(Vecernji.hr) ako je prije 30-ak godina većina istraživanja pokazivala da su djeÄaci uspjeÅ¡niji u matematici od djevojÄica, novija istraživanja pokazuju da se rodne razlike smanjuju ili se okreću u korist djevojÄica. DjevojÄice imaju bolje ocjene iz matematike od djeÄaka i Äešće namjeravaju upisati gimnazije, ali znatno rjeÄ‘e od njih strukovne tehniÄke Å¡kole sa zastupljenijom matematikom.
TakoÄ‘er, djeca iz obitelji viÅ¡eg socioekonomskog i sociokulturnog statusa u prosjeku postižu bolji uspjeh iz matematike. Pokazalo je to istraživanje “Važnost obiteljskog podrijetla i roda za uspjeh iz matematike i odabir srednje Å¡koleâ€, objavljeno u posljednjem broju Revije za socijalnu politiku.
Istraživanje Branislave Baranović, Ivane Jugović i SaÅ¡e Puzića s Instituta za druÅ¡tvena istraživanja provedeno je na uzorku od 693 uÄenika osmih razreda u Zagrebu i ZagrebaÄkoj županiji. UÄenici Äija oba roditelja imaju zavrÅ¡enu osnovnu Å¡kolu u prosjeku iz matematike imaju ocjenu dovoljan, oni kojima je barem jedan roditelj zavrÅ¡io srednju Å¡kolu imaju “dobarâ€, a uÄenici Äiji je barem jedan roditelj zavrÅ¡io viÅ¡u Å¡kolu ili fakultet u prosjeku imaju ocjenu vrlo dobar. Tek 7,7% uÄenika Äiji roditelji imaju (ne)zavrÅ¡enu osnovnu Å¡kolu planira upisati gimnaziju, a 34,8% uÄenika s jednim srednjoÅ¡kolski obrazovanim roditeljem i Äak 75,1% uÄenika kojima je barem jedan roditelj visokoobrazovan. OÄekivano, uÄenici koji imaju pristup internetu, stol za uÄenje i kojima su majka i otac zaposleni, imaju bolje ocjene iz matematike, navode autori istraživanja.
AUTOR:
Dijana Jurasić