Piše: Anita Damjanović
Niske plaće, loÅ¡i uvjeti rada, pritisci roditelja i uÄenika, velika oÄekivanja za druÅ¡tvene promjene i reforme, slab ugled i utjecaj u druÅ¡tvu, nepostojanje jasne vizije odgoja i obrazovanja od mikro do državne razine… To su samo neki od problema koji nas muÄe u obrazovanju do te mjere da smo već otupjeli na floskule o naÅ¡oj važnosti dok zahvalno skupljamo mrvice sa stola.
Sve Äešće se pitam ima li izlaza iz tog zaÄaranog kruga i koja su moguća rjeÅ¡enja. A zapravo je možda važnije prvo pitati kako je do problema uopće doÅ¡lo. RazmiÅ¡ljala sam kako da pristupim ovoj ozbiljnoj temi pa sam zakljuÄila da mogu na tri naÄina: retrospektivno, introspektivno i lapidarno.
Retrospektivno.
Jedna od nepobitnih Äinjenica je da je pouÄavanje dominantno ženska profesija. Žene u Hrvatskoj danas Äine viÅ¡e od 90 % u predÅ¡kolskom sustavu, viÅ¡e od 80 % u osnovnim Å¡kolama, to jest preko 75 % svih nastavnika po vertikali (DZS). No, povijesno gledajući, do 18. stoljeća je pouÄavanje bila ugledna i dobro plaćena profesija. Za muÅ¡karce. Od stoljeća 19. postaje jedan od oblika rada u kojem su žene legalno mogle sudjelovati. Iako su se žene u intelektualnim zvanjima nametnule prvenstveno kao uÄiteljice u osnovnim Å¡kolama, za isti su rad bile duplo manje plaćene od muÅ¡karaca, a nisu mogle obavljati vodeće, upravljaÄke funkcije. No, ni ovaj “proboj†na tržiÅ¡te rada nije bio lagan uz selektivno poimanje uloge žene kao supruge i majke i restriktivan pristup visokom obrazovanju za žene. Na primjer, Å kolski zakon iz 1888. zabranjuje udanim ženama rad u Å¡koli, a Narodne novine iz 1892. preporuÄuju zanimanja za neudane žene, božemeprosti, usidjelice, meÄ‘u kojima su vodeća zanimanje uÄiteljice, guvernante i njegovateljice. Nije bilo zamislivo da bi žena uopće htjela iÅ¡ta radit, osim vest goblene, brisat praÅ¡inu i tetoÅ¡it muža i djecu. No, unatoÄ duplo manjoj plaći, može se reći da od tada kreće tzv. feminizacija profesije. Industrijalizacijom druÅ¡tva muÅ¡karcima su se otvorila nova radna mjesta, a žene su se poÄele sve viÅ¡e obrazovati i zapoÅ¡ljavati kao uÄiteljice, dijelom i zbog prevladavajućeg patrijarhalnog stava o “ pristojnim poslovima za ženeâ€. Zbog istog tog druÅ¡tveno prihvatljivog narativa o primarnoj ulozi žene kao supruge, majke i domaćice, poÄelo je i statusno i materijalno propadanje uÄiteljske profesije jer su, eto, žene tu neÅ¡to raduckale u slobodno vrijeme nakon Å¡to bi ispunile svoju primarnu svrhu, to jest oprale prozore i skuvale paÅ¡ta Å¡utu.
Introspektivno
Da se razumijemo, ovo je jedan povrÅ¡an i kratak osvrt na razvoj uÄiteljske profesije iz ženskog rakursa i nije mi cilj lamentirati o položaju i pravima žena u ovom druÅ¡tvu. No, ne Äini li se i vama da se plaće i odnos države i druÅ¡tva prema svim uÄiteljima i dalje temelje na ovim povijesnim i institucionalnim predrasudama i nepravdama? Kao da im je netko zaboravio reći da je 21. stoljeće. Tako mi se Äini da nedavna zbivanja s uredbom o koeficijentima naÄelno koreliraju s ovim stavom od prije 150 godina u kojem su se žene za isti rad plaćale duplo manje. Sad imamo neke druge aktere i istu borbu da se jednakom plaćom vrednuje jednaki rad. Nažalost, s istim rezultatom. To me navodi na pomisao da naÅ¡i politiÄari i policy makers zapravo joÅ¡ uvijek nisu izaÅ¡li iz Å¡pilje, ni odbacili toljagu. Samo Å¡to viÅ¡e njome ne mlate žene, nego praznu slamu.
Lapidarno.
DruÅ¡tvo mora odbaciti ovaj spiljski mentalitet kad se radi o prosvjeti i konaÄno je postaviti kao prioritet i vrednovati kao ulaganje u budućnost zemlje, a time će se vratiti i ugled ovom plemenitom i iznimno važnom zvanju.
Žene, majke, supruge, usidjelice, raspuÅ¡tenice, uÄiteljice, sretan Dan žena žele vam administratori Nastavnici.org!