(Jutarnji list) Ministarstvo obrazovanja pripremilo je pravilnik kojim se propituje kvaliteta rada strukovnih Å¡kola. Njih je u sustavu 70 posto, a sve one (302 Å¡kole) trebale bi prvi put na osnovu svoje kvalitete dobivati i – ocjene.
One su, vidljivo je iz novoga pravilnika, posložene po istoj skali od 1 do 5 kao i ocjene uÄenika. Ocjenu nedovoljan dobile bi one Å¡kole koje ostvare manje od 49 posto propisanih kriterija, dok bi najviÅ¡u ocjenu zaslužile one s iznad 90 posto ispunjenih kriterija.
Kako doznajemo iz Ministarstva, ocjene će kroz tzv. proces samovrednovanja davati nastavnici, roditelji i uÄenici, no Å¡kole ih neće biti obavezne javno objavljivati. Negativno ocjenjene Å¡kole sigurno se neće zatvarati, ali…
– Za oÄekivati je da bi osnivaÄ Å¡kole (županija) koja pokaže slab rezultat, putem svojih predstavnika u Å¡kolskome odboru trebao poduzeti sve potrebne zakonske korake koji će omogućiti poboljÅ¡anje rada u Å¡koli, kažu u MZOS-u.
Prema Nacrtu Pravilnika o naÄinu praćenja i pokazateljima kvalitete strukovnoga obrazovanja, koji je trenutno u fazi javne rasprave, samovrednovanje ima svojih Å¡est prioritetnih podruÄja: planiranje rada Å¡kole, pouÄavanje i podrÅ¡ka uÄenju; postignuća uÄenika i ishodi uÄenja; materijalni uvjeti i ljudski potencijali; suradnja unutar i van Å¡kole te zadnje – upravljanje Å¡kolom i kvalitetom odgojno obrazovnih procesa.
Kvaliteta strukovnog obrazovanja pratit će se pak kroz sedam konkretnih kriterija.
Uz ulaganje u profesionalni razvoj nastavnika i materijalne uvjete Å¡kola, u kriterije ulazi i provjera koliko su Å¡kolski programi povezani s tržiÅ¡tem rada, odnosno kakvi su joj rezultati uÄenja i kompetencije uÄenika.
Sudeći po sadašnjoj verziji pravilnika, stupanj kvalitete škole temeljit će se i na promociji i afirmaciji programa, odnosno potpori u provedbi strukturnih projekata, ali i međusobnoj suradnji škola.
Pravilnik za svaki od kriterija nudi i opis, pa primjerice jedan od pokazatelja kvalitete strukovnoga obrazovanja – rezultati uÄenja i kompetencija uÄnika – oÄito imaju za cilj razvijanje kompetencije meÄ‘u Å¡kolama.
Konkretno, opisuje se na naÄin provjere koliki je udio upisanih uÄenika u pojedini strukovni program u odnosu na upisane u druge programe ili udio uÄenika koji nakon srednje Å¡kole upisuju visoko obrazovanje.
Povezanost s tržiÅ¡tem rada mjerit će se, meÄ‘u ostalim, po broju kurikuluma usklaÄ‘enih s potrebama tržiÅ¡ta, dinamikom zapoÅ¡ljivosti polaznika, ali i – iskoristivošću kompetencija zavrÅ¡enih srednjoÅ¡kolaca na radnome mjestu.
Ivan Å utalo, Agencija za strukovno obrazovanje:
Ocjenjivanje će podići kvalitetu rada školaU Ministarstvu znanosti vjeruju da će ovakav pristup podići kvalitetu rada škola, ali i njihovu međusobnu povezanost te poboljšati komunikaciju nastavnika međusobno te s roditeljima.
Ivan Å utalo, ravnatelj Agencije za strukovno obrazovanje, oÄekuje da se primjenom novoga pravilnika Å¡kole intenzivnije okrenu prema svome radu.
– OÄekujem da Å¡kole prepoznaju mogućnosti poboljÅ¡nja rada kako u nastavnom procesu tako i u suradnji s roditeljima, ali i poslodavcima te ostalim vanjskim partnerima kako bi se osigurali Å¡to bolji uvjeti za razvoj uÄeniÄkih kompetencija, kaže Å utalo.
Mirela Lilek
Sama ideja provjeravanja kvalitete rada Å¡kola, te eventualne usporedbe meÄ‘u Å¡kolama, kao ideja nije loÅ¡a! Ali, uvijek ima neki ali…
Valjda bi temeljna pretpostavka bila da onaj tko propitkuje i ocjenjuje rad Å¡kola mora imati neke kvalifikacije koje mu daju za pravo da ocjenjuje! Koje su to kvalifikacije roditelja, a koje uÄenika, pogotovo strukovnih Å¡kola, da ocjenjuju rad profesora, ravnatelja, i Å¡kole kao takve?
Osobito me zanima kako će oni provjeravati dostignuća škole u nekim od navedenih kriterija, recimo, planiranje rada škole, materijalni uvjeti i ljudski potencijali, ili upravljanje školom?!
U nas redovito ima 4.2 milijuna eksperata za podruÄje nogometa, ekonomije, seksa i obrazovnog sustava!
Zanimljiv je i onaj dio koji navodi kako će u negativno ocjenjenim Å¡kolama osnivaÄ, preko svojih predstavnika u Å¡k. odboru, poduzimati zakonske mjere! Å¡to to konkretno znaÄi?
ZnaÄi li to i da će, u tom sluÄaju, osnivaÄ, odnosno njegovi predstavnici u Å¡k. odboru, preuzimati i odgovornost za loÅ¡e kadroviranje, koje je dovelo do ovakvih rezultata?
Puno je tu još otvorenih pitanja!
Molim lijepo, ja zelim da mi se ispitivanje najavi najmanje mjesec dana unaprijed i ako slucajno ne prodjem inzistiram na jos barem 7 pokusaja. Takodjer molim da se jasnije definiraju kriteriji ocjenjivanja, kao i potrebne kompetencije za pojedinu ocjenu. Pretpostavljam da ce ocjenjivanje biti javno kako bi se sprijecilo nekakvo subjektivno ocjenjivanje i kako bi svi imali uvid u nacin na koji se doslo do ocjene?
U Nacrtu pravilnika nigdje se ne spominju roditelji ni uÄenici kao ocjenjivaÄi.
Roditelji i uÄenici se u “ocjenjivanje” rada Å¡kole ukljuÄuju postupkom samovrednovanja Å¡kole, npr. anketiranjem.