(VeÄernji List) Kroz osam aplikacija, od e-uÄitelja, uÄenika, nastavnika pa do e-ministra svi njezini sudionici trebali bi biti meÄ‘usobno povezani.
Roditelj ste. VaÅ¡e dijete ujutro je otiÅ¡lo u Å¡kolu, a vi na posao. Na vaÅ¡ mobitel u 8.05 stiže poruka – dijete se nije pojavilo u Å¡koli… UÄiteljica ste…. Danas obraÄ‘ujete novu lekciju iz matematike…. djeca otvaraju svoje tablete… Neki su zainteresirani, drugi neÅ¡to rade… pogledate i vidite igrica… Aha, ne može to tako i blokirate igricu… UÄenik ste, spremate se u Å¡kolu i umjesto preteÅ¡ke torbe krcate udžbenicima, Å¡to su nekada radile starije generacije, uzimate tablet i papuÄe za razred… Tako Å¡kolu budućnosti vidi dizajner i autor brojnih mobilnih aplikacija Stjepan Drmić.
Internetizacija do 2023.
– Kroz osam aplikacija, od e-uÄitelja, uÄenika, nastavnika pa do e-ministra svi njezini sudionici trebali bi biti meÄ‘usobno povezani. Ministar bi mogao u svakom trenutku ući i vidjeti Å¡to se radi u nekoj Å¡koli, ravnatelj bi isto tako mogao provjeriti Å¡to u tom trenutku radi neki nastavnik ili uÄenik, roditelj kad god poželi pogledati aktivnosti svog djeteta. Å kola sliÄna toj za sada postoji u Rijeci. U Osnovnoj Å¡koli Vežica drugu godinu za redom dio uÄenika, ove godine njih stotinjak, tri peta i dva Å¡esta razreda, na nastavu dolazi s personaliziranim tabletom. Zato na pitanje hoće li internetizacija hrvatskog Å¡kolstva krenuti iz Rijeke, ravnateljica OÅ Vežica, Violeta Nikolić, odgovara:
– Neće krenuti, već je krenula iz Rijeke.
A to potvrÄ‘uje i rektor rijeÄkog SveuÄiliÅ¡ta Pero LuÄin koji je potpuno informatizirao posao u rektoratu ali i u najvećem dijelu SveuÄiliÅ¡ta. – Uvijek sam online, digitalno potpisujem dokumente, dogovaram se sa suradnicima, kontroliram Å¡to je tko od planiranog napravio. Tu je sve transparentno i nema onog – nismo se tako dogovorili – kaže LuÄin, koji je i na Äelu tima koje u sljedećih devet godina mora potpuno obaviti informatizaciju hrvatskog Å¡kolstva na svim razinama.
Bez otpora
– Sad nam je prioritet razvoj infrastrukture, one fiziÄke, ali i one u glavama ljudi. Prvi je korak fiziÄka infrastruktura, za Å¡to je zadužen Carnet – kaže LuÄin.
– Sad smo u fazi traženja novca. Studija izvodljivosti koÅ¡tat će nas oko dva milijuna eura i trebala bi biti gotova u sljedećih 12 mjeseci. Ukupan projekt koÅ¡ta oko 280 milijuna eura i raÄunamo uglavnom na novac iz fondova Europske unije. Time će se pokriti dovoÄ‘enje optiÄke mreže do svake lokacije odnosno Å¡kolske zgrade, izrada žiÄane i bežiÄne mreže u svakoj Å¡koli, tablet za svakog nastavnika te po nekoliko uÄionica opremljenih tabletima i raÄunalima – objaÅ¡njava Stanić. Za uÄenike, kaže, tableti nisu u planu. Upravo to ne sviÄ‘a se Loredani Zimi Krnelić, nastavnici informatike iz OÅ Vežica i voditeljici projekta digitalizacije te Å¡kole.
– To je onda poloviÄno rjeÅ¡enje. Dijete mora imati svoj, personalizirani tablet, to je jedino dobro rjeÅ¡enje. Sve je drugo oploviÄno i kratkoroÄno. Na to smo ukazali, kao i na Äinjenicu da nastavnici moraju biti pripremljeni za koriÅ¡tenje novih tehnologija – istiÄe Zima Krnelić. A da godine nisu važne, Äega se neki boje budući da je prosjeÄna starost naÅ¡ih nastavnika oko pedeset godina, potvrÄ‘uje primjer iz OÅ Vežica.
– Imali smo vrlo strogu i tradicionalnu nastavnicu pred mirovinom. Tablete je prihvatila s oduševljenjem. Tako da godine nisu važne – tvrdi ravnateljica Violeta Nikolić.
Istraživanja su pokazala da otpor prema raznim novostima proizlazi iz nedostatka iskustva, nesigurnosti, needuciranosti, kaže nam psihologinja Barbara RonÄević Zupković s rijeÄkog Filozofskog fakulteta.
Prema digitalizaciji Å¡kole stav je uglavnom pozitivan, ali ono Å¡to je kljuÄno je da nastavnici imaju sustavnu i kontinuiranu podrÅ¡ku. Njezin kolega, izvanredni profesor Zoran SuÅ¡anj upozorava da je od iznimne važnosti ukljuÄenost roditelja, uÄenika, uÄitelja i ravnatelja.
Integriranost svih njih i koordinacija Ministarstva obrazovanja, Agencije i Carneta jamstvo je uspjeÅ¡nosti cijelog projekta. A da će digitalizacija potpuno promijeniti Å¡kolu najbolje potvrÄ‘uje i Äinjenica da ni razred viÅ¡e neće biti onakav na kakve smo navikli. Osim toga u Å¡kolama će se morati zaposliti novi profil struÄnjaka – informatiÄari koji će biti stalna podrÅ¡ka uÄenicima i uÄiteljima.
– Škole u inozemstvu već imaju zaposlene IT direktore ili koordinatore – kaže.
Za projekt internetizacije hrvatskih Å¡kola, ali i za modernizaciju programa, edukaciju uÄitelja, zapoÅ¡ljavanja novih IT struÄnjaka u Å¡kolama presudan će biti novac. Ali i kreativnost poduzetnika koji će proizvoditi digitalne sadržaje, od udžbenika, radnih bilježnica pa do osmiÅ¡ljavanja raznih aktivnosti i uÄenja pomoću aplikacije.
Nova Å¡kola traži nove materijale za uÄenje
Gradnja infrastrukture odnosno dovoÄ‘enje optiÄkih mreža do svake Å¡kolske zgrade i izrada žiÄane i bežiÄne mreže je samo okvir koji treba ispuniti razliÄitim sadržajima.
– U to će se morati ukljuÄiti mnogi – od uÄitelja, sveuÄiliÅ¡ta do poduzetnika. Trebat će strukturirati udžbenike, radne bilježnice, osmisliti edukacijske aplikacije, kreirati obrazovne sadržaje, izmeÄ‘u ostalog i za cjeloživotno uÄenje – kaže rektor SveuÄiliÅ¡ta u Rijeci Pero LuÄin. Zbog toga su pri SveuÄiliÅ¡tu osnovali studentsko poduzeće Ricount Äiji tim ima 12 kreativaca.Postoje godinu dana, a proizvode razliÄite obrazovne programe, filmove, videoprezentacije. To su materijali u kojima je kombinirano predavanje profesora, zadaci, slike i sve Å¡to je potrebno za Å¡to brže usvajanje novih znanja.
– Tradicionalnu edukaciju viÅ¡e nitko ne može platiti. Zato je rjeÅ¡enje u digitalnim sadržajima dostupnim na raÄunalima, televizijskim programima i drugim medijima – kaže LuÄin. Na taj naÄin usavrÅ¡avat će se u budućnosti uÄitelji, ravnatelji, prodavaÄi, službenici kojima će trebati dodatna znanja i vjeÅ¡tine.
– Radimo i predstavljanje razliÄitih tvrtki, videoupute za koriÅ¡tenje nekih ureÄ‘aja, a svatko može naruÄiti ono Å¡to mu treba – kaže Ivan Roje, jedan od Älanova Ricount tima. TrenutaÄno rade na programima obrazovanja njegovatelja za starije osobe za Å¡to su ih kao partnera u projektima EU tražili GrÄka, Portugal i Å panjolska. Osim vlastita studija, produkcije i sve potrebne tehniÄke opreme imaju i prostor za polaganje ispita.
Autor: Irena Kustura
Sve miriše na još jedno zamagljivanje novca.
To Å¡to je taj gospodin “online”24 sata dnevno( kao da je benzinska pumpa!), može funkcionirati sve dok ima struje i signala i dok to ne plaća iz vlastitog džepa. Zanima me zna li se koje koliÄine neprirodnog zraÄenja primaju djeÄica iz spomenute OÅ i jesu li svladali pisanje slova uz uporabu tableta? Postoje li u ovom eksperimentu kontrolna i eksperimentalna grupa?BaÅ¡ bi me zanimalo Å¡to bi drug ministar rekao na iÄiji nastavni sat, oblik, strukturu i metode primjenjene u njemu. Marsovac o tome zasigurno pojma nema, za držanje ispita iz prve pomoći u auto-Å¡koli nije trebao polagati pedagoÅ¡ke predmete, Å¡to se i vidi. Njemu ni produženi pedagoÅ¡ki postupak ne bi pomogao.