(Slobodna Dalmacija) Nikad manje uÄenika u posljednjih desetak godina sjeda u ponedjeljak u osnovnoÅ¡kolske klupe – ukupno 331.314 osmoÅ¡kolaca brojat će naÅ¡e osnovne Å¡kole u 2013./2014. Å¡kolskoj godini, Å¡to je za Äak 5240 uÄenika manje nego godinu prije – pokazuju zasad joÅ¡ nepotpuni podaci Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta!
Uzmemo li da je prosjek uÄenika u razredu 25 (a obiÄno nije i puno je manji), proizlazi da je Hrvatska samo u godinu dana u najboljem sluÄaju izgubila 209 Å¡kolskih odjeljenja.
Samo Äetiri županije u plusu
Gotovo sve hrvatske županije, izuzev Primorsko-goranske koja je u plusu za 108 uÄenika, Istarske za 95, KarlovaÄke za 46 i MeÄ‘imurske za Å¡est, imat će manje uÄenika nego proÅ¡le Å¡kolske godine. Najveći gubitak, naravno, bilježe najveće županije – Grad Zagreb imat će Äak 811 uÄenika osnovnih Å¡kola manje nego lani, a Splitsko-dalmatinska županija 734. Iako ne tih razmjera, niÅ¡ta bolje nije ni u ostalim dalmatinskim županijama koje sve redom bilježe manje osnovaca nego godinu prije: Å ibensko-kninska Äak 298 uÄenika manje, DubrovaÄko-neretvanska 217, a Zadarska 133.
U prve razrede osnovnih Å¡kola upisan je dosad 40.521 maliÅ¡an, Å¡to je 1247 prvaÅ¡ića manje nego proÅ¡le Å¡kolske godine. Uz druge podatke o hrvatskoj “bijeloj kugiâ€, treba spomenuti da u nekim Å¡kolama ove godine nije upisan ni jedan jedini prvaÅ¡ić. Primjerice, OÅ Korog u Slavoniji, koja je matiÄna Å¡kola, neće imati kome poželjeti dobrodoÅ¡licu u Å¡kolske klupe, a neće to biti moguće ni u brojnim podruÄnim Å¡kolama kojima, samo je pitanje godina, prijeti oÄigledno zatvaranje vrata. Bez prvaÅ¡ića su ove godine tako ostale podruÄne Å¡kole Slime pri OÅ Josipa PupaÄića u OmiÅ¡u, PŠĆitluk pri OÅ Marka Marulića u Sinju, PÅ Sumartin pri OÅ Selca, PÅ Zastražišće pri OÅ Jelsa i tako dalje.
Da depopulacija na razini cijele države sve viÅ¡e uzima maha i u Å¡kolskih klupama, nije vijest novijeg datuma, jer posljednjih, pa i 20-ak godina, broj uÄenika u osnovnim Å¡kolama neprestano se strmoglavljuje. Uzmemo li podatke Državnog zavoda za statistiku za Å¡kolsku godinu 2004./2005., kada je u naÅ¡im osnovnim Å¡kolama bilo 391.112 uÄenika, i usporedimo li ih s najnovijima za 2013./2014. Å¡kolsku godinu, proizlazi da je u nepunih deset godina Hrvatska ostala bez gotovo 63 tisuće osnovaca, Å¡to je viÅ¡e od ukupnog broja stanovnika LiÄko-senjske županije! Samo u zadnjih osam godina, od 2006./2007. Å¡kolske godine do danas, izgubili smo ukupno viÅ¡e od 47 tisuća osnovaca ili grad veliÄine Siska!
– DugogodiÅ¡nji pad nataliteta dolazi na svoje. Demografi su godinama upozoravali, no nijedna politiÄka opcija zadnjih godina nije vodila raÄuna o populacijskoj politici. DugoroÄno gledano, situacija će biti joÅ¡ gora – upozorava demograf sa zagrebaÄkoga Ekonomskog fakulteta prof. dr. AnÄ‘elko Akrap. On je upravo pripremio podatke za potrebe najnovije Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije koji su pokazali porazne projekcije: u odnosu na danaÅ¡nje stanje, do 2036. godine u Hrvatskoj će se za Äetvrtinu smanjiti broj stanovnika u svim dobnim skupinama djece i mladih, dakle onih od nula do Å¡est godina života, osnovaca od sedme do 14. godine života, srednjoÅ¡kolaca od 15 do 18 godina te mladih studentske dobi od 19 do 24 godine.
Porazne posljedice
Već do 2020. godine broj djece u Hrvatskoj u dobi do Å¡est godina života past će za deset posto, a onih srednjoÅ¡kolske dobi i do 16 posto. Splitsko-dalmatinska županija 2021. godine imat će 12 posto manje djece u dobi do Å¡est godina nego Å¡to ih ima sad, one osnovnoÅ¡kolske dobi devet posto manje, srednjoÅ¡kolske 16 posto manje, a studentske deset posto manje. A sve su to podaci bez onih o broju iseljenih. – Splitsko-dalmatinska županija imala je dosad pozitivan prirast, no i to je uvijek bilo oko nule, a sada je i ona preÅ¡la u minus. U svim županijama godinama opada broj živoroÄ‘enih, ali u Splitsko-dalmatinskoj županiji to se dijelom nadoknaÄ‘ivalo kontingentom iz BiH. Mnogi su se ovdje useljavali i upisivali djecu u Å¡kole, no i tome je oÄigledno doÅ¡ao kraj – istiÄe prof. dr. Akrap. Ta statistika bioloÅ¡kog nestajanja Hrvatske, kako je naziva, imat će nesagledive posljedice.
Prestaje život
– Masa Å¡kola, osobito podruÄnih, ugasit će se. Time jednostavno prestaje život na tim podruÄjima. Ta statistika pokazuje i da nestaju uvjeti za gospodarski razvoj, podruÄja se prazne, a ostaje staro stanovniÅ¡tvo koje će zahtijevati velika sredstva za socijalnu skrb. Depopulacijski procesi u nas su, na žalost, toliko ukorijenjeni da sve politike jednako prelaze preko toga, ne vodeći raÄuna koliko će to dugoroÄno uzdrmati socijalni sustav, koliko će mirovinski sustav postati neodrživ – upozorava Akrap.
Hrvatska nikada nije imala sustav gradova, osobito u zaobalju, koji će podržavati razvoj toga podruÄja, kaže. Primjerice, od Metkovića i Sinja pa sve do Karlovca nikada nismo imali nijedan grad srednje veliÄine. – Nemoguće je oÄekivati da će se bez jaÄe intervencije stanje oporaviti samo od sebe. Ali, tu se moraju ukljuÄiti sve politike, od lokalne do vrha države – poruÄuje prof. dr. Akrap.