(Novi list) Radionica prema ideji Agencije za odgoj i obrazovanje umjesto da daje pozitivnu sliku seksualnosti, upućuje na strah i bolesti, kazala je psihologinja Tanja Brdar
Ustanova za savjetovanje i komunikaciju »ASK RI« juÄer je održala sastanak struÄnjaka raznih profila s ciljem donoÅ¡enja zakljuÄaka kojima će se dati doprinos javnoj raspravi Agencije za odgoj i obrazovanje koja je otvorena na temu radionica iz podruÄja zdravstvenog odgoja. Izražavajući nezadovoljstvo Äinjenicom da Agencija predviÄ‘a samo 45 minuta za održavanje jedne radionice, psihologinja Tanja Brdar istaknula je da svatko tko je ikada radio radionicu s uÄenicima zna da je to nedostatno vrijeme te je upozorila na priliÄno pedagoÅ¡ki upitnu radionicu za uÄenike prvih razreda srednjih Å¡kola na temu spolnosti.
Mobilni struÄni timovi
Naime, prema ideji Agencije radionica bi se trebala organizirati s 30 uÄenika tako da im se podijele kartonÄići s uputama o promjeni mjesta te kada promijene mjesto, moraju se rukovati s najbližim kolegama, a nakon toga im se priopći da rukovanje zapravo simbolizira Äin spolnog odnosa te ih se obavijesti da je osoba s kojom su se rukovali zaražena HIV-om, hepatitisom i sliÄnim spolno prenosivim bolestima. Takav vid vježbe s uÄenicima juÄer okupljeni struÄnjaci, meÄ‘u kojima su bili lijeÄnici, pedagozi, psiholozi i socijalni radnici, jednoglasno su ocjenili su neprihvatljivim.
– Radi se o tome da jedna takva radionica umjesto da daje pozitivnu sliku seksualnosti, upućuje na strah i bolesti, kazala je Brdar.
Svoje nezadovoljstvo takvom vrstom radionica okupljeni struÄnjaci uputit će kroz javnu raspravu Agenciji, a prema njihovu miÅ¡ljenju jedan od kljuÄnih problema zdravstvenog odgoja je naÄin na koji se provodi i tko ga provodi. Naime, tvrde struÄnjaci, zdravstveni odgoj nikako ne bi trebao pasti na leÄ‘a razrednika te ne bi smio biti dio sata razredne zajednice, već bi za njegovu provedbu trebali biti zaduženi struÄni timovi Å¡kola. MeÄ‘utim, kako je većina Å¡kola deficitarna po pitanju struÄnih timova, jedan od zakljuÄaka juÄeraÅ¡njeg sastanka je potreba za formiranjem mobilnih struÄnih timova koji bi bili na usluzi svim osnovnim i srednjim Å¡kolama, a takva će se inicijativa uputiti Gradu Rijeci i Primorsko-goranskoj županiji, kao i Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta.
Upitan naÄin
– Kod zdravstvenog odgoja nije upitan sadržaj, već naÄin na koji se taj sadržaj provodi i tko ga provodi. Nisu svi razrednici kompetentni za teme koje moraju obraditi s uÄenicima. Taj problem je istaknut i na nedavnoj tribini koja je održana u sklopu »Rijeke psihologije«, a naÅ¡e ponovno okupljanje rezultat je upravo te tribine. Ideja formiranja mobilnih struÄnih timova ne bi olakÅ¡ala samo Å¡kolama provedbu programa, već bi ti timovi pomagali i uÄenicima te njihovim roditeljima, pojasnila je Brdar.
Formiranjem mobilnih struÄnih timova rijeÅ¡io bi se i problem nepostojanja socijalnih radnika u Å¡kolama, jer kako je pojasnila Dragica Bojka Gergorić, svega u pet hrvatskih Å¡kola postoje socijalni radnici Äiji posao sada odraÄ‘uju struÄnjaci drugih profila.