(T-portal) Nastavnici u hrvatskim Å¡kolama teÅ¡ko mogu stati na kraj pojedinim uÄenicima koji konstantno remete nastavu, onemogućavaju ostale da je normalno prate. Njima pak obrazovni sustav ne nudi efikasne mjere za kažnjavanje takvih uÄenika, stoga je udruga Nastavnici organizirano ponudila po njima efikasniju mjeru kažnjavanja neposluÅ¡nih uÄenika – suspenziju.
‘Zbog sve većeg broja uÄenika koji remete nastavu i Äine je neodrživom, odluÄili smo tražiti od Ministarstva reviziju dosadaÅ¡njih pedagoÅ¡kih mjera i tražimo uvoÄ‘enje suspenzije, tj. udaljavanje uÄenika s nastavnog sata. U sluÄaju većeg izgreda, uÄeniku bi bilo zabranjeno dolaziti na nastavu dan-dva’, pojasnila nam je potpredsjednica Udruge Sanja Lukić.
Kako bi to u praksi izgledalo? Roditelja se obavjeÅ¡tava da doÄ‘e po dijete, a ako ne može, dijete će biti smjeÅ¡teno u Å¡koli, no ne na nastavi. Lukić pojaÅ¡njava kako je posao nastavnika da izvode nastavu te kako svaki uÄenik ima pravo na obrazovanje.
‘A tko se brine za prava 20 ili 30 ostalih uÄenika koji ometano prate nastavu zbog jednog ili dvoje uÄenika?’ pita se Lukić. Takav se primjer dogodio u Å panskom kada je cijeli razred bojkotirao nastavu jer 10-godiÅ¡njaku koji ih je maltretirao nitko nije mogao stati na kraj.
Na stranu ovog djeÄaka stala je pravobraniteljica za djecu jer svako takvo ponaÅ¡anje ukazuje na probleme kod kuće. Lukić se s tim slaže, no kaže kako nije posao nastavnika ulaziti u tuÄ‘u obiteljsku intimu i rjeÅ¡avati nasilje u obitelji, alkoholizam i nezaposlenost. Traume djeteta koje prolazi kroz probleme posao su struÄnih službi, poput psihologa i pedagoga te centara za socijalnu skrb.
‘StruÄni suradnici su uglavnom protiv represivnih mjera jer smatraju da je to za uÄenika stresno, no stresno je i kada jedan remeti mir ostalih. Mi si ne možemo dopusti luksuz da s tim uÄenikom na satu razgovaramo i doÄ‘emo do uzroka njegovih problema. Mi smo dužni registrirati problem i obavijestiti roditelje i struÄne službe ako primijetimo takvo ponaÅ¡anje’, kaže Lukić.
Postojeće mjere su birokratske
Postojeće pedagoÅ¡ke mjere nisu se pokazale uÄinkovitima, a Lukić ih naziva birokratskima. Trenutno postoje usmene opomene, postoji produljeni struÄni postupak koji je birokratska metoda kojom se niÅ¡ta ne postiže jer dugo traje. Dijete se prati, postoje liste u koje uÄitelji upisuju svoje primjedbe. ‘On prati nastavu, a mi upisujemo da je nemoguć, bezobrazan, da druge tuÄe, doÄ‘e kraj Å¡kolske godine i nikome niÅ¡ta’, ogorÄena je naÅ¡a sugovornica. TrenutaÄne kazne nema, a postojeće mjere ne omogućuju nastavnicima da dijete koje radi nered u uÄionici momentalno kazne.
‘Oni sami znaju da imaju sva moguća prava, a dužnosti – nikakve’
Sustav suspenzije postoji u SAD-u, ali i u skandinavskim zemljama na koje se tako volimo pozivati. Lukić kaže da u Finskoj, ako dijete zakasni na nastavu, nakon škole ostaje nešto raditi u školi i to mu je kazna.
‘Roditelji oÄekuju da će im nastavnici Äuvati i odgajati djecu da viÅ¡e s njima nemaju posla’, kaže Lukić i dodaje kako je sve viÅ¡e emocionalno bolesne djece. ‘To toga je doveo koloplet Äimbenika. Situacija u druÅ¡tvu je takva, ne poÅ¡tuje se obrazovanje. Ja, recimo, ne mogu viÅ¡e djetetu reći: UÄi jer će ti se to isplatiti, kad i oni sami vide na koji se naÄin postiže uspjeh u Hrvatskoj’, dodaje.
‘Za dijete je bitno da shvati koji su oblici ponaÅ¡anja prihvatljivi, a koji nisu, a ovako oni sami znaju da imaju sva moguća prava, a dužnosti – nikakve’, zakljuÄuje Lukić.
Ovo je rijetko pametan prijedlog, iz ministarstva tako što ne bi nikad izašlo jer tamo rade ljudi koji nisu radili u razredu.