Poštovani gospodine ministre,
obraćamo Vam se kao zaposlenici u javnom sektoru obrazovanja vrlo zabrinuti zbog Uredbe o postupku, kriterijima i naÄinu ocjenjivanja rada zaposlenih u javnim službama, donesene 31. listopada 2024. godine. Smatramo da ova uredba, iako formalno ureÄ‘uje sustav vrednovanja rada u javnim službama, sadrži niz ozbiljnih nedostataka koji bi mogli negativno utjecati na radnu atmosferu, sigurnost zaposlenja i uÄinkovitost obrazovnog sustava te da se kritike i prijedlozi iz eSavjetovanja uopće nisu uvažile, osim u nevažnim kozmetiÄkim zahvatima u tekst. Nas osobito zanima kako se Uredba reflektira u sustavu obrazovanja.
Prelaskom iz sustava centraliziranog obrazovanja u okruženje sve veće autonomije Å¡kole, postalo je svima jasno da se moraju razviti i provoditi postupci evaluacije kao neizbježna refleksija i polaziÅ¡te za procese osiguranja odgovornosti i transparentnosti. Svakim nezadovoljavajućim rezultatima na nacionalnim i meÄ‘unarodnim standardiziranim procjenama, uÄitelji i nastavnici dolaze pod lupu javnosti i aktualizira se pokretanje ili ubrzanje istraživanja o kvaliteti pouÄavanja. Jasno nam je da u tako velikom sustavu sigurno ima uÄitelja i nastavnika koji ne rade dobro svoj posao i da se na to treba referirati. MeÄ‘utim, držimo da postoje sporni elementi u ovoj Uredbi na koje želimo skrenuti pozornost i urgirati prije donoÅ¡enja ‘granskog’ pravilnika o kriterijima ocjenjivanja za podruÄje obrazovanja.
Kao osobito problematiÄno želimo istaknuti da se ovom Uredbom:
- stvara atmosfera nepovjerenja i straha među zaposlenicima kroz mogućnost otkaza
Posebno nas zabrinjava mogućnost da zaposlenici u obrazovnim ustanovama, prema Älanku 14. Uredbe, mogu dobiti ocjenu “ne zadovoljava“ koja za posljedicu može imati prestanak radnog odnosa zbog “skrivljenog ponaÅ¡anja“. Takva drakonska mjera, temeljena na ocjeni koja može biti podložna subjektivnosti nadreÄ‘enih, uvodi nesigurnost meÄ‘u zaposlenike i stvara atmosferu straha i nepovjerenja. Iz vlastitog iskustva znamo koliko je važno održavati motivirajuće radno okruženje, posebno u Å¡kolama gdje je stabilnost kljuÄna za kvalitetan rad s uÄenicima. Umjesto poticanja profesionalnog razvoja, ovakva mjera samo povećava stres i nesigurnost meÄ‘u zaposlenicima, Å¡to će neizbježno utjecati na kvalitetu rada.
- unosi konfuzija zbog nedostatka jasnih i pravednih kriterija za ocjenjivanje
Iako se posebni pravilnici za pojedina podruÄja tek trebaju obznaniti, Uredba koja predviÄ‘a kriterije ocjenjivanja, kao Å¡to su “uÄinkovitost“, “pouzdanost“ i “pravovremenost“, nema za cilj objektivno i poÅ¡teno ocijeniti kvalitetu rada uÄitelja i nastavnika i dezavuira posao uÄitelja svodeći ih na obiÄna piskarala. Kriteriji poput uÄinkovitosti i pravovremenosti ne obuhvaćaju profesionalni razvoj uÄitelja, inovativnost u radu, kao ni doprinos kulturi Å¡kole. Kvalitativni aspekti, poput emocionalne podrÅ¡ke, integracije inovativnih metoda pouÄavanja i ukljuÄivanja roditelja, presudni su za cjelokupno iskustvo uÄenja, ali ih je teÅ¡ko procijeniti ovim standardima. A s obzirom na razlike u svakodnevnim izazovima s kojima se suoÄavamo u radu s djecom, roditeljima i administracijom, ni ovako mjerljivi standardi ne uvažavaju dovoljno specifiÄnosti obrazovnog rada.
Ne može se “uÄinkovitost†ili “pravovremenost†jednako mjeriti za uÄitelja koji ima 5 uÄenika u odjelu i onog koji ima 25, onog koji ima 3 uÄenika s IOOP-om i onog bez ijednog, onog koji radi bez tehnologije i onog koji ima na raspolaganju svu raskoÅ¡ moderne obrazovne tehnologije. Nadalje, ’pouzdanost’ se može odnositi na to koliko uÄitelj redovito ispunjava svoje obveze, no ne daje uvid u kvalitetu interakcija s uÄenicima, sposobnost motivacije ili prilagoÄ‘avanja metoda pouÄavanja potrebama razliÄitih uÄenika, Å¡to su kljuÄne komponente uspjeÅ¡nog pouÄavanja. Da ne govorimo o subjektivnosti i halo efektu ocjenjivaÄa. Ti kriteriji su jednostavno nedostatni jer ne obuhvaćaju složenost i Å¡irinu profesionalnih odgovornosti uÄitelja i nastavnika. Oni mjere kvantitavne aspekte, a kvaliteta nastave i razvoja socijalno-emocionalnih vjeÅ¡tina uÄenika nije mjerljiva ovim kriterijima.
- perpetuira nedostatak podrške za profesionalni razvoj zaposlenika
Sve zemlje EU u svojim kriterijima za ocjenjivanje djelatnika naglaÅ¡avaju profesionalni razvoj kao sastavni dio sustava ocjenjivanja, a naÅ¡a Uredba propuÅ¡ta istaknuti bilo kakve mehanizme za podrÅ¡ku zaposlenicima s ciljem poboljÅ¡anja. Umjesto toga, uvode se mjere poput pisanog upozorenja i mogućnosti otkaza, Å¡to je daleko od standarda koji se primjenjuju u europskim zemljama gdje je naglasak na mentorstvu i cjeloživotnom uÄenju, a ne na prijetnjama otkazom.
- dodatno birokratizira posao uÄitelja i nastavnika kroz povjerenstva i odbore
Ovom Uredbom smo pored povjerenstva sad dobili i mogućnost samoprocjene i odbor za preispitivanje ocjene povjerenstva. Dakle, postupak možemo zamisliti i ovako: zaposlenik će se najprije samoprocijeniti, pa će ravnatelj i povjerenstvo procijeniti je li samoprocjena dobra te napisati izvješće pa ako se zaposleniku ne svidi izvješće, ocjena ide na odbor za preispitivanje ocjene…. Pitamo se hoće li Å¡kole uopće imati djelatnika za silna povjerenstva i odbore kojima nas bombardiraju jer danas gotovo da nema uÄitelja i nastavnika bez dodatne funkcije, npr. povjerenika za sigurnost u prometu, voditelja tima za kvalitetu, povjerenika za etiÄnost… Ovo je samo dodatna birokracija za privid transparentnosti koja neće doprinositi objektivnosti, već će nepotrebno opteretiti sustav i dodatno otežati zaposlenicima. Povjerenstva su u drugim zemljama Äesto zamijenjena jednostavnijim modelima dijaloga izmeÄ‘u zaposlenika i nadreÄ‘enih, Å¡to je manje formalno i mnogo uÄinkovitije.
- odstupa od standarda koje vidimo u praksama zemalja EUÂ
U većini zemalja EU ocjenjivanje nije temeljeno na strogim sankcijama, već na pružanju povratne informacije i razvojnim planovima. Tako se, na primjer, omogućuje zaposlenicima s niskom ocjenom dodatno profesionalno usavrÅ¡avanje, mentorsko praćenje nastave ili preusmjeravanje na drugo radno mjesto. Takve prakse podržavaju razvoj zaposlenika i osiguravaju da ne doÄ‘e do zastoja u kvaliteti rada zbog straha od otkaza. Nažalost, hrvatski sustav ocjenjivanja u ovoj Uredbi ne pruža sliÄne razvojne mogućnosti, nego naglaÅ¡ava sankcije i prijetnje, Å¡to može ozbiljno naruÅ¡iti moral zaposlenika, a sigurno neće motivirati studente ili mlade uÄitelje i nastavnike da se zadrže u sustavu.
U svjetlu gore navedenog, pozivamo Vas da razmotrite doradu ove Uredbe te da izreÄene primjedbe usvojite prilikom donoÅ¡enja predstojećih pravilnika i uvedete promjene koje će biti u skladu s primjerima dobre prakse u drugim zemljama EU. Kao obrazovni radnici, razumijemo da je naÅ¡ posao od javnog interesa i ne protivimo se ocjenjivanju i preuzimanju odgovornosti, no tražimo jednako od svih dionika u sustavu. Želimo sustav koji će poÅ¡tovati naÅ¡ trud i omogućiti nam razvoj, a ne sustav koji će nas staviti pod pritisak prijetnjom otkaza. Vjerujemo da se kvalitetan sustav vrednovanja može postići, ali da je za to potrebno usmjerenje prema podrÅ¡ci, a ne zastraÅ¡ivanju.
S poštovanjem,
administracija Nastavnici.org