U Jutarnjem listu je ovih dana objavljen još jedan članak u seriji “Kako Ivica i Marica zamišljaju sustav obrazovanja”. S obzirom da je u članku iznesen popriličan broj laži i nebuloza, očekujemo da će se repovi vući još neko vrijeme. Sezonu lova počinjemo osvrtom kolegice Ane Hinić koja, prije svega, kaže da je Mirela Lilek potpuno izostavila podatak da učitelji u školama nemaju zakonom propisan polusatni odmor te tijekom zimskih i proljetnih praznika koriste slobodne dane koje im zakonom pripadaju (11 dana, ovisno o broju nastavnih dana u godini). Također, Mirela Lilek je dobila mail sadržaja koji slijedi, a zašto nije objavila novinarski članak nego subjektivni doživljaj Momira Karina koji ima desetomjesečno iskustvo u obavljanju nastavničkog posla, bilo bi dobro upitati Mirelu Lilek. Nadamo se da će ona biti na raspolaganju čitateljima kao što učitelji već i jesu učenicima, pa će objaviti i drugu stranu priče, a ovo je samo jedan njen dio:
Dana 21. prosinca 2016. Jutarnji list je objavio članak Obavezno radno vrijeme učitelja, u kojem su napisane neistine o stanju u školama u Republici Hrvatskoj, kao i u ostalim zemljama Europske Unije, vezano uz odmore učenika i radno vrijeme učitelja.
Republika Hrvatska spada u zemlje Europske Unije u kojima je opterećenje učenika najveće, a trajanje odmora učenika najkraće.
Odmor učenika u školama u Republici Hrvatskoj tako traje nešto kraće od 12 tjedana. Prema podatcima koji se navode u izvješćima organizacija Europske Unije, u Njemačkoj i Sloveniji učenici na odmoru provode 13 tjedana. U Austriji, Švedskoj, Francuskoj 15, u Finskoj čak 16 tjedana.
Momir Karin u ovom članku pokazuje nepoznavanje i/ili ignoriranje Kolektivnog ugovora za zaposlenike u osnovnoškolskim ustanovama, Pravilnika o normi učitelja i stručnih suradnika u osnovnim školama te potvrđuje da je Sindikat hrvatskih učitelja u pravu kada upozorava na sustavno degradiranje učitelja, učenika i njihovih roditelja u školama Republike Hrvatske, i to od onih koji bi trebali raditi na unapređivanju položaja učenika i učitelja u našoj zemlji.
Možda je razlog tomu činjenica da je u sustavu osnovnoškolskog odgoja i obrazovanja zaposleno preko 80 % žena, a taj postotak je u stalnom porastu.
Istina je, kako kaže Momir Karin, da pojedini ravnatelji štede. Pojedini tako štede na stručnom usavršavanju učitelja. To podržava i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta. Tako je u ovoj godini Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta predvidjelo „čak“ (!) 80 kuna za stručno usavršavanje učitelja i stručnih suradnika, a odustalo od skoro 12 000 kuna koje je Europska Unija nudila svakom učitelju i stručnom suradniku u Hrvatskoj za stručno osposobljavanje tijekom narednih pet godina.
Pojedini ravnatelji zabranjuju učiteljima i stručnim suradnicima odlaske na stručna usavršavanja tijekom nastavnih dana.
Za neke su učitelje zimski i proljetni praznici učenika jedinstvena prilika za stručno usavršavanje, koja nerijetko, na žalost, sami i financiraju. Dio učitelja sudjeluje na on-line stručnim usavršavanjima, za prisustvovanje kojima nemaju uvjete u školama u kojima rade.
Možemo samo pretpostavljati koji su razlozi da Momir Karin ne razumije razliku između odgajateljskog i učiteljskog posla. Posljednjih dvadeset i pet godina bio je ravnatelj dječjeg vrtića, a potom srednje škole.
On je, kao diplomirani sociolog i filozof, radio svega 10 mjeseci kao nastavnik u srednjoj školi. Bilo bi vrijedno saznati kojim se poslovima bavio za vrijeme nenastavnih dana tijekom zimskog i ljetnog odmora učenika te kojim je seminarima prisustvovao u navedeno vrijeme, kako bi nama učiteljima pružio izuzetno pozitivno nadahnuće.
Učiteljski posao se u mnogočemu razlikuje od osiguranja dnevnog boravka učenika.Osim toga, ne žive svi učenici u Republici Hrvatskoj u Zagrebu. U nekim selim učenici autobusima „prevale“ i preko trideset kilometara po jako lošim cestama za dolazak u školu i povratak kući. Zašto se pomoćnik ministra ne pozabavi ovim problemom?
Ni jedan učitelj u Republici Hrvatskoj, a to bi Momir Karin trebao znati, ne radi od 8 do 11, 12 sati. Naime, učitelji obavljaju poslove prema Rješenju o tjednom zaduženju a koji proizlazi iz Pravilnika o tjednom zaduženju učitelja i stručnih suradnika u osnovnoj školi. Na žalost, kao redovita nastava koju učitelji obavljaju, nisu priznate npr. dopunska i dodatna nastava, izvannastavne aktivnosti, rad voditelja smjene, vođenje županijskog stručnog vijeća, vođenje stručnog aktiva, dežurstvo… Za razliku od nekih Europskih zemalja, u kojima je priznato i putovanje u istom danu iz jedne škole u drugu kao redoviti rad s učenicima, u Hrvatskoj to spada u domenu znanstvene fantastike (kao uostalom i plaće zaposlenika odgojno – obrazovnog sustava tih zemalja). Učitelji ne koriste u školama pauzu u radu predviđenu zakonom.
Potresna je činjenica da se Momir Karin usuđuje izjaviti kako želi omogućiti učiteljima da se više bave djecom kada bi trebao znati da učitelji u Republici Hrvatskoj imaju jednu od najviših normi u Europi.
Učitelji bi bili sretni kada bi sav svoj rad mogli obavljati u školi i kada sami ne bi morali financirati materijale koji su im potrebni za rad. Na žalost, učitelji često rade u više škola, po školama se radi nedostatka mjesta sele po učionicama zajedno s radnim materijalima, u zbornicama često nema mjesta niti da svi članovi učiteljskog vijeća sjede, a kamoli da rade, na radnom mjestu im nije dostupna stručna literatura… Ako itko misli da rješenje odgojno- obrazovnog pitanja stoji u tome da se učitelji u neadekvatnim uvjetima rada u zbornicama griju u krugu oko vatrice, onda je pitanje imali nižeg dna od ovoga.
Momir Karin je bio član radne skupine koja je radila na Izmjenama i dopunama Zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju. Mogao je doprinijeti uređenju sustava odgoja i obrazovanja u osnovnom i srednjem obrazovanju po modelu koji je predlagao Sindikat hrvatskih učitelja, ali nije. Pokazao je time, a i izjavama u gore navedenom članku, da sustav ne poznaje, a što je još strašnije, da ga nema namjeru upoznavati.Ono što je najstrašnije, jest, da Momir Karin pod krinkom brige za učenike i njihove roditelje, namjerava raditi na samo jednoj stvari, a to je osiguranje doživotnih mandata pojedinih ravnatelja, kojima i sam pripada. On sustavu odgoja i obrazovanja pristupa iz pozicije moćnika pa inzistira isključivo na promjeni forme, podržava nedorečenost Zakona o odgoju i obrazovanju, iako učitelji konstantno nude cjelovitu promjenu koja će koristiti svim sudionicima odgojno- obrazovnog sustava, a državnoj blagajni racionalizirati trošak.
Kada bi Momir Karin i ostali ipak prihvatili dijalog i suradnju s učiteljima, nositeljima odgojno- obrazovnog procesa, i prestao se služiti politikom Zavadi pa vladaj, kakva bi to tek reforma bila!
Ana Hinić, prof.
Već je vrijeme da se reorganizira.
odvratno.Nisam ni ocekivao bolje od adezea.
Ukoliko mi moramo ostati 6 sati u školi, utoliko oni, proporcionalno plaći, moraju ostajati 18 sati u Saboru.
Vidimo se i sretan Vam Božić 🙂