Na naÅ¡em forumu razvila se rasprava i o najnovijoj spektakularnoj najavi ministra Jovanovića o uvoÄ‘enju obavezne predÅ¡kole. Jedan od tekstova koji svakako valja proÄitati je onaj uvodni, a ovdje prenosimo joÅ¡ jedan, napisan od strane uÄiteljice razredne nastave, koji razložno i analitiÄki ukazuje na neke probleme s kojima se danas srećemo.
Teškoće s prilagodbom djece bi se otklonile kad u odgoju koji prethodi školi, bilo kućnom bilo ono u vrtićima, ne bi imali pristup kakav imaju. Nefrustriranje i guranje individualnosti. Emcionalna zrelost nije nešto što se razvija samo po sebi kao što npr zub naraste kad mu dođe vrijeme, velik dio emocionalne zrelosti se postiže odgojem.
Nikad kao u zadnje vrijeme nije bilo ovakvih teÅ¡koća s prilagodbom. Mi koji radimo tridesetak godina to možemo posvjedoÄiti. ZnaÄi, neÅ¡to smo ranije radili bolje i pametnije.
Većina djece se u prvi razred upisuje se s navrÅ¡enih sedam, viÅ¡e od polovice ima navrÅ¡enih sedam i pol ili preko.Prilagodba je stvar emocionalnog razvoja a emocionalni razvoj ne može teći prirodno u uvjetima koji jesu. Permisivnost i pedocentrizam bez postavljanja granica i bez optimalne razine frustracije ne prirpema dijete za ovakav Å¡kolski sustav. Mi ne možemo imati individualan pristup , mi radimo s velikim grupama. Dijete u velikoj grupi, da bi grupa ostvarila zadatak mora biti sposobno pridržavati se pravila, odgoditi svoju trenutaÄnu potrebu za kasnije a ne biti individualac koji je spontan i ne može se, niti se ne želi kontrolirati. Kontrola i samokntrola se uvježbava.
Å to se tiÄe apstraktnog miÅ¡ljenja, ono se razvija ako ga potiÄemo. Nije toÄno da dijete od sedam godina nema nikakve sposobnosti za apstraktno miÅ¡ljenje. Ne ako je normalno razvijeno.
Meni se osobno sviÄ‘a ideja o predÅ¡koli, nadam se da će pripremiti djecu za Å¡kolu kako valja. To podsjeća na Å uvarevu reformu kad su se upisivali Å¡estogodiÅ¡njaci s malom modifikacijom, koja je mislim bolja. Neće to biti Å¡kola nego priprema za Å¡kolu, Å¡to je u redu, jer se bilo pokazalo da su Å¡estogodiÅ¡njaci ipak premali za sve ono Å¡to je bilo u programu.MeÄ‘utim , ne vidim u tome problem. Mislim da zec leži u drugim grmu. Za ilustraciju, samo jedan detalj koji zoorno oslikava to Å¡to žeim istaknuti. Držanje olovke. Voljela bih da mogu ovdje staviti slike da vidite kako moji Ä‘aci drže olovku. Ima tu svakakvih hvatova. Desetak uÄenika drži olovku na vrlo Äudne i smijeÅ¡ne naÄine, s Äetiri prsta pa je oslone na mali prst, s cijelom Å¡akom, s dva prsta, izmeÄ‘u srednjaka i prstenjaka… I ne daju se ispravljati. Kažu: Ja ću to tako i toÄka, nema diskusije. Otkud maloj djec takav stav? Da ne prihvaćaju upute, da ne izvrÅ¡avaju naredbe, da su uvjereni kako imaju pravo raditi po svom?
“Ja imam pravo imati pravo”, to je zgodna parola iz kampanje borbe za djeÄja prava. U narodu se takve parole shvaćaju doslovno i bukvalno. Ja imam pravo ne spavati u kad je vrijeme spavanja, ja imam pravo ne jesti kad je vrijeme za jelo, ja imam pravo krÅ¡iti pravila i ne izvrÅ¡avati zahtjeve uÄitelja, ja imam pravo držati olovku kako ja hoću a ne kako ti kažeÅ¡. To se odnosi na sve, od toga da roditelj ne napiÅ¡e ime na bilježnicu, ne omota, ne nabavi odgovarajući pribor nego neÅ¡to po svom..to se odnosi na sve.U vrtiću ih nisu ispravljali, a ako i jesu nisu inzistirali da ih dijete posluÅ¡a i izvrÅ¡i zadatak kako je zadan-da ne bi krÅ¡ili njihova djeÄja prava.
Kad dijete doÄ‘e u prvi razred držanje olovke se teÅ¡ko ispravlja, gotovo nemoguće. Znamo da je držanje olovke važno kao i pravilno sjedenje, nismo to mi uÄitelji izmislili, otropedi to naglaÅ¡avaju.
Å to meni preostaje? Da lijepo slegnem ramenima i kažem, pa dobro, ako baÅ¡ nećeÅ¡, ne moraÅ¡. Znam da to nije dobro, ali kad baÅ¡ hoćeÅ¡, neka ti bude. Å to da im kažem kada upadaju u rijeÄ i vjeruju da na to imaju pravo, kad ne znaju sluÅ¡ati i pratiti govornika, kad imaju naviku da sve rade po svom, kad su navikli ne posluÅ¡ati nareÄ‘enje i vjeruju da je to njihovo pravo?
Eto, u tome je problem s prilagođavanjem školi, a ne u sposobnosti apstraktnog mišljenja. Problem je odgojni
Ranije su djeca bila spremnija za Å¡kolu, odgojno spremnija.
Zašto sada nisu? Je li razlog mali broj pedagoga koji bi pratili odgajatelje, ne znam.
Ne možemo kriviti kućni odgoj za sve. Prije pedesetak ili stotinjak godina koliko traje obavezno Å¡kolstvo u Hrvatskoj, djecu su u Å¡koli uÄili da se moraju prati , da trebaju rati zube, ruke prije jela, da briÅ¡u nos maramicom a ne rukavom, da ne jedu ono Å¡to je palo na pod, da drže olovku ovako a ne onako…To kod kuće nisu mogli nauÄiti jer je opća kultura stanovniÅ¡tva bila drugaÄija. Ali su kod kuće nauÄili da se uÄitelja mora posluÅ¡ati kad ti pokaže kako se neÅ¡to radi, jer su vjerovali da uÄitelj to zna. A danas ne vjeruju. To je drugi uzrok problema s prilagodbom na Å¡kolu.