(Slobodna Dalmacija) OsmaÅ¡i koji iduće Å¡kolske godine 2013./2014. upiÅ¡u prvi razred nekoga od 22 nova zanimanja u strukovnim Å¡kolama, mogli bi za Äetiri godine, u sluÄaju da namjeravaju upisati studij, polagati posebnu, novim programima prilagoÄ‘enu državnu maturu. Drugim rijeÄima, za Äetiri godine, kada iz srednjih Å¡kola iziÄ‘e prva generacija uÄenika koja se Å¡koluje prema novim programima, mogli bismo imati dvije državne mature: onu za gimnazijalce i za strukovnjake koji se Å¡koluju prema postojećim, “starim†programima i one koji će od jeseni upisati neko od 22 nova zanimanja u strukovnim Å¡kolama.
– Tako bi trebalo biti, jer, prema Ustavu, svi se Å¡koluju prema jednakim uvjetima i moraju imati jednake Å¡anse. Ne možete uÄenike kojima u kurikulumu iz hrvatskog jezika nije predviÄ‘ena povijest književnosti dovoditi u situaciju da piÅ¡u testove u kojima se takva pitanja nalaze. UÄenicima iz novih programa na maturi treba provjeravati ÄitalaÄke, pisalaÄke i druge kompetencije, Å¡to znaÄi ono Å¡to su uÄili. Dakle, imali bi poseban test iz općeobrazovnih predmeta na osnovi kojega bi se upisivali na studij – prenosi dr. sc. Srećko ListeÅ¡, viÅ¡i savjetnik za hrvatski jezik iz splitske podružnice Agencije za odgoj i obrazovanje.
ListeÅ¡ je Älan radne skupine koja je radila nove kurikulume hrvatskog jezika za ukupno 25 novih programa u srednjim strukovnim Å¡kolama (za tri Å¡kole nisu pokazale interes), a programe je u petak predstavio i ministar Željko Jovanović u Bakru. No, uvoÄ‘enje novih programa uznemirilo je nastavnike u 52 Å¡kole u koje bi od jeseni trebali biti eksperimentalno uvedeni, a osobito one iz općeobrazovnih predmeta, poput hrvatskog jezika i književnosti, koji je obvezan na maturi. Naime, zbog nove metodologije i naÄina obrade sadržaja, isti nastavnik u jednoj će Å¡koli sada uÄenicima koji se Å¡koluju prema starom programu hrvatski predavati na jedan naÄin i prema starom kurikulumu, a njihovim vrÅ¡njacima u novim programima prema potpuno novom kurikulumu. Primjerice, novi program hrvatskog jezika traži tematsku obradu sadržaja, a stari kronoloÅ¡ku, odnosno gradivo se obraÄ‘uje prema konceptu povijesti književnosti.
Ilijada i Odiseja
Razlikuju se i tekstovi za obradu te lektira, a iz novih programa izbaÄena je, primjerice, Ilijada i Odiseja, no ListeÅ¡ smatra da zbog toga „neće svijet propasti“. On ne vidi nikakav problem u tome da do poÄetka nove Å¡kolske godine svi nastavnici koji budu predavali u novim programima proÄ‘u struÄno usavrÅ¡avanje i budu osposobljeni za novi naÄin poduÄavanja, a iz Agencije za odgoj i obrazovanje najavili su kako će oni voditi struÄno usavrÅ¡avanje nastavnika iz općeobrazovnih predmeta, dok će one iz strukovnih predmeta educirati struÄnjaci Agencije za strukovno obrazovanje. ListeÅ¡ će, zajedno s kolegicom iz radne skupine Lindom GrubiÅ¡ić-Belinom, viÅ¡om savjetnicom za hrvatski jezik AZOO-a iz Rijeke, pripremati nastavnike hrvatskog jezika.
– NaÅ¡im nastavnicima pomoći ćemo u ‘Äitanju’ i razumijevanju novih kurikuluma. Osnova je svladavanje komunikacijskog pristupa, odnosno razvijanje kompetencija uÄenika u razumijevanju tekstova, kao i govorenju, Äitanju i pisanju. U novim programima obraÄ‘ivat će se cjeloviti tekstovi, a ne ulomci – ispriÄala je o novoj metodologiji profesorica GrubiÅ¡ić-Belina.
Za te će nastavnike i ljetni praznici biti kraći, jer se poÄetak struÄne edukacije planira ili za poÄetak srpnja ili kraj kolovoza. Oboje struÄnjaka slažu se kako će o uvoÄ‘enju posebne državne mature za uÄenike novih strukovnih programa konaÄnu rijeÄ ipak reći Ministarstvo znanosti. No, zanimljivo je da, unatoÄ tomu Å¡to je uvoÄ‘enje strukovne mature bilo dio Plana 21 Kukuriku koalicije, u Ministarstvu zasad o ovome nemaju nikakvih konkretnih planova.
– ÄŒekamo zavrÅ¡etak Strategije razvoja obrazovanja, pa ćemo vidjeti Å¡to će reći struÄnjaci, poruÄio je ministar Željko Jovanović.
Ispitna pitanja
Od poÄetka uvoÄ‘enja ispita zrelosti postoje kritike da su testovi zapravo raÄ‘eni za gimnazijalce, a opseg gradiva općeobrazovnih predmeta u strukovnim Å¡kolama ionako je upola manji nego u gimnazijama. No, hoće li posebna strukovna matura doista zaživjeti nije poznato ni Ivanu Å utalu, ravnatelju Agencije za strukovno obrazovanje.
To je spomenuto kao ideja. Sigurno je da ni jedan uÄenik neće biti doveden u neravnopravan položaj, a ispitna pitanja na maturi i dosad su ‘osvježavana’, ali samo gradivom koje uÄe svi uÄenici – kaže Å utalo.
Sindikati: Loše rješenje
U Å¡iroj javnosti ne postoji potpuno suglasje treba li uvoditi posebnu strukovnu maturu, pa i za nove programe. Dok struÄnjaci Agencije zagovaraju posebno testiranje tih uÄenika, Branimir Mihalinec, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim Å¡kolama, drukÄijeg je miÅ¡ljenja: -UvoÄ‘enje strukovne mature bio bi poraz, raspad sistema.