu nepravomoćnu presudu koju je Općinski sud u Zadru donio proÅ¡le godine navodeći u žalbi kako se sukob meÄ‘u djeÄacima dogodio iznenada, te da je profesorica tjelesnog odgoja postupila u skladu s pravilima struke, metodologiji rada i napucima koje je dobila, sud je te navode odbacio tvrdeći da su neosnovani. |
Koji je to zakon o organizaciji nastave?
Ne vidim razloga zaÅ¡to tu odÅ¡tetu ne plate roditelji uÄenika napadaÄa?
Uostalom – tko će platiti odÅ¡tetu nastavnicima napadnutim od strane roditelja? Isto tako – u Å¡koli?
Ne postoji zakon o organizaciji nastave. Samo pravilnik o organizaciji strukovne nastave i pravilnik o organizaciji maturalnih putovanja i sl. Dakle, ili novinarka ili sud nemaju pojma.
Najmanje Å¡to sud ima pravo oÄekivati od jedne profesorice TZK je da bude na dva razliÄita mjesta u isto vrijeme. Možda ne od svih uÄitelja, ali TZK-a je ipak neÅ¡to drugo. .. Nije mi jasno kako je kolegica osobno proÅ¡la bez ozbiljnih sankcija. Da je uredovala inspekcija, a Äini se da nije, crijeva bi joj izvadili.
Pred mladim maherom koji već s 14-15 godina jednim udarcem „prijatelju“ izbija slezenu, velika je karijera – mirovne misije ili neÅ¡to sliÄno. Njega i njegove roditelje to nedjelo niÅ¡ta neće koÅ¡tati. Za 80.000 kn + troÅ¡kove postupka, bit će uskraćeni uÄitelji i sadaÅ¡nji uÄenici koja tada nisu ni iÅ¡li u Å¡kolu.
U logici: On je kao maloljetnik bio povjeren na Äuvanje Å¡koli kao ustanovi za odgoj i obrazovanje… krije se glavni problem. Osobe, predmeti i zgrade na Äuvanje se povjeravaju Äuvarskim službama i zaÅ¡titarskim firmama koje imaju kadar i sredstva za takav posao.
Å kola uÄenika odgaja i obrazuje, a tehnike izbijanja slezene nauÄili su u roditeljskom domu pa neka roditelji i odgovaraju.
DotiÄna profesorica je ravnateljeva supruga….
Ma daj, zezaÅ¡ nas? Ako je tako onda je puno toga u ovom Älanku jasnije.
Ne zezam…
Å¡kola ne može biti odgovorna za nasilje uÄenika prema uÄeniku. da je akt nasilja provocirao neki djelatnik Å¡kole onda je to druga stvar.to je isto kao da se policiju optužuje ako neki kriminalac opljaÄka banku i pri tpme ubije nekoliko ljudi. u nastavi tzk se traži da se Å¡to viÅ¡e radi grupno, da se uÄenici dijele prema spolu i prema sposobnostima, da je Å¡to viÅ¡e zastupljena energetska komponenta rada. ako djeÄaci na vanjskom igraliÅ¡tu igraju nogomet a drugog terena vani nema normalno je da će djevojÄice svoju aktivnost obavljati u dvorani.mislim da joÅ¡ uvijek nitko ne može biti na dva mjesta istovremeno(osim velaÄasnog suca). da je kolegica i bila prisutna na vanjskom igraliÅ¡tu teÅ¡ko da bi mogla sprijeÄiti ovaj nagli sukob. nitko ne krivi suce na nekoj utakmici ako se igraÄi potuku.