(Jutarnji list) Neki bi predmeti mogli biti ukinuti, drugi restruktuirani, a moguće je i uvoÄ‘enje predmeta koji sada ne postoje u naÅ¡im Å¡kolama, izjavio je juÄer u ekskluzivnom razgovoru za Jutarnji profesor Neven Budak, voditelj Nacionalnog operativnog tijela za izradu strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije.
To Vladino tijelo vodi premijer Zoran Milanović , a Budak je operativni Å¡ef. Strategija, koja bi trebala biti dovrÅ¡ena do 1. srpnja kada Hrvatska ulazi u EU, odredit će strukturu budućeg obrazovnog sustava: poÄevÅ¡i od vrtića pa do studija.
Kako do boljih rezultata
Smanjenje broja predmeta u školama jedna je od najvažnijih promjena koja je, prema mišljenju mnogih eksperata, u hrvatskom školstvu nužna.
Upravo se veliki broj predmeta, pogreÅ¡an model uÄenja i preopterećenost istiÄu kao kljuÄni uzroci sve loÅ¡ijih rezultata uÄenika. Zato je Jutarnji u posljednjih nekoliko godina Äesto pozivao na radikalnu promjenu modela i smanjenje na Å¡est ili sedam, kao Å¡to ima Irska ili Amerika.
– Strategija može utvrditi da predmeta ima previÅ¡e i da ih treba reducirati ili spojiti u neke nove cjeline. Neće se baviti time koji su konkretni predmeti viÅ¡ak. No, moguće je promiÅ¡ljati, po uzoru na neke druge zemlje, na spajanje nekih predmeta u jednu cjelinu, primjerice prirodoslovnih – rekao je Budak.
Naš sugovornik istaknuo je kako će se nakon usvajanja Strategije prijeći na izradu Nacionalnog kurikuluma, a zatim na izradu predmetnih kurikuluma.
Nova satnica
– Tek nakon tog procesa, koji će, pretpostavljam, trajati dvije godine, znat ćemo ima li predmeta koji su viÅ¡ak ili im je posvećen prevelik broj sati, odnosno treba li uvesti neke nove predmete kojih sada nema – rekao je.
– Pitanje broja predmeta usko je vezano i uz nastavno opterećenje uÄenika, uz dnevnu satnicu i kalendar nastave – dodao je Budak istaknuvÅ¡i da se unutar radnih grupa koje se bave Strategijom vodi intenzivna rasprava.
– Naime, ukidanje, uvoÄ‘enje novih ili restrukturiranje predmeta vezano je i uz obrazovanje nastavnika, radna mjesta, upisne kvote na sveuÄiliÅ¡tima, kolektivne ugovore… RijeÄ je o vrlo osjetljivoj strukturi – istaknuo je.
Budak se osvrnuo i na naÅ¡a sveuÄiliÅ¡ta koja funkcioniraju na bitno razliÄit naÄin od većine u EU.
– Hrvatska se sveuÄiliÅ¡ta ne razlikuju samo od europskih, ona se razlikuju i meÄ‘usobno. Neka su integrirana, druga nisu.
Za svako je sveuÄiliÅ¡te važno da može dobro funkcionirati. Ako se funkcionalna integracija, koja je doista nužna za opstanak sveuÄiliÅ¡ta, može postići i bez pravne integracije, onda fakultetima možemo ostaviti pravnu osobnost. Problem bi bio kada se fakulteti ne bi htjeli niti funkcionalno integrirati, jer su u tom sluÄaju naÅ¡e Å¡anse za razvoj, pa Äak i za opstanak pojedinih struka priliÄno male – rekao je Budak.
Novac samo jakima
– U skoroj budućnosti do dovoljnog će financiranja moći doći samo veliki i jaki, a mali vjerojatno samo ako u nekom uskom podruÄju postižu izvrsne rezultate. Zbog toga se sveuÄiliÅ¡ta moraju integrirati u nastavnim i istraživaÄkim aktivnostima – dodao je Budak.
Čini mi se da se žele ukinuti Hrvatski studiji.
Ne bi li možda trebalo ukinuti studij na Fakultetu politiÄkim znanostima.
Umjesto intelektualaca “opće prakse”,žele nam natovariti neodgovorne politiÄke elite.
Umjesto slobodna duha, nesposobne klimavce, visibabe.
Dokle tako?
A meni se Äini da će za koju godinu kemija fizika i biologija u OÅ otići u ropotarnicu povijesti. A iz pepela tih predmeta rodit će se nekakvo prirodoslovlje ili znanost!?
Hm!?