(Slobodna Dalmacija) Da nasilje u Å¡kolama poprima sve alarmantnije razmjere ne svjedoÄe viÅ¡e samo apeli nastavnika nego i konkretne brojke: prema najnovijim podacima Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta za 2011./2012. Å¡kolsku godinu broj evidentiranih nasilnih dogaÄ‘aja u osnovnim i srednjim Å¡kolama popeo se na 2435!
To je apsolutni rekord u posljednjih pet godina i Äak 80 službeno zabilježenih nasilnih dogaÄ‘aja viÅ¡e nego 2010./2011. Å¡kolske godine. U odnosu, primjerice, na 2007./2008. Å¡kolsku godinu, kada je popisano 2160 razliÄitih oblika nasilnih dogaÄ‘aja, proizlazi da je samo službena evidencija pokazala kako se nasilje u Å¡kolama u pet godina povećalo za 275 konkretnih novih sluÄajeva.
Peticija za nove mjere
Ili, pomuÄimo li se joÅ¡ malo s matematikom, te uzmemo li u obzir da Å¡kolska godina broji ukupno 175 radnih dana, može se zakljuÄiti kako se proÅ¡le godine u Å¡kolama “odigravalo†najmanje 14 nasilnih dogaÄ‘aja dnevno, dok je prije pet godina to bilo 12 dogaÄ‘aja.
– ZakljuÄiti da je to stvarno stanje, to se ne bi usudio ni ministar Željko Jovanović. Prema anketi koju je naÅ¡ sindikat radio prije nekoliko godina, pokazalo se da na jedan evidentirani sluÄaj dolaze joÅ¡ tri neprijavljena, a do danas to se nije promijenilo. Å kole se Äesto boje prijaviti nasilje jer bi onda bile percipirane kao problematiÄne, ravnatelji kao neuspjeÅ¡ni, a nastavnicima bi se nametao osjećaj krivnje kao da su zaslužili to Å¡to im se dogaÄ‘a – upozorava Željko Stipić, predsjednik Å kolskog sindikata Preporod.
Statistika je, tako, potvrdila ono Å¡to oÄajni nastavnici pokuÅ¡avaju osvijestiti ne samo javnim nastupima i upozorenjima, nego i peticijom kojom predlažu nove mjere kažnjavanja nasilnih uÄenika, poput suspenzija s nastave, i koju je samo do Äetvrtka potpisalo 7022 nastavnika. Predsjednika Udruge “Nastavnici org.†koja je organizirala peticiju Dalibora Perkovića, profesora fizike iz Zagreba, najnoviji rezultati nisu iznenadili:
– To je logiÄno i oÄekivano jer obrazovni sustav stimulira nasilje. Nedostatak ikakvih djelotvornih sankcija pogoduje njegovu stalnom porastu. MeÄ‘utim, ono je puno veće nego Å¡to podaci pokazuju, ali ga sve manje prijavljujemo jer nitko nema iluziju da će se iÅ¡ta rijeÅ¡iti – kaže Perković. Udruga je i dalje uporna u prikupljanju potpisa i poziva na donoÅ¡enje novih mjera, “barem represivnih, kada već nema preventivnih“ jer, kaže, tom borbom ne tražimo privilegije, nego djelotvorna rjeÅ¡enja problema s kojim se borimo svaki dan.
Najnoviji neslavni podaci iz prve godine mandata ministra Željka Jovanovića djeluju joÅ¡ poraznije kada se vidi da su samo meÄ‘u osnovcima proÅ¡le Å¡kolske godine zabilježena 164 nasilna dogaÄ‘aja s tjelesnim ozljedama i 228 sluÄajeva verbalnog nasilja, 401 sluÄaj nasilniÄkog ponaÅ¡anja, 195 sluÄajeva sudjelovanja u tuÄnjavi, 120 sluÄajeva prijetnji, osam razbojstava, 15 provala, kod sedam osnovaca pronaÄ‘eno je vatreno oružje ili druga sredstva pogodna za ozljeÄ‘ivanje, osmero je evidentirano zbog seksualnog delikta (godinu ranije bilo ih je Å¡est), a Äetvero njih otkriveno je zbog zloporabe droga.
UdvostruÄen je broj evidentiranih spaljivanja i otuÄ‘ivanja Å¡kolskih dnevnika, elektroniÄkog nasilja i sliÄno (s 22 na 44 sluÄaja proÅ¡le godine). Ukupno je broj nasilnih dogaÄ‘aja u osnovnim Å¡kolama proÅ¡le Å¡kolske godine porastao s 1491 na 1517 u odnosu na godinu ranije.
Seksualni delikti
MeÄ‘u srednjoÅ¡kolcima, kojih je upola manje nego osnovaca, bilježe se 124 nasilna dogaÄ‘aja i 128 sluÄajeva verbalnog nasilja, raste broj sudjelovanja u tuÄnjavi (sa 81 godinu dana ranije na 94 proÅ¡le godine), kao i broj prijetnja (s 50 na 57), seksualnih delikata bilo je devet, dok je brojka otkrivenih sluÄajeva zloporabe opojnih droga neÅ¡to manja (proÅ¡le godine 91, godinu ranije 96).
Zabrinjavajuće djeluje i podatak da su u srednjim Å¡kolama pronaÄ‘ena Äak 92 neovlaÅ¡tena sredstva pogodna za ozljeÄ‘ivanje. Ukupno je u srednjim Å¡kolama proÅ¡le godine zabilježeno 918 nasilnih dogaÄ‘aja, ili Äak 54 viÅ¡e nego godinu ranije kada ih je bilo 864.
Policija je u osnovnim Å¡kolama morala intervenirati Äak 288 puta, a u srednjima 161 put, zdravstvene su službe u osnovne Å¡kole stigle 211 puta, a u srednje 74 puta, a bilo je i poziva vatrogascima, socijalnim službama, uredima državne uprave i Ministarstvu.
Dok se nastavnici bore za uvoÄ‘enje suspenzije, jer dosadaÅ¡nje mjere nisu dovoljno pomogle u suzbijanju ove poÅ¡asti u uÄionicama i oko njih, treba spomenuti da su proÅ¡le Å¡kolske godine u osnovnim Å¡kolama izreÄene ukupno 772 odgojne mjere (opomene, ukori, ukori pred iskljuÄenje, iskljuÄenja i drugo), a u srednjima 403 (30-ak viÅ¡e nego godinu ranije).
Ti bi podaci, smatra Željko Stipić, bili joÅ¡ porazniji da prije Äetiri godine nije uvedena mjera produženog struÄnog postupka, prema kojoj se teÅ¡ko nasilni uÄenik ne smije izbaciti iz Å¡kole prije negoli najmanje tri mjeseca ne ostane na “promatranju†u Å¡koli, a viÅ¡e struÄnjaka pokuÅ¡ava mu pomoći da promijeni ponaÅ¡anje.
Ta mjera nije, naravno, dala gotovo nikakve rezultate.
– Zapravo smo dezavuirali dvije mjere, u osnovnim Å¡kolama premjeÅ¡taj u drugu Å¡kolu, a u srednjima izbacivanje. Nasilnicima je tako omogućeno da ostanu u Å¡koli, a druga djeca i dalje trpe – istiÄe Stipić, Äiji je sindikat 2010. godine pokrenuo peticiju da se ta mjera izbaci iz Å¡kola, a koju je potpisalo 16 tisuća nastavnika. MeÄ‘utim, nije im udovoljeno – ostala do danas.
Jovanović: Pomoći će i ‘Zdravstveni’
Naravno da me kao resornog ministra zabrinjavaju podaci o broju registriranih sluÄajeva nasilja u proÅ¡loj Å¡kolskoj godini. Svaki je sluÄaj nasilja ‘zvono na uzbunu’, ali nemojmo zaboraviti da je u Hrvatskoj oko 1300 Å¡kola koje pohaÄ‘a 516 tisuća uÄenika, pa ne možemo govoriti o valu nasilja kako se to posljednjih dana prikazuje – kazao je ministar obrazovanja Željko Jovanović.
Priznao je ipak kako postojeće stanje ne dopuÅ¡ta Äekanje, te će Ministarstvo uskoro organizirati konferenciju na kojoj će okupiti sve struÄnjake koji se bave problematikom nasilja meÄ‘u djecom i mladima, od mjerodavnih ministarstava do predstavnika udruge Nastavnici Organizirano. S Agencijom za odgoj i obrazovanje dogovoreno je da će nasilje u Å¡kolama biti tema svih skupova ravnatelja. U traženje najboljih rjeÅ¡enja ukljuÄit će se i Ministarstvo socijalne politike i mladih.
– Drago mi je da postoji inicijativa od strane nastavnika, ali suspenzije neće rijeÅ¡iti problem ako se ne rijeÅ¡i razlog. Uvjeren sam da će veliki doprinos rjeÅ¡avanju ovog problema dati zdravstveni i graÄ‘anski odgoj – kazao je za naÅ¡ list ministar.
Dr. Buljan-Flander: Suspenzija nije rješenje
Suspenzija uÄenika sama po sebi ne donosi rezultate, pokazala je joÅ¡ 2008. godine revizija programa za nasilne uÄenike AmeriÄke asocijacije psihologa – kaže naÅ¡a istaknuta psihologinja i ravnateljica Poliklinike za zaÅ¡titu djece grada Zagreba prof. dr. Gordana Buljan-Flander.
– Nasilni uÄenici kojima je izreÄena suspenzija ponavljaju nasilne incidente i nakon izricanja te mjere – kaže ona.
– Samo u sluÄajevima kada su bili udaljeni s nastave, ali je netko od Å¡kolskog osoblja s njima radio, razgovarao o obiteljskim, Å¡kolskim i emocionalnim problemima ili ih se ostavljalo u produženoj nastavi, ili im je dana alternativna mjera poput Äišćenja okoliÅ¡a, pomoć nastavniku u pripremi nastave, suradnja s domarom na popravku, recimo, uniÅ¡tenog ormara, rezultati su bili vidljivi – istiÄe prof. dr. Buljan-Flander.
Mjere suspenzije, ako bi se provodile u nas, zahtijevaju struÄni kadar, suradnju s drugim institucijama i djelovanje na puno Å¡iroj razini.
– Je li to moguće ako imamo jednog psihologa na 975 uÄenika u osnovnima te 817 uÄenika u srednjim Å¡kolama? Odmah odgovaram, nije. Suspenzija rjeÅ¡ava simptom, ali ne i uzrok – upozorava prof. dr. Buljan Flander.
“Suspenzija rjeÅ¡ava simptom, ali ne i uzrok – upozorava prof. dr. Buljan Flander.”
Ovo vrijedi za uÄenike koji se ponaÅ¡aju nasilno, ALI uzrok ometanja samog nastavnog procesa i drugih uÄenika koji imaju pravo na obrazovanje se itekako ovom mjerom rjeÅ¡ava!