(Slobodna Dalmacija) Njihovo je obrazovanje meÄ‘u najboljima u svijetu, djeca postižu izvrsne rezultate na svim relevantnim meÄ‘unarodnim istraživanjima, uÄitelji imaju isti status kao lijeÄnici i odvjetnici, a joÅ¡ od 1978. godine svi nastavnici imaju zvanje magistra.
Na uÄiteljske studije nakon stroge selekcije upisuju izmeÄ‘u svega pet do deset posto najboljih meÄ‘u prijavljenima. I sve to u ozraÄju potpuno besplatnog Å¡kolstva sve do doktorskih studija. Finci su u cijelom svijetu pojam uspjeÅ¡nog, korisnog, inovativnog Å¡kolstva, a nakon Å¡to su od 1970. godine do danas proveli Äak pet obrazovnih reformi, sada su otiÅ¡li i korak dalje.
Za 2020. godinu najavljuju, naime, poÄetak velike promjene koja se svodi na potpuno ukidanje klasiÄnih Å¡kolskih predmeta kakve danas poznajemo, i uvoÄ‘enje interdisciplinarnog naÄina poduÄavanja, odnosno možda bi bolje bilo reći da klasiÄne predmete namjeravaju spajati i povezati ovisno o temi za koju se uÄenici opredijele.
Kako je pojasnila glavna osoba za sustav obrazovanja u Finskoj Marjo Kyllonen, to bi znaÄilo da će Ä‘aci ubuduće, na primjer, temu Drugog svjetskog rata umjesto samo unutar povijesti, izuÄavati iz razliÄitih kutova – povijesti, zemljopisa i matematike.
Tematiku “rada kafića†prouÄavat će kroz engleski jezik, ekonomiju i komunikacijske vjeÅ¡tine, a tema Europske unije kroz kombinaciju gospodarstva, geografije, povijesti i jezika.
Taj bi se inovativni pristup uveo za uÄenike od 16 i viÅ¡e godina, Å¡to znaÄi da bi zaobiÅ¡ao osnovce.
Već sada se oko 70 posto uÄitelja u Helsinkiju priprema za ovakav sustav, a svi uÄitelji koji prihvate ovakav naÄin predavanja bit će stimulirani povećanjem plaća. Sve to kako bi finski obrazovni sustav, kažu njegovi predstavnici, i po formi i sadržaju odgovorio potrebama 21. stoljeća.
Za to vrijeme na suprotnoj strani europskog kontinenta u, prema broju stanovnika približno sliÄnoj (Äini se samo po tome) Hrvatskoj ne možemo se dogovoriti da od osamostaljenja do danas provedemo jednu istinski temeljitu reformu obrazovanja.
Kreda i Å¡kolska ploÄa za mnoge su Å¡kole u Hrvatskoj joÅ¡ uvijek glavna pomagala u nastavi, a djeca koja izlaze iz obrazovnog sustava, kažu poslodavci, teÅ¡ko se snalaze na tržiÅ¡tu rada. JoÅ¡ prije Å¡est godina u jednoj od potencijalnih reformi spominjala se ideja o uvoÄ‘enju interdisciplinarnih predmeta u gimnazije, primjerice da se predmeti poput biologije, kemije i fizike spoje u jedan – prirodoslovlje (science). Treba li reći da se velik dio (struÄne) javnosti digao na zadnje noge?
– Govorilo se o upropaÅ¡tavanju hrvatske budućnosti, zatiranju STEM podruÄja, upozoravalo na probleme u zapoÅ¡ljavanju biologa, kemiÄara, fiziÄara. Siguran sam da se u nas to neće tako skoro dogoditi, otpori su preveliki. Sve viÅ¡e sumnjam da su u naÅ¡em Å¡kolstvu bilo kakve promjene moguće, vidite samo Å¡to se dogaÄ‘a s kurikularnom reformom – skeptiÄan je bivÅ¡i ministar obrazovanja i znanosti prof. dr. Vedran Mornar, profesor na zagrebaÄkom Fakultetu elektrotehnike i raÄunarstva. Pozdravlja promjene koje uvode Finci:
– Zagovaratelj sam svega Å¡to će smanjiti broj Å¡kolskih predmeta, koliÄinu besmislenog uÄenja, poticati uÄenike da povezuju sadržaje. Djecu treba poticati da konaÄno poÄnu gledati cjelinu a ne izolirane Äinjenice. Život nije samo matematika, samo fizika, samo biologija ili povijest, on spaja sva ta znanja. Nekad se Äini da smo uÄiteljsko-centristiÄko, a ne uÄeniÄko-centristiÄko druÅ¡tvo – kaže on.
ZagrebaÄka srednja Prirodoslovna Å¡kola “Vladimira Preloga†nije željela viÅ¡e Äekati okonÄanje tko zna kojih po redu sukoba oko obrazovne reforme i na inicijativu svojih nastavnika izradila je 15 potpuno novih kurikuluma izbornih predmeta iz prirodoslovno-matematiÄkog podruÄja, koji će od iduće Å¡kolske godine ući u ovu Å¡kolu. Ravnatelj Zlatko Stić kaže kako su promjene naÅ¡eg sustava obrazovanja nužne jer već dugo “vozimo istim traÄnicamaâ€.
– Nisam potpuno upoznat s time Å¡to Finci žele postići ovim promjenama. MeÄ‘utim, volim reći kako hrvatsko Å¡kolstvo viÅ¡e nema vremena za terapiju, moramo krenuti s kirurgijom.
Gradivo u naÅ¡im Å¡kolama je zastarjelo, previÅ¡e je toga s fakulteta “spuÅ¡teno†u srednje Å¡kole, preveliko je tjedno opterećenje uÄenika. Vjerujem da, ako okupimo dobar tim, za tri, Äetiri mjeseca možemo ‘poÄistiti’ nepotreban dio gradiva koji djeca uÄe u Å¡koli, ne trebaju nam za to tri godine – uvjeren je profesor Stić, koji predlaže da se tako dobiveno vrijeme popuni projektnom nastavom. KlasiÄne modele nastave, poruÄuje, možemo zaboraviti!
Å KOLSTVO U FINSKOJ I HRVATSKOJ
– broj nastavnih dana: Finska 190, Hrvatska 175;
– meÄ‘unarodno PISA istraživanje (rezultati 2012. godine, 65 zemalja svijeta): matematiÄka pismenost Finska 12. mjesto, Hrvatska 40. mjesto; prirodoslovna pismenost: Finska 5. mjesto, Hrvatska 34. mjesto; ÄitalaÄka pismenost: Finska 6. mjesto, Hrvatska 35. mjesto;
– prosjeÄna godiÅ¡nja plaća uÄitelja razredne nastave (bruto): Finska 44 tisuće eura, Hrvatska 10.791 euro;