(Jutarnji list) Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović najavio je kako će, umjesto osmogodišnjega, od iduće godine biti obvezno devetogodišnje školovanje jer će se, kako je rekao, uvesti predškola.
Sudjelujući na 4. hrvatskom kongresu Å¡kolske i sveuÄiliÅ¡ne medicine pod nazivom ‘Javnozdravstveni izazovi Å¡kolske i adolescentne medicine’ Jovanović je rekao kako – zahvaljujući izmjenama zakona o predÅ¡kolskom odgoju – u Hrvatskoj od iduće godine predÅ¡kola postaje obvezna, a time praktiÄno od iduće godine Å¡kola obvezno traje devet godina, Äime će se pridonijeti kvalitetnijoj izobrazbi djece.
Upozorio je na mnoge odgode upisa djece u prvi razred osnovne Å¡kole, istiÄući kako se u posljednje dvije godine svake godine odgodio upis oko 2000 djece u prvi razred i – umjesto odlaska u Å¡kolu, ta djeca ostaju u vrtićima.
Izrazio je i zabrinutost porastom broja djece s teškoćama u razvoju u predškolskoj dobi.
– Å kolske 2005./2006. godine bilo je svega tri posto takve djece, a Å¡kolske 2012./2013. Äak ih je Å¡est posto”, istaknuo je ministar Jovanović.
– TrenutaÄno je u Hrvatskoj 2072 osnovnoÅ¡kolaca koji se Å¡koluju u 19 ustanova s posebnim programom, a najveća takva ustanova je Centar za autizam u Zagrebu s podružnicama u Splitu i Rijeci”, rekao je ministar Jovanović.
Po njegovim rijeÄima ne smiju se zanemarivati i posebno nadarena djeca. “Pripremamo novi pravilnik kojim ćemo osigurati bolji rad s djecom s posebnim potrebama, ali i s posebno nadarenom djecom”, istaknuo je ministar Jovanović.
Upozorio je na nedostatak struÄnih suradnika – pedagoga, psihologa, edukatora i rehabilitatora, istiÄući da je u Hrvatskoj u osnovim Å¡kolama 1396 takvih struÄnjaka, Å¡to znaÄi da svaki od njih prosjeÄno radi Äak s 239 djece.
Zamjenik ministra zdravlja Marijan Cesarik rekao je kako se 4. hrvatski kongres Å¡kolske i sveuÄiliÅ¡ne medicine održava desetak godina nakon 3. kongresa, Å¡to, “govori o zapuÅ¡tanju Å¡kolske medicine kao javne djelatnosti”.
Pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić pozvala je Ministartvo zdravlja i Ministarstvo obrazovanja, znanosti i sporta da svojim odlukama utjeÄu na poboljÅ¡anje cjelokupne skrbi o djeci.
Tijekom trodnevnog kongresa, kako je najavljeno, posebna pozornost bit će usmjerena na zaÅ¡titu od zaraznih bolesti, ukljuÄujući i spolno prenosive bolesti, te reprodukcijsko zdravlje, kroniÄne nezarazne bolesti, ukljuÄujući i poremećaje u prehrani, te mentalno zdravlje i ovisnosti.
Organizator kongresa je Hrvatsko druÅ¡tvo za Å¡kolsku i sveuÄiliÅ¡nu medicinu.
Meni je ovaj prijedlog potpuno sumanut ako je istinita argumentacija koja je u Älanku navedena.
ZnaÄi, zbog sve većeg broja djece s poteÅ¡koćama, hajdmo ih strpati Å¡to prije u Å¡kolu da ih se rijeÅ¡imo i da se Å¡kole opterete s joÅ¡ viÅ¡e zaduženja. Istovremeno, ministar upozorava na nedostatak struÄnih suradnika, ali nije spomenuo da bi se taj nedostatak rijeÅ¡io zapoÅ¡ljavanjem pedagoga, psihologa i defektologa u Å¡kolama koje jedva imaju po jednog od tih struÄnih suradnika.
Produžetak Å¡kolovanja podržala bih da je kao argument navedena Äinjenica o povećanju koliÄine spoznaja i znanja u cjelini, ali ovako ispada da su Å¡kole ubožnice, komune, terapijske zajednice i rehabilitacijski centri u kojima se uÄitelji trebaju brinuti za djecu s poteÅ¡koćama, a znanje i pouÄavanje u potpunosti postaje nebitno.
Nadarena su mi djeca izazov i znam što ću i kako s njima.
Ali djeca s poteškoćama predstavljaju mi i nakon 20 godina totalnu nepoznanicu jer nisam educirana za rad s takvom djecom.
Pa proÄitajte samo tu medicinsku terminologiju? Trebam li ja sve to znati? Pa nisam studirala medicinu i specijalizirala psihijatriju.
Ne, ja to nisam i ne želim se time baviti.
Ako imate samo jednog Aspergera u razredu (a ja sam ih u karijeri imala nekoliko) zaboravite na nadarene i na normalnu nastavu. Ako tom Aspergeru dodate joÅ¡ jedno disleksiÄno i disgrafiÄno dijete i joÅ¡ jedno emocionalno traumatizirano, nastava postaje ozbiljno naruÅ¡ena. To su samo TRI uÄenika u razredu od recimo 27 uÄenika. Ima sluÄajeva da po razredima imate i viÅ¡e od troje djece s poteÅ¡koćama iako je zakonom propisan broj takve djece u razrednom odjeljenju, ali se ne poÅ¡tuje. Ne poÅ¡tuje se upravo zbog sve većeg broja takve djece, a Å¡kola je idealno mjesto za integraciju pa makar i na Å¡tetu djeteta. Å teta se oÄituje u nedostatku interesa i motivacije jer takvo dijete jednostavno ne može pratiti normalnu nastavu i njezin ritam pa postaje frustrirano, povuÄeno ili pak agresivno.
Ako na jednog struÄnog suradnika dolazi 239 takvih uÄenika, treba razmisliti o kvaliteti rada tog jednog Äovjeka s tolikim brojem djece. Naravno, treba uzeti u obzir da svako dijete ima po 12 -13 predmeta i da sa svakim to treba nekako odraditi. U pravilu se s takvom djecom ne radi niÅ¡ta posebno, osim Å¡to ih se pokuÅ¡ava nekako socijalizirati i ukalupiti u neÅ¡to Äemu ne pripadaju. PriÄa im se da su jednaki kao drugi, ali oni znaju da nisu. Jedna od izjava psihologa i pedagoga je – ma pusti je, bude se udala i rodila djecu (istu takvu ili joÅ¡ problematiÄniju) i bila sretna pa joj zato daj dva i nemoj puno tražiti.
Ovaj prijedlog s ovakvom argumentacijom ne smije proći. I zbog same djece s poteškoćama i zbog nadarenih. Svi su na gubitku.
Aha evo stiže joÅ¡ opterećenja i za roditelje i za nas. 🙁
(pogotovo za roditelje u manjim mjestima i selima)
“…pridonijet će kvalitetnijoj naobrazbi.” lol… ZnaÄi li to da mi koji smo pohaÄ‘ali 8-godiÅ¡nju Å¡kolu smo manje (i nekvalitetnije) obrazovani?
Gluposti u nedostatku argumenata.
MA O KAKVOM DEVETOGODIÅ NJEM OBRAZOVANJU MINISTAR GOVORI?!? Veliki broj djece već je obuhvaćen predÅ¡kolskim odgojem Å¡to kroz vrtiće (većina) Å¡to kroz tzv. “malu Å¡kolu”. U Europi je osnovnoÅ¡kolsko obrazovanje devetogodiÅ¡nje NE RAÄŒUNAJUĆI PREDÅ KOLSKO OBRAZOVANJE!!!!!!! Trenutni Nastavni plan i program osnovne Å¡kole, posebice predmetne nastave je jednostavno zguÅ¡njen jer se odraÄ‘uje u Äetiri godine. Konkretno za matematiku bi bilo idealno da predmetna nastava traje pet godina i tada bi se trenutni program (koji je u globalu jako dobar) mogao realizirati puno kvalitetnije, s manje opterećenja za uÄenike, s viÅ¡e prostora za kreativne i projektne zadatke i s puno viÅ¡e prostora za uvježbavanje i primjenu sadržaja Å TO JE JEDINI PUT ZA USVAJANJE KOMPETENCIJE… To bi zaista bilo DEVETOGODIÅ NJE OBRAZOVANJE (3 + 6 ili 4 + 5), a ne jednostavno predÅ¡kolski odgoj formalno pripojiti osnovnoÅ¡kolskom obrazovanju i tvrditi DA SI STRAÅ NO PUNO NAPRAVIO…
Bilo bi dobro znati i tko će voditi taj jednogodiÅ¡nji program i u kojem prostoru? ZnaÄi li to zapoÅ¡ljavanje novih teta i uÄiteljica? Ili???