(Jutarnji list) ViÅ¡e od 150 tisuća neodraÄ‘enih nastavnih sati posljedica je Å¡trajka u osnovnim i srednjim Å¡kolama, izraÄunao je predsjednik Å kolskog sindikata Preporod Željko Stipić. Iako će nastavnicima dani provedeni u Å¡trajku biti plaćeni, djeci bi izgubljene sate morali nadoknaditi. U Å¡kolama se zasad time previÅ¡e ne zamaraju, niti se odriÄu unaprijed planiranih slobodnih dana. Tako će, primjerice, dobar dio njih neradni Äetvrtak (Dan neovisnosti) spojiti s – petkom.
Ravnatelji škola, pokazala je anketa Jutarnjega lista, većinom nisu skloni pribjeći nepopularnoj metodi odrade subotama.
– Ako su Å¡trajkali uÄitelji, to ne moraju plaćati djeca. Odrada subotama ne dolazi u obzir i osobno, prvi bih pozvao djecu da ne doÄ‘u na neradni dan na nastavu. Ako trebaju odraditi propuÅ¡teno, neka uÄitelji doÄ‘u subotom i provedu u zbornicama osam sati – kažeŽarko Kozina, ravnatelj Osnovne Å¡kole Janka DraÅ¡kovića u Zagrebu. Prvoga dana u Å¡trajku mu je bio gotovo cijeli kolektiv, no kasnijih se dana broj Å¡trajkaÅ¡a smanjivao. Sada je sklon dodatno ne opterećivati djecu, a kao jedno od rjeÅ¡enja nadoknade vidi organizaciju Å¡kolskoga izleta kao oblika izvannastavne odrade sati.
Nastava subotom nije opcija ni za Petra Mladinića, ravnatelja zagrebaÄke V. gimnazije. Ako i bude nužno propuÅ¡teno odreÄ‘ivati Å¡estoga dana tjedna, onda će to, kaže, biti ponuÄ‘eno kao mogućnost, ali ne i obveza.
– UÄenici imaju petodnevni radni tjedan i ne mogu ih tražiti da doÄ‘u odraÄ‘ivati subotom – kaže.
Dubravko Diklić, ravnatelj Strojarske tehniÄke Å¡kole Fausta VranÄića u Zagrebu, izraÄunao je tako da su njegovi u manjku za 400-tinjak sati, Å¡to, tvrdi, nije veliki gubitak i lako ga je moguće nadoknaditi.
Iako je rijeÄ o dosad najvećem broju radnih sati provedenih u Å¡trajku, dojam je da se u Å¡kolama time previÅ¡e ne opterećuju već Äekaju naputak ministra obrazovanjaVedrana Mornara. U, primjerice, Srednjoj strukovnoj Å¡koli u Makarskoj, nimalo ne paniÄare. Kad stigne ministrov naputak, realizaciju odgode dogovorit će s nastavnicima, kaže tajnik Å¡kole Tomo Doko.
Naputak im, međutim, neće doći.
– Nema potrebe ni za kakvim naputkom ministarstva jer Å¡kole imaju dovoljno planiranih radnih dana za nadoknadu – kaže Gordana Zuccon, glasnogovornica Ministarstva. Drugim rijeÄima – u postojećem planu rada ima sasvim dovoljno “luftaâ€.
Å kolska godina ima 180 radnih dana (zakon propisuje najmanje 175), odnosno 35 tjedana. Za maturante je to najmanje 160 nastavnih dana, odnosno 32 tjedna.
– Dakle, Å¡kole već imaju dovoljno dana i nema potrebe za radnim subotama. Za sluÄaj da ipak nekome ne bude dovoljno i ta je procedura jasna pa nema potrebe za dodatnim naputcima – kaže Zuccon.
U godiÅ¡njim planovima rada Å¡kola utvrÄ‘en je, naime, broj radnih dana za provedbu nastavnog plana i programa, ali i broj, plan i raspored ostalih radnih dana za druge aktivnosti – pisanje ispita državne mature, Å¡kolske priredbe, natjecanja, dan Å¡kole, dan župe, dan općine i grada, kao i za izlete, ekskurzije i sliÄno, nabrajaju u Ministarstvu.
U varijanti da škola ipak ne uspije ostvariti predviđeni broj nastavnih tjedana, nastavna se godina, kažu u MZOS-u, može produljiti odlukom ureda državne uprave u županiji, odnosno Gradu Zagrebu, a uz prethodnu suglasnost ministarstva. To je moguće izvesti i nakon 10. lipnja 2016. kada završava školska godina.
Ovi žele ukrasti djeci 150000 sati Å¡kolovanja. Nadam se da će Pravobraniteljica reagirati. Možda se javi i Udruga za zaÅ¡titu pÄela i pÄelinjih proizvoda.