(N1) U trenutku kad je struÄna rasprava tek poÄela, ali i nakon Å¡to su mnogi struÄnjaci za svoja podruÄja, primjerice tjelesnu i zdravstvenu kulturu ili hrvatski jezik i književnost, upozorili da predložena kurikularna rjeÅ¡enja treba doraditi i da nisu provediva u Å¡kolama, ministar znanosti, obrazovanja i sporta prof. dr. Predrag Å ustar najavio je mogućnost odgode eksperimentalnog uvoÄ‘enja kurikularne reforme u Å¡kole. Kao Å¡to je poznato, planirano je bilo da se novi kurikulumi u 48 osnovnih i 12 srednjih Å¡kola eksperimentalno poÄnu provoditi 2016./17. Å¡kolske godine.
No ministar je u intervjuu Slobodnoj Dalmaciji kazao da postoji mogućnost da se to prolongira za godinu dana.
– To je nužno jer je kurikulum posve nezreo za primjenu u Å¡kolama, Äak i eksperimentalno. Da bi se poÄeo Äak i eksperimentalno provoditi, mora biti posve domiÅ¡ljen. Ovaj to nije jer nije jasno na koji naÄin bi djeca trebala uÄiti pojedine predmete i na koji naÄin bi ih uÄitelji trebali predavati – prokomentirao je dugogodiÅ¡nji profesor zagrebaÄkog UÄiteljskog fakulteta prof. dr. Ante Bežen. Dodaje, takoÄ‘er, da je nejasno kako će se na temelju tog kurikuluma napraviti udžbenici, odnosno da nije jasno definiran ni sadržaj.
Voditelj kurikularne reforme dr. Boris Jokić istiÄe da su uÄitelji i Älanovi akademske zajednice, koji su radili na reformi, dokumente izradili u skladu s planom i na vrijeme.
– Kroz proces struÄne i javne rasprave važno je da se dokumenti dorade i poboljÅ¡aju. Za eksperimentalno uvoÄ‘enje koje slijedi potrebna je jasna i snažna politiÄka volja i konsenzus dionika vezanih za reformu te visoka razina operativnosti i suradnje. Ako toga nema, reformu ne da treba odgoditi, nego je treba prekinuti – kategoriÄan je Jokić, piÅ¡e VeÄernji list.