U svom obraćanju novinarima povodom odluke Ustavnog suda o o Zdravstvenom odgoju, ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović najavio je (“novu”) javnu raspravu koja će se o ovom kurikulumu održati od 1. do 30. lipnja te pozvao sve zainteresirane udruge (pa tako i naÅ¡u) da se u tu raspravu ukljuÄe. Dajemo na znanje da Udruga “Nastavnici organizirano” neće sudjelovati u toj javnoj raspravi jer je, za razliku od svega Å¡to ministar uporno ponavlja, Zdravstveni odgoj, ovako kako je zamiÅ¡ljen, nebitan za hrvatski obrazovni sustav, ali i za druÅ¡tvo u cjelini. Uporno inzistiranje na njegovoj provedbi joÅ¡ je jedan pokazatelj da ministar, njegovi suradnici, njegovi protivnici, a bogami ni ostali politiÄari, mediji i organizacije koje se uporno hvataju te teme kao da je rijeÄ o neÄemu vitalno važnom za opstanak naroda i države, nisu upoznati sa stvarnim stanjem u hrvatskom Å¡kolstvu.
Drago nam je da je Jovanović napokon priznao ono Å¡to smo mi neprestano ponavljali, a on je u cijelom procesu uvoÄ‘enja Zdravsvenog odgoja pokuÅ¡avao zataÅ¡kati, da bi sad tu informaciju spasonosno izvukao iz Å¡eÅ¡ira: da je veći dio Zdravstvenog odgoja već sadržan u postojećim predmetima kao Å¡to su psihologija, sociologija i biologija. Drugim rijeÄima, priznao je da je ZO zapravo samo politiÄki projekt Äija je svrha stvaranje dojma da se neÅ¡to radi dok se zapravo ne radi niÅ¡ta. Jer, ako je tako, ako ovakvi sadržaji već postoje, onda je podizanje halabuke i inzistiranje na formalnom reorganiziranju svega toga u kurikulum Zdravstvenog odgoja zaista samo politikantski Äin Äija je svrha privlaÄenje pažnje, stvaranje izgovora za slikanje u novinama i potenciranje druÅ¡tvenog sukoba u kojemu će svatko mobilizirati “svoju” stranu, a sve kako bi se pravi problemi – opet i joÅ¡ uvijek – pomeli pod tepih.
Zbog toga pozivamo sve udruge, istaknute pojedince, ali i institucije zainteresirane za modernu i svjetovnu Hrvatsku (pa i biljke) da ne nasjedaju na manipulaciju koja se nameće iz MZOS-a. Zdravstveni odgoj ministra Jovanovića NIJE posljednja linija obrane graÄ‘anskog i sekularnog druÅ¡tva i neće proizvesti efekt kakav se oÄekuje i obećava. Organiziranje ovih nekoliko tema samo je kozmetiÄki zahvat koji neće promijeniti bitnu Äinjenicu koju, izgleda, mnogi ne razumiju: hrvatski obrazovni sustav je zastario, neefikasan, birokratiziran i ne proizvodi rezultate pa tako samim Äinom uvoÄ‘enja “novog programa” neće ni uÄenike nauÄiti toleranciji i seksualnoj odgovornosti. Primjera radi, usprkos tome Å¡to kroz cijelo Å¡kolovanje imaju nekoliko sati matematike i hrvatskog jezika tjedno, neki hrvatski uÄenici dolaze do Å¡estog razreda, a da nisu nauÄili sva slova, a barem trećina njih u srednjoj Å¡koli ima problema sa shvaćanjem razlomaka, postotaka i decimalnih brojeva. U takvoj situaciji o Äitanju s razumijevanjem i argumentiranom raspravljanju ne treba ni govoriti, a onda je jasno koliko uopće ima smisla ugraÄ‘ivati dodatni program u kojemu se govori o rodu, spolu, zdravoj prehrani, higijeni i ostalome.
Prije rjeÅ¡avanja najbitnijih problema obrazovanja, uvoÄ‘enje nekakvog novog “odgoja” koji bi, kao, trebao Äarobnim Å¡tapićem Hrvatsku ubaciti iz 19. u 21. stoljeće, samo je joÅ¡ jedno od Potemkinovih sela za Äiju izgradnju se specijalizirala trenutna postava u MZOS-u. Mi u tome ne želimo sudjelovati. Imamo pametnijeg posla.
Ministar Željko Jovanović zaboravlja ili se pravi lud pa traži miÅ¡ljenja udruga…..udruga i udruga.
Kurikulum zdravstevnog odgoja je pao zato Å¡to nije poÅ¡tovan Älanak 63. Ustava Republike Hrvatske koji u prvom stavku kaže:
“Roditelji su dužni odgajati, uzdržavati i Å¡kolovati djecu te imaju pravo i slobodu da samostalno odluÄuju o odgoju djece.”
Ministar Jovanović opet Äini nasilje i poziva sve one koji su u ovoj stvari irelevantni.
Niti jedna udruga ne može donijeti odluku u ime i za roditelja.
ZO nije pao zbog sadržaja nego zbog forme. Roditelji nemaju pravo odluÄivati hoće li njihovo dijete uÄiti tablicu množenja pa tako nemaju pravo odluÄivati ni hoće li uÄiti Å¡to je kondom.
Razlikujem obrazovanje od odgoja, znanja od vrjednota.
Da je bila poštovana procedura, da su poštovani roditelji i njihova prava ne bi bilo onih dijelova Kurikuluma zdravstvenog odgoja koji su većem dijelu roditelja neprihvatljivi.
“UÄenje o kondomu” je jeftin Å¡tos.Znanost!
O svjetonazoru je rijeÄ.
U ZO nema ništa o svjetonazoru. Onaj tko vam je to rekao laže jer želi novce. Tu je sva istina.
Ne želim Vas prisiljavati ali dio Kurikuluma Zdravstvenog odgoja jeste svjetonazor, doktrina.
Ako je vjerovati medijima, oko 40 000 ( Äetrdeset tisuća ) udruga privezalo se na jasle državnog i regionalnih proraćuna.
Kako sam i sam podnesao zahtjev za zaštitu ustavnosti Javnom pravobranitelju znam, dakle ne mislim vać znam da me nije pokrenuo nikakav novac već želja da se zaustavi svako nasilje nad građanima.
ako pod “svjetonazor” smatrate:
-kondomi štite od neželjene trudnoće i spolno prenosivih bolesti
-homoseksualci su isto ljudi i ne treba ih nasmrt premlatiti na cesti
-žene su jednako vrijedne kao i muškarci, a muškarcu provjereno neće otpasti nijedan dio anatomije ako opere suđe ili usisa kuću
onda da, zdravstveni odgoj bezobrazno nameće svjetonazor uÄenicima.
ne joka,zo je pao jer nasilnici nisu poÅ¡tivali proceduru donoÅ¡enja novog programa, nisu proveli javnu raspravu, uveli su ga nakon Å¡to su doneÅ¡eni kurikulumi svih osnovnih i srednjih Å¡kola i nakon Å¡to su doneseni i od nadležnih institucija potvrÄ‘eni godiÅ¡nji programi svih nastavnih predmeta. k tome nisu program operacionalizirali kroz nastavne teme, nisu izradili priruÄnike za uÄitelje, nisu proveli dodatnu edukaciju uÄitelja itd,itd.samo uvoÄ‘enje zo je nepotrebno jer se djeca kroz postojeće predmete itekako upoznaju s problemima zdravlja i spolnosti. u stvari cilj uvoÄ‘enja ovog programa je polarizirati hrvatsku kako bi dvije propale politiÄke opcije sprijeÄile pojavu novih koje će ih poslati u povijenu ropotarnicu. kao mafijaÅ¡ka udruženja kojima nije mjesto u modernoj evropi te dvije opcije poput mamuta nastoje opstati i pri tome nameću teme poput zo,ustaÅ¡a i partizana, pedera i lezbijki, srba i sliÄno.
S obzirom da udruga neće sudjelovati u raspravi, takoÄ‘er ne želimo da tekst o tome kako nećemo sudjelovati u raspravi postane povod za raspravu o neÄemu Å¡to zapravo i nije toliko bitno. Da ponovim odliÄan komentar iznad, “cilj uvoÄ‘enja ovog programa je polarizirati hrvatsku kako bi dvije propale politiÄke opcije sprijeÄile pojavu novih koje će ih poslati u povijesnu ropotarnicu. Kao mafijaÅ¡ka udruženja kojima nije mjesto u modernoj evropi te dvije opcije poput mamuta nastoje opstati i pri tome nameću teme poput ZO, ustaÅ¡a i partizana, pedera i lezbijki, srba i sliÄno.”
Zbog toga je daljnje komentiranje na ovaj tekst blokirano. Ideje, prijedloge i podršku nam možete slati na e-mail. Hvala.