(Slobodna Dalmacija) NasilniÄko ponaÅ¡anje u srednjim Å¡kolama ubuduće bi se moglo najrigoroznije kažnjavati: uÄenik koji je iskljuÄen iz srednje Å¡kole zbog nasilja – prema sadaÅ¡njem Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnim i srednjim Å¡kolama – ima pravo polagati razredni ispit i tako praktiÄki nastaviti Å¡kolovanje.
Ubuduće, meÄ‘utim, prihvate li se najnovije zakonske izmjene, to pravo neće imati – iskljuÄenjem zbog nasilja izgubit će pravo na polaganje razrednog ispita i time, zapravo, njegovo Å¡kolovanje prestaje.
To je samo jedan od prijedloga izmjena Zakona o odgoju i obrazovanju na kojemu radi radna skupina okupljena u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta. Iako iz Ministarstva joÅ¡ nisu izaÅ¡li s konaÄnim tekstom tih izmjena, neslužbeno, od izvora iz Ministarstva doznajemo neka od rjeÅ¡enja koja bi na koncu mogla biti prihvaćena.
PoÄelo se razgovarati
Podsjetimo, poÄetkom nove Å¡kolske godine ministar obrazovanja Vedran Mornar i njegova pomoćnica Sabina Glasovac najavili su kako se “poÄelo razgovarati o izmjenama zakonaâ€. Usvajanje izmjena oÄekuje se do kraja godine, s time da će najprije biti poslane u javnu raspravu.
No, po svemu sudeći, te će izmjene biti prijelazno rjeÅ¡enje, budući da se na temelju nove strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije tek treba izraditi potpuno novi (zajedniÄki ili odvojeni) zakon za osnovne i srednje Å¡kole.
Osim rigoroznijeg kažnjavanja nasilnika u srednjim školama, navodno je jedan od prijedloga i postroženje pedagoških mjera u smislu njihova trajanja.
Dosad su izreÄena opomena, ukor, strogi ukor, odgojno-obrazovni tretman produženog struÄnog postupka te preseljenje u drugu Å¡kolu u osnovnoÅ¡kolskom obrazovanju, te opomena, ukor, opomena pred iskljuÄenje, odgojno-obrazovni tretman produženog struÄnog postupka te iskljuÄenje iz Å¡kolu u srednjoÅ¡kolskom obrazovanju bile mjere koje vrijede jednu nastavnu godinu.
Nema zaborava
To bi se trebalo promijeniti na naÄin da će se ubuduće prenositi tijekom cijelog ciklusa Å¡kolovanja, iz razreda u razred: dakle, ako ste opomenu ili ukor “zaradiliâ€, primjerice, u trećem razredu osnovne Å¡kole, ta se mjera ne poniÅ¡tava iduće godine, nego će uÄenike pratiti sve do kraja osmog razreda i na nju će se – u sluÄaju ponavljanja povreda dužnosti i nasilja – dodavati nove. Isto će biti i u srednjoÅ¡kolskog obrazovanju.
Tretman produženog struÄnog postupka navodno bi trebao biti ukinut kao pedagoÅ¡ka mjera te postati oblik rada s uÄenicima, za koji bi bili zaduženi, primjerice, defektolozi.
Velika bi novost moglo biti uvoÄ‘enje dopunske, produžne nastave, umjesto ljetnog popravnog roka, za uÄenike koji na kraju Å¡kolske godine budu imali zakljuÄene jedinice.
Ta bi se dopunska ljetna nastava održavala odmah nakon zavrÅ¡etka Å¡kolske godine, dakle u lipnju. Umjesto da – kao dosad – negativnu ocjenu pokuÅ¡a popraviti na (jednom) ljetnom ispitnom roku, uÄenik će ubuduće na produžnu nastavu u trajanju od deset do 20 dopunskih sati, ovisno o težini predmeta. Dnevno bi ona trajala do dva sata (po predmetu?), a hoće li prijedlog zaživjeti u tom obliku, tek će se vidjeti u konaÄnom tekstu. Jesenski popravni rok ostao bi kao dosad.
Marijana Cvrtila
Pet novih mjera– Nema razrednog ispita za uÄenike iskljuÄene iz srednjih Å¡kola zbog nasilniÄkog ponaÅ¡anja – za njih je Å¡kolovanje gotovo |
Ravnatelji s fakultetomDoznajemo i da će se pitanje daljnjeg obnaÅ¡anja dužnosti ravnatelja osobama s viÅ¡om struÄnom spremom, kojih je prema podacima Ministarstva trenutaÄno 188, rijeÅ¡iti na naÄin da te osobe, nakon Å¡to im istekne mandat, viÅ¡e neće moći konkurirati za to radno mjesto. Drugim rijeÄima, ravnatelji osnovnih i srednjih Å¡kola ubuduće bi mogle biti samo osobe s VSS-om.
|
Borba za odboreNismo uspjeli doznati Å¡to će biti sa sastavom Å¡kolskih odbora. Dosad su lokalni politiÄari, odnosno osnivaÄi Å¡kola (gradovi i županije) imali u njima tri svoja predstavnika, od ukupno sedam. MeÄ‘utim, iz zajednice županija predlagali su da se njihov udio poveća na Äetiri Älana, Äime bi zapravo potpuno preuzeli upravljanje nad Å¡kolama. Tome rjeÅ¡enju u Ministarstvu baÅ¡ nisu skloni.
|
Brojke• 772 pedagoške mjere podijeljene u osnovnim školama, prema zadnjim dostavljenim podacima Ministarstva obrazovanja (šk.god. 2011/2012) |