Piše: Bl.
JuÄer me na nekom portalu doÄekala izjava: Ne mogu vjerovati da bi roditelji lažirali testove djece. Izrekao ju je, kako piÅ¡u, ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije.Â
RijeÄ je o onim zabavnim testovima, najlakÅ¡im testovima ikad, kako ih je opisala zamjenica ravnatelja HZJZ-a. I, stvarno, zaÅ¡to bi itko neprovodio tako vesele testove? Zamislite samo, cijela familija se okupi i petnaestak minuta gleda u male, bijele ploÄice tražeći na njima crticu ili dvije! Kakvog li ushita kad dijete usklikne: Evo je! Vidim je! Vidi, mama/tata/bako/Rexi/zlatna ribice, cltica! A zlatna se ribica nagne, ma gotovo iskoÄi iz svoje nastambe u želji da i ona bude radosna. Sreća pa ipak nema tužnih ishoda u ovom procesu, ribica se na vrijeme mudro povukla. Rexi ionako nije bio zainteresiran, nekako je nebitan za ovu priÄu. Stoji pored vrata od stana s povodcem u zubima, Äekajući da obiteljska zabava zavrÅ¡i pa da ga napokon odvedu na piÅ¡kenje.
Zatim netko uslika ploÄicu pa fotografiju poÅ¡alje u virtualnu uÄionicu najkasnije do nedjelje u 22 sata. Nakon toga ipak nekako nije red; pa nedjelja je, neka uÄiteljica ima vremena prikupiti sve podatke, ispuniti tablicu, javiti se porukom ravnatelju, poslati mail Å¡kolskoj lijeÄnici, epidemiologu, vidovitoj Dženani. Do ponoći je gotova, brzo će ona to, i stiže zaspati oko 1. Dovoljno je uÄiteljici 5 sati sna i sutradan orna kreće oko 7 prema Å¡koli, veselo cupkajući jer je i ona vesela zbog veselih testiranja. I sad je sigurna! Neće se zaraziti u uÄionici! Roditelji su uvijek iskreni, naravno da joj nitko nije slagao i poslao fotografiju s interneta ili test poÅ¡kropio vodicom u kojoj nije minutu stajao Å¡tapić prethodno smjeÅ¡ten u nosu njihova djeteta.
Jednako kao Å¡to su iskreni kad n puta godiÅ¡nje po 2-3 dana opravdaju izostanak svoga djeteta baÅ¡ u onom tjednu kad su tri pismene i usmene provjere iz Kemije i Povijesti, a treba i dovrÅ¡iti likovni rad i nauÄiti svirati pjesmicu za glazbeni.
Jednako kao što su iskreni kad sami dovrše likovni rad iz gorespomenutog paklenog tjedna.
Jednako kao kad su svakog dana prije nastave mjerili temperaturu uÄeniku i zapisivali je u notesić.
Istovremeno, zloÄesti uÄitelji i joÅ¡ zloÄestije uÄiteljice nisu iskreni. A nisu ni normalni. Mislim, pa tko bi normalan uopće stavio tri pismene, usmene iz Kemije i Povijesti, crtež livade u cvatu i Bratec Martin na klavijaturama u istom tjednu!? Al’ ovo nije tekst o tome pa idemo dalje.
Nisu iskreni kad realno ocijene uÄenike pa onda doÄ‘u iskreni roditelji i uvjeravaju ih da trebaju dati veću ocjenu jer dijete kući sve zna, a uÄitelj je strog i zahtjevan i dijete se prestraÅ¡i pa ne zna baÅ¡ kao kod kuće, ali to je do neiskrenih uÄitelja, naravno, do koga bi drugoga bilo.
Nisu iskreni ni kad se pretrgnu da pomognu uÄeniku s IOOP-om, nisu! U stvari, lažu da iÅ¡ta posebno rade u tom sluÄaju. Ministarstvo to zna pa im zato i ne želi platiti viÅ¡e od nekoliko kuna po takvom nastavnom satu.
Generalno, roditelji su iskreni, uÄitelji nisu. ToÄka. Može i uskliÄnik!
Dakle, te zloÄeste barbe i tete uÄiteljice bi sigurno lagali i da se moraju dvaput tjedno samotestirati. Država to zna pa im plaća testiranje u ovlaÅ¡tenim ustanovama.
Na sve ovo je potroÅ¡eno puno novca puno prekasno i to u vrijeme kad, kažu, epidemija poÄinje slabjeti, a Omikron, isto kažu, nije tako ozbiljan kao Delta.
Ako ova mjera i ima smisla (ovaj tekst, primjećujete, nije ni o tome), malo je reć’ da kasne s njom. Zakasnili su onda kad su otvorili granice za izbore 2020. I onda kad uÄitelji nisu bili prioritet za cijepljenje. I svo ovo vrijeme u kojem su uÄitelji okruženi djecom s maskama ispod nosa, maskama ispod brade, bez maski, maskama koje nose 16 dana i već je na njima rupa tamo gdje su usta. Al bar je ne moraju skidati kad se trebaju napiti, eto, praktiÄno. Osim toga, sluÅ¡am resornog ministra sinoć, kaže da će se, za nekih mjesec dana, razmotriti i mogućnost da se ne nose maske u Å¡kolama. LogiÄno, dolazit će testirana djeca iskrenih roditelja neiskrenim uÄiteljima koje onda testira Zemlja znanja. Sve je tu Äisto.
Po tko zna koji put, roditeljima se vjeruje, a uÄiteljima se ne vjeruje. Ili će MZO u nekom trenu ipak shvatiti apsurd ovakve situacije pa poÄeti vjerovati uÄiteljima?