(Novi List) Novim će Pravilnikom već u ožujku odzvoniti »školskim neradnicima« koji su do sada svoju tjednu radnu normu popunjavali raznim poslovima koji nisu u direktnoj vezi s nastavnim radom
Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović odluÄio je uvesti red u tjednu normu osnovnoÅ¡kolskih nastavnika izradom novog Pravilnika o tjednim radnim obvezama uÄitelja i struÄnih suradnika u osnovnoj Å¡koli. Za potrebe izrade Pravilnika imenovao je i jedanaesteroÄlano povjerenstvo u kojemu su zastupljeni svi dionici sustava, ukljuÄujući predstavanike dvaju sindikata i Udruge ravnatelja osnovnih Å¡kola, a kako saznajemo njihov je zadatak uvesti pravednije normiranje u rad 36.190 hrvatskih uÄitelja i onemogućiti im »napuhavanje« norme.
Naime, novim će Pravilnikom već u ožujku odzvoniti »školskim neradnicima« koji su do sada svoju tjednu radnu normu popunjavali raznim poslovima koji nisu u direktnoj vezi s nastavnim radom. Zahvaljujući sadaÅ¡njem Granskom kolektivnom ugovoru koji prestaje važiti 27. ožujka uÄitelji su mogli primati plaću za puno radno vrijeme i ako nisu zadovoljili minimalno propisanu normu u izvoÄ‘enju redovite ili izborne nastave koristeći pravo na umanjenje pa su si tako nerijetko u normu upisivali zaduženja na ostalim poslovima koji su ukljuÄivali pripreme za nastavu, sudjelovanje na sjednicama, voÄ‘enje pedagoÅ¡ke razredne dokumentacije, suradnju s roditeljima, sudjelovanje u provedbi uÄeniÄkih izleta i ekskurzija, posjete kulturnim priredbama i ustanovama, struÄna usavrÅ¡avanja i sliÄne poslove.
Pravo na umanjenje
Novim se Pravilnikom želi poslove uÄitelja u Å¡koli jasno evidentirani i jednoznaÄno specificirati, jer do sada je uÄitelj mogao ostvariti pravo na umanjenje te minimalne norme u redovitoj ili izbornoj nastavi od 2 do 6 nastavnih sati ukoliko je bio zadužen sljedećim poslovima: za razredniÅ¡tvo 2 sata, posebnim poslovima voditelja smjene i satniÄara do 8 sati, voditelja uÄeniÄke zadruge do 6 sati, Å¡kolskog Å¡portskog druÅ¡tva ili kluba 2 sata, estetskog ureÄ‘enja Å¡kole 4 sata, voÄ‘enjem troglasnog uÄeniÄkog pjevaÄkog zbora i orkestra 3 sata tjedno, a jednoglasnog ili dvoglasnog 2, poslovima sindikalnog povjerenika u Å¡koli koja ima viÅ¡e do 75 zaposlenika 6 sati za jednog vijećnika, a ukoliko Å¡kola ima viÅ¡e od 75 zaposlenika i ostvaruje pravo na 3 sindikalna vijećnika i 18 sati jer su sindikalni povjerenici imali pravo meÄ‘usobnog prenoÅ¡enja i ustupanja sati.
U praksi to znaÄi da pojedini uÄitelji primaju plaću za puno radno vrijeme i ako nisu zadovoljili minimalno propisanu normu u izvoÄ‘enju redovite ili izborne nastave koristeći pravo na umanjenje, pa tako primjerice uÄitelj hrvatskog jezika izvodeći samo 10 sati u redovitih nastavi, odnosno po 5 sati u dva razredna odjeljenja, uz zaduženje 6 sati sindikalnog vijećnika može ostvariti pravo na puno radno vrijeme. Realno, uÄitelj likovne kulture koji radi na dvije Å¡kole u svakoj može biti zadužen samo s 4 sata redovite nastave, a uz pomoć 4 sata za estetsko ureÄ‘enje u obje Å¡kole ostvaruje pravo na puno radno vrijeme i punu plaću.
Izvan kolektivnog
UÄitelj kemije i biologije da bi ostvario pravo na puno radno vrijeme i plaću za 40-satnu tjednu obvezu mora biti zadužen s minimalno 18 sati redovite nastave. MeÄ‘utim, on to pravo može ostvariti i ako radi samo 13 sati u nastavi, a ostatak je zadužen primjerice razredniÅ¡tvom ( 2 sata), voditeljstvom Županijskog struÄnog vijeća (2sata) i jednim satom voÄ‘enja uÄeniÄke zadruge.
Za istu tu plaću, njegov kolega u istoj ili drugoj Å¡koli mora raditi ukupno 22 sata tjedno u 11 razrednih odjela s po 28 uÄenika.
Svemu tome na kraj bi trebao stati novi Pravilnik koji viÅ¡e neće biti dio Granskog kolektivnog ugovora, a nakon izrade Nacrta prijedloga novog Pravilnika, isti će se uputiti u javnu raspravu. OÄekuju se izmjene u smislu pravednijeg zaduživanja, jasnijeg normiranja neposrednog odgojno-obrazovnog rad i uklonjanja nepravilnosti koje su uoÄene u dosadaÅ¡njem naÄinu raspodjele zaduženja na naÄin da svi poslovi uÄitelja u Å¡koli budu jasno evidentirani i jednoznaÄno specificirani, no to neće znaÄiti umanjenje norme već specifikaciju na naÄin da će se posebno plaćati rad u nastavi, a posebno ostala zaduženja.
Ono Å¡to Jovanović novim Pravilnikom želi »pomesti«, privilegija je koju uÄitelji nisu imali oduvijek, jer za vrijeme mandata Ljilje Vokić u nastavniÄku normu nije ulazilo baÅ¡ niÅ¡ta osim neposrednog rada u nastavi, pa Äak ni razredniÅ¡tvo.
Sindikati pozivaju na Å¡trajk
Iako je Pravilnik o normi tek u izradi protiv njega su se već pobunili neki sindikati meÄ‘u kojima je i sindikat Preporod koji zbog norme i outsourcinga poziva prosvjetare u Å¡trajk. Preporod novo normiranje smatra nepoÅ¡tenijim od postojećeg, a ono Å¡to zamjera Ministarstvu je i stav da uÄiteljska norma viÅ¡e ne bude sastavnim dijelom Kolektivnog ugovora, ali i Äinjenicu da je uloga sindikalnih predstavnika u radu Povjerenstva suradniÄka, a ne pregovaraÄka. Iako su predstavnici Preporoda sudjelovali na sastancima povjerenstva za izradu Pravilnika nakon odbijanja viÅ¡e sindikalnih prijedloga, sindikalni predstavnici su napustili sastanak.
Radni tjedan uÄitelja 16,5 do 18 sunÄanih sati
Ukupne tjedne radne obveze uÄitelja utemeljene su na 40-satnom radnom tjednu, a Zakonom utvrÄ‘ena tjedna norma neposrednog odgojno-obrazovnog rada s uÄenicima koju je uÄitelj mora izvoditi da bi ostvario pravo na puno radno vrijeme i punu plaću, iznosi od 22 do 24 nastavna sata u trajanju od 45 minuta, Å¡to zapravo znaÄi 16,5 do 18 sunÄanih sati. Da bi uÄitelj ostvario pravo na punu tjednu normu, a time i pravo na plaću u punom 40-satnom tjednom radnom vremenu, Granskim kolektivnim ugovorom je propisano da uÄitelj hrvatskog jezika, matematike i odgojnih predmeta (glazbne kulture, likovne kulture i tehniÄke kulture) mora izvoditi minimalno 16 nastavnih sati redovite ili izborne nastave, uÄitelj stranog jezika 17 sati, a uÄitelji TZK-a, povijesti, prirode i biologije, kemije, fizike, geografije i izbornih predmeta informatike i vjeronauka 18 sati. U praksi to znaÄi 12 do 13,5 sunÄanih sati u izvoÄ‘enju radovite i izborne nastave. Po trajanju sada rada hrvatski su uÄitelji u prednosti u odnosu na svoje europske kolege, jer svim zemljama EU nije praksa da jedan sat rada uÄitelja traje 45 minuta, već traje kao i svakog drugog zaposlenika 60 minuta.
Autor: Ingrid Å estan KuÄić
A na kojem to satu prisilno odraÄ‘ujemo ZO ako ne na satu nastave…??? Zar to nije nastavni sat? A razredniÅ¡tvo zapravo Äesto najteži dio posla? A Å¡to se tiÄe sunÄanog sata, odradim ih tjedno viÅ¡e od 40, kakvih 45 minuta, samo mi se stvarno ne da nabrajati da Äuvam djecu i tijekom 5 minutnih i drugih odmora, i dežurstva, i da je i ministru sjednica dio radnog vremena kao i meni, i dop i dod, i zar bi ispravljanje testova trebalo raditi u slobodno vrijeme, a izradu rasporeda za Å¡kolu na godiÅ¡njem odmoru (baÅ¡ me zanima za koliko vremena bi ministar napravio raspored za veću Å¡kolu i bi li ikad) ili u tih 40 sati? I naravno da je norma u os 22-24 sata ovisno o predmetu.
A tko je od koga prepisao Älanak, Lilek ili KuÄić, ili su to sve toÄno naruÄeni tekstovi radi pripreme terena za ono Å¡to slijedi?
NaruÄeni tekstovi, kojima je cilj pripremanje javnosti! Plitko, jeftino, kavanski i prostaÄki oÄito!
No, s neÄim se ipak slažem – da se sindikalno povjereniÅ¡tvo viÅ¡e ne plaća ni lipe!
Prvo – ako radiÅ¡ posao za sindikat, neka te onda sindikat i plati! Drugo – u mojoj Å¡koli od kad radim tamo svi izbori za sindikalnog povjerenika bili su lažirani, i namjeÅ¡teni za osobu od ravnateljeva najvećeg povjerenja! Iz iskustva znam kako dobar dio ( ne svi ) povjerenici po Å¡kolama ne rade niÅ¡ta da zaÅ¡tite interese Älanova sindikata, ne sazivaju sastanke podružnica, ne podnose izvjeÅ¡taje, lažiraju izbore, Å¡tite ravnatelje, i sl.!
Eto, baš me zanima kako će u nas izgledati prvi idući izbori za povjerenika sindikata, ili zaštite na radu, ako Pravilnik zaživi, hoće li pojedinci i dalje namještati izbore kako bi imali te funkcije, kad se one neće plaćati?!
A glede ostalog – a Å¡to je razredniÅ¡tvo nego neposredan nastavni rad? Nisu li to i dodatne i dopunske, koje se sad ne plaćaju? Ako uvaženi ministar želi plaćati samo neposredan nastavni rad, hoće li Ministarstvo napokon poÄeti plaćati dodatnu i dopunsku nastavu? Ili će ih ukinuti?
RetoriÄka su to pitanja, dakako – odgovor se zna!
Sindikalni povjerenik zadržava prava na umanjenje norme temeljem Zakona o radu i TKUa.
Jeste li posve sigurni u to, kolega Iko?
Nije da Vam protuslovim, znam da pratite tu tematiku, ali, evo, baÅ¡ danas sam Äitao taj famozni novi Pravilnik o normi u OÅ ! U popisu posebnih poslova uopće se viÅ¡e ne spominje ni sindikalni povjerenik, ni povjerenik zaÅ¡tite na radu!
Ono Å¡to je porazno za sve kolege s nepunim radnim vremenom jest to da se do sada, prema KU ( Äl. 85. ) nepuno radno vrijeme odreÄ‘ivalo prema broju sati redovite nastave, izborne nastave, sati razredniÅ¡tva i drugim oblicima neposrednog rada koje imate, a prema ovom novom Pravilniku ( Äl. 18. ) nepuno će se vrijeme odreÄ‘ivati samo prema satima redovite i izborne nastave koju imate. To znaÄi da će oni koji rade na nepuno vrijeme imati joÅ¡ manju satnicu ( mnogi od njih, ne svi )!
Izborit će se naš dragi sindikat za nas.
PoÅ¡tovani kolega, možda nastojeći biti kratak u diskusiji nisam bio jasan. Dakle, želio sam upozoriti da poslovi sindikalnog povjerenika ulaze u 40 satno tjedno radno vrijeme i temeljem drugih akata, a ne samo GKU i da se novim Pravilnikom to puno ne mijenja, ili uopće ne mijenja. To se jasno naznaÄuje i ovim novim Pravilnikom. Vidi Älanak 66. – posebni poslovi
„(2) Poslovi Älana radniÄkog vijeća i drugi poslovi temeljem posebnih zakona. „. Posebni zakoni u ovom sluÄaju su ZOR (Äl.155. toÄka 2.) Zakon o zaÅ¡titi na radu ( za povjerenike za zaÅ¡titu na radu) i TKU (Äl. 81. i 85.)
Ostaje nedoreÄeno pravo na sate povjerenika koji nije preuzeo prava i obveze radniÄkog vijeća. U Å¡kolama gdje je izabrano radniÄko vijeće sindikalni povjerenik bi mogao ostati bez prava na manju tjednu normu no tada si može preuzeti prava na manju normu kao povjerenik zaÅ¡tite na radu. Tako da će i nadalje biti povjerenika koji će se te funkcije prihvaćati samo radi dopune tjedne norme Å¡to dakako ne podržavam.
U formuli za određivanju priznavanja tjedne satnice (ukupnog broja sati rada) u nepunom radnom vremenu ne vidim nikakvu promjenu.
Svi Älanci od 25 pa nadalje vrijede samo za novozaposlene u ovoj godini i vrijede samo do poÄetka Å¡kolske godine 2014/2015 tako da taj Älanak 66 neće vrijediti u novoj Å¡kolskoj godini.
Koji 66. clanak kad ih ima ukupno 53, a ako i je tako kao sto ti kazes, ti sindikalni sati idu u ostale poslove i ne mogu mijenjati neposredni rad.
Koliko sam ja shvatio, neposredni rad moze biti nadopunjen samo sa dodatnom, dopunskom, izvannastavnim i sl. (clanak 14) i to kao nadopuna do 24 sata za vecinu predmeta.
Cak nisam siguran je li satnicarstvo moze vise mijenjati neposredni rad kao do sada i pitam se tko ce to raditi raspored za 1 sat tjedno ostalih poslova.
Dragi kolega Iko, molim Vas, imajte joÅ¡ samo malo strpljenja za mene. Moguće da grijeÅ¡im, ali Äitajući novi Pravilnik o normi u OÅ , u dijelu koji govori o odreÄ‘ivanju sati na koje ima pravo radnik u nepunom radnom vremenu, ja ipak vidim znaÄajnu promjenu, ako se ne varam!
Naime, Kolektivni ugovor za OÅ ( nedavno ukinut, ali joÅ¡ na snazi ) je u Älanku 85. ovako definirao nepuno radno vrijeme:
ÄŒlanak 85.
Nepuno radno vrijeme uÄitelja predmetne nastave
(1) Nepuno radno vrijeme utvrđuje se na osnovi broja sati redovite nastave, izborne nastave
stranoga jezika, vjeronauka i informatike, neposrednog odgojno-obrazovnog rada razrednika te
drugih poslova iz Älanka 80. ovog Ugovora koji se, kao radna obveza, smatraju redovitom
nastavom u odnosu prema broju sati redovite nastave propisane za ostvarivanje prava na puno
radno vrijeme.
33
(2) IzraÄun broja sati rada u nepunom tjednom radnom vremenu izraÄunava se na temelju
postavljenog razmjera:
A : B = C : x
– u kojem A predstavlja potreban broj sati redovite nastave za puno tjedno radno vrijeme
prema Älanak 79. stavku 2. ovog Ugovora (18/19/20),
– u kojem B predstavlja broj 40, odnosno potreban broj sati rada za puno tjedno radno vrijeme
prema Älanku 39. stavku 1. ovog Ugovora,
– u kojem C predstavlja broj sati neposrednog odgojno-obrazovnog rada iz stavka 1. ovog
Älanka na temelju kojeg se sklapa ugovor o radu u nepunom tjednom radnom vremenu i
– u kojem x predstavlja ukupno nepuno tjedno radno vrijeme.
Za razliku od KU, novi Pravilnik nepuno radno vrijeme definira, po meni, daleko nepovoljnije.
Naime,
ÄŒlanak 18.
(1) Nepuno radno vrijeme utvrđuje se na osnovi broja sati redovite nastave i/ili izborne nastave propisane za ostvarivanje prava na puno radno vrijeme.
(2) IzraÄun broja sati rada u nepunom tjednom radnom vremenu izraÄunava se na temelju postavljenog razmjera A : B = C : x, u kojem:
– A predstavlja potreban broj sati redovite nastave za puno tjedno radno vrijeme prema Älanku 13. stavku 4. ovoga Pravilnika (18/19/20),
– B predstavlja broj 40, odnosno potreban broj sati rada za puno tjedno radno vrijeme prema Älanku 9. stavku 2. ovog Pravilnika,
– u C predstavlja broj sati neposrednog odgojno-obrazovnog rada iz stavka 1. ovoga Älanka na temelju kojeg se sklapa ugovor o radu u nepunom tjednom radnom vremenu i
– x predstavlja ukupno nepuno tjedno radno vrijeme.
Stvar je i kod KU – a i kod Pravilnika u prvom stavku – KU kao osnovu za nepuno vrijeme uzima i redovitu nastavu, i razredniÅ¡tvo, i ostale oblike neposrednog rada, a Pravilnik samo redovitu nastavu!
Konkretno, u mom sluÄaju, imam 16 sati redovne nastave i 2 sata razredniÅ¡tva. To znaÄi da u formuli onaj broj C za mene iznosi kod KU ( Å¡to je vrijedilo dosad ) 18, pa, kad uvrstite u formulu, dobijete da je broj sati na koji imam ugovor 35!
No, po novom Pravilniku, koji priznaje samo redovitu nastavu, bez razredniÅ¡tva, u mom sluÄaju broj C iznosi samo 16, pa je broj sati na koji ću dobiti novi ugovor o radu 31, kad uvrstite u formulu!
Imati ugovor na 35, ili 31 sat, ipak je razlika!
Je li raÄun ispravan, ili negdje grijeÅ¡im ( daj Bože, ali Äisto sumnjam )!
Obrati pažnju na samu formulu izraÄuna. Brojka A sada kao i prije može iznositi 18/19/20. Nigdje se ne predviÄ‘a 16. Dakle ako ti se do sada priznavalo 18 to ostaje i u sluÄaju novog pravilnika.
No ako si primijetio u objavljenom Pravilniku na stranicama Ministarstva je vjerojatno greÅ¡kom uvrÅ¡ten i ono iz sadaÅ¡njeg KU (nakon zavrÅ¡nih odredbi). To takoÄ‘er ukazuje na ozbiljnost pristupu jednog od najznaÄajnijeg dokumenta za nastavnike.
Poštovanje,
gdje ste naÅ¡li za proÄitati taj novi pravilnik? Hvala.
PronaÄ‘eno, ali nažalost 🙁
Za sindikalne povjernike potpisujem… Izbor takav da od jednog kandidata biramo jednog… Sve namjeÅ¡teno. Kćer nasljeÄ‘uje sindikat od majke, svega bilo…
Vjerujem, kolega Nastavnik, jer i sam znam kako je funkcija sindikalnog povjerenika vrlo Äesto parodija, a izbori harlekinijada!
Trebalo bi da se od sveg navedenog baÅ¡ sindikalno povjereniÅ¡tvo ne plaća viÅ¡e. Kako rekoh gore – ako radiÅ¡ za sindikat, neka te sindikat i plati. Drugo, tako bi ( valjda, bar se nadam ) kukolj otpao, a ostali oni koji zaista prate i žive sindikalne aktivnosti, i koji bi bili spremni boriti se za svoje Älanstvo!
POvjerenici po Å¡kolama Äesto, preÄesto su kopije sindikalnih lidera. Kopija nikad nije bolja od originala, a ako znamo kakvi su originali, tad je zaista vrijeme da se prestane plaćati sprdaÄina u vidu sindikalnih kopija po Å¡kolama!
Osim toga, plaćalo se to i dalje ili ne – SVE funkcije po Å¡kolama trebalo bi ograniÄiti na maksimalno dva mandata – od ravnatelja, preko sindikalnog povjerenika do povjerenika zaÅ¡tite na radu!
To se neće desiti jer su lobiji jaki, i otpori preveliki.
Ali, trebalo bi!
Nazalost Iko, bojim se da ovaj pravilnik nije slamperaj jer to sto ti govoris da se u njemu nalaze dijelovi starog KU to je samo za one koji ce se zaposliti u ovoj godini i vrijedi samo da kraja ove skolske godine, a to je izricito i navedeno u pravilniku.
Gore je to antony naveo u svom postu.
Hvala na upozorenju. Doista nisam proÄitao prelazne i zavrÅ¡ne odredbe. Dakle ne radi se o previdu.
OÄito je da sama Äinjenica da se neÅ¡to obraÄunava do kraja ove Å¡k. godine po starom Pravilniku, a kasnije po novom upućuje na zakljuÄak da tu mora biti i neÅ¡to izmijenjeno. Kolegu žukova brine izraÄun nepunog radnog vremena. Ima li tu promjena? Kolega žukov, sada sam malo pažljivije proÄitao tvoj komentar i uoÄio da je tebi problematiÄan broj C, a ne A. No broj C je broj koji ovisi o tome na koliko je sati raspisan natjeÄaj. KažeÅ¡ da imaÅ¡ 16 sati nastave. Da li je za toliko sati bio raspisan i natjeÄaj? Ako je onda nikako ne mogu dobiti ukupnu normu od 35 sati. Ne znam koji predmet predajeÅ¡. Ako spadaÅ¡ u grupu predmeta s nastavnom normom od 20 sati onda ti je ukupno radno vrijeme 32 sata (16×40/20=32). Ako si razrednik onda ti se na tih 32 dodaje 4 sata i ukupno je to 36 sati tjedno. Tvoje rjeÅ¡enje o zaduženju bi trebalo izgledati ovako (uz pretpostavku da imaÅ¡ predmet s normom od 20 sati): Nastava 16, ostali neposredni poslovi 3, ostali poslovi 13, razredniÅ¡tvo 4 (2 sta razredniÅ¡tva može ići u neposredni rad, a 2 u ostale poslove). U pravu si da ovo sa zaduženjem razredniÅ¡tva nije baÅ¡ potpuno jasno pa je u praksi svaÅ¡ta moguće. Trebalo bi pažljivo prouÄiti sve Älanke i izvrÅ¡iti usporedbe no za to treba vremena. Napomenuo bih joÅ¡ samo da je sukladno Älanku 104. toÄka (3) 2 sata razredniÅ¡tva dio norme neposrednog rada od 22-24 sata za puno radno vrijeme.
Pardon, greÅ¡kom sam krivo naveo, ne 35, već 36 – trenutno imam zaduženje na 36 sati. Upravo onako kako ste, kolega Iko, naveli. I tako to stoji do 31. 8. 2014.
Problem nastaje s 1. 9. 2014., jer tad stupa na snagu novi Pravilnik ( pod uvjetom da bude prihvaćen )!
Jer, kako rekoh, prema novom Pravilniku, Äl. 18., kod izraÄuna broja sati u nepunom vremenu viÅ¡e se ne raÄuna redovna nastava plus razredniÅ¡tvo plus ostali oblici neposrednog rada, kao u starom KU, već samo redovna nastava.
Time broj C u mom sluÄaju od 1. 9. viÅ¡e nije 18, već 16, a time mi broj sati u ugovoru pada s 36 na 32 sata. To je priliÄno!
Ne samo meni, već i dobrom dijelu kolega koji rade u nepunom vremenu, ako dobro razumijem Pravilnik.
Tu bi trebalo pravno mišljenje. No, kako tražiti pravno mišljenje o dokumentu koji još nije ni donesen?!
Ovako ili onako – nije dobro!
Ima joÅ¡ jedna dubioza – dnevnice za ekskurziju!
Prema dosadaÅ¡njem KU, koji joÅ¡ vrijedi, kod voÄ‘enja ekskurzije, unatoÄ plaćenom smjeÅ¡taju i hrani dobivalo se pet punih dnevnica ( za ekskurziju od 5 dana ), 5*150=750 kuna. Prema nekim predviÄ‘anjima i miÅ¡ljenjima, u novom KU, koji će ( valjda ) biti donesen, budući da je na ekskurziji nastavnicima plaćen put, smjeÅ¡taj i hrana, dobivalo bi se samo trećina dnevnice, 50 kuna. Dakle – 5*50=250!
Osjetna je razlika između 250 i 750 kuna na 5 dana!
Tko normalan može oÄekivati da će itko voditi ekskurziju i biti odgovoran za tuÄ‘u djecu, nespavati noćima, dežurati, i sve to za 50 kuna dnevno!?
Netko će reći kako se time ne treba zamarati, kako još nije donesen ni novi KU, ni prihvaćen Pravilnik o normi, ali stvari treba rješavati na vrijeme. Kad ti dokumenti budu doneseni, bit će kasno za promjene!
Å to rade većinski sindikati? Pregovara li se o novom KU? Ako ne, zaÅ¡to ne? Å to se Äeka? Å¡to se viÅ¡e bliži dan isteka KU, naÅ¡a pregovaraÄka pozicija je sve slabija. Ako da, ako se pregovara, zaÅ¡to se ne objavi Å¡to se ispregovaralo, dokle se doÅ¡lo? Ima li sindikalno Älanstvo to pravo znati? O naÅ¡im se pravima radi!
Prolistajte malo arhivu ovih postova. Prije izvjesnog vremena pisao sam ovdje kako ondaÅ¡nja rezanja nisu ni blizu gotova, i kako će nam Vlada opet rezati, jer vidi da može. Danas se potvrÄ‘uje da je baÅ¡ tako! Ovi rezovi daleko su veći od dosadaÅ¡njih, a, pazite Å¡to vam kažem, ni oni nisu zadnji! Tako dugo dok Vlada vidi da nema otpora luÄ‘aÄkoj politici prema obrazovanju, ÄereÄit će i dalje!
Kad ćemo viÅ¡e reći – DOSTA? Gdje je to dno do kog ćemo sami sebe srozati?
Zna li itko odgovore na gornja dva pitanja ( nepuno vrijeme i dnevnice za ekskurziju )?
kolega žukov, zaÅ¡to uopće vodite djecu na ekskurzije? vi kao pametan Äovjek sigurno znate da su cijene ekskurzija napuhane bar dvostruko, da agencije koje ih organiziraju nemaju nikakvu odgovornost ako Å¡to poÄ‘e po zlu, da se uÄiteljima prigovara da zaraÄ‘uju a da pritom idu na besplatno ljetovanje, da ravnatelji odliÄno”suraÄ‘uju” s agencijama a sve preko naÅ¡ih leÄ‘a i preko leÄ‘a roditelja.
TeÅ¡ku ste temu naÄeli, dobri kolega!
Uistinu, zašto?
Razloga imade više.
Recimo to, najjednostavnije, ovako – kad se sjetim kakve sve likove moram svakodnevno gledati po zbornici, i, osobito, kakav je svat osoba koja je zborovoÄ‘a te zbornice, Äega se sve nasluÅ¡am, vjerujte, pet dana s klincima na drugom kraju zemlje Äini se kao bolja opcija!
Zaboravih – da, predmet s 20 sati!
Nikad više ovi hohštapleri ne bu moj glas dobili!
Ima li itko kometar na zadnji redak u ovom tekstu? Å to se pod tim zapravo misli? Te na onaj 1 sat zaduženja za satniÄara? Ima li ovdje satniÄara koji su spremni raditi tako kako je predloženo?
“a) poslovi satniÄara obuhvaćaju izradbu rasporeda sati rada s razrednim odjelima i odgojno-obrazovnim skupinama, rasporeda uporabe uÄionica i drugih radnih prostora, rasporeda dežurstava uÄitelja….
te unos podataka u evidenciju odgojno-obrazovnog rada eMatice”
InaÄe, nemoguće je ne primjetiti – kako to da se uÅ¡tede uvijek nastoje postići na nama, profesorima, i sad, na tajnicima i raÄunovoÄ‘ama? Ja ne vidim nijednu mjeru koja bi posezala u džep, recimo, ravnatelja?
Smanjuje li se njima norma? Gdje je tu logika da ravnatelj Å¡kole sa 100 uÄenika ima punu normu jednako kao i onaj koji ravna gradskom Å¡kolom od 1100 uÄenika?
Moja, naime, ravnateljica zduÅ¡no podupire sve ove najavljene mjere, novi Pravilnik, i Äak zagovara i žešće rezove u Å¡kolstvu! Mnijem kako nisam jedini koji ima zadovoljstvo takve budalaÅ¡tine sluÅ¡ati svakodnevno u zbornici! Tako, kad bi se i dotiÄna malo odrekla dijela primanja, možda bi joj doÅ¡lo odnekud u glavu!
Zanimljivo je kako svi veliki zagovornici štednje uvijek pretpostavljaju štednju iz tuđeg džepa!
Možda ne bi bilo loše da joj to kažete
Govorio sam joj ne znam ni sam koliko puta, nakon desetog sam prestao brojati. No, kao da govorim zidu – postoje ljudi na koje nije vrijedno troÅ¡iti rijeÄi! To je svugdje tako, no, samo kod nas, izgleda, upravo takvi se guraju u prve redove!