(Novi list) Promjene koje se dogaÄ‘aju u kriznim vremenima svode se na uÅ¡tede, a ne vodi se raÄuna o dugoroÄnim uÄincima takvih poteza,  upozoravaju demografi komentirajući najavljena rezanja u Å¡kolstvu
Ako se Å¡kolstvu zbog  manjka u državnom proraÄunu opet bude rezalo, na udaru će,  nagovijestio je ministar znanosti, obrazovanja i sporta Vedran Mornar, biti uÄenici kojima država plaća prijevoz do Å¡kole, i polaznici malih Å¡kola.
Iako je u tom resoru, konstatirao je  ministar Mornar, već ranije rezano viÅ¡e-manje sve Å¡to je moglo biti, prostora za uÅ¡tede može se naći u nepopularnim mjerama kakve su gaÅ¡enje malih Å¡kola i odustajanje od subvencioniranja uÄeniÄkog prijevoza.
Na obje stavke, po raÄunici resornog ministra, moglo bi se uÅ¡tedjeti najviÅ¡e 330 milijuna kuna, jer  država na 75-postotnu subvenciju prijevoza uÄenika potroÅ¡i oko 300 milijuna kuna, a reduciranje broja Å¡kola donijelo bi joÅ¡ najviÅ¡e 30 milijuna kuna.
O koliko se Å¡kola koje bi mogle »ispasti« iz mreže Å¡kola radi, Mornar nije otkrio, no već se godinama govori o 324 Å¡kole s manje od deset uÄenika, te  70-tak malih i podruÄnih Å¡kola s manje od pet uÄenika koje po tvrdnjama prosvjetnih vlasti bespotrebno opterećuju obrazovni sustav.  Mornarov je prethodnih Željko Jovanović tvrdio kako Å¡kole koje nemaju viÅ¡e od pet uÄenika nisu kvalitetno Å¡kolstvo, a uÄenike koji ih polaze namjeravao Å¡kolskim autobusima razvoziti do najbliže veće Å¡kole. Ideju koja užasava demografe nije proveo u djelo, a upravo bi ona mogla doći na stol u novom rebalansu državnog budžeta.
Demografi podsjećaju da Å¡kole u malim mjestima znaÄe održanje života, te da njihovo gaÅ¡enje nepovratno vodi odlasku sve malobrojnijeg stanovniÅ¡tva iz ruralnih krajeva. Takvu su praksu napredne europske države poput Danske odavno napustile, upozorio je nedavno demograf AnÄ‘elko Akrap.
Promjene koje se dogaÄ‘aju u kriznim vremenima svode se na uÅ¡tede, a ne vodi se raÄuna o dugoroÄnim uÄincima takvih poteza, koji u ovom sluÄaju znaÄe dodatni udar na demografsku smrt pojedinih dijelova Like, Slavonije, otoka, upozoravaju demografi koji se oÅ¡tro protive ukidanju Å¡kola u malim mjestima. »Kad se ukidaju Å¡kole, zadnje Å¡kolsko zvono znaÄi pogreb tom mjestu«, upozorio je Akrap, pozivajući i državu i lokalne vlasti da osiguraju razvoj i zaÅ¡tite svoje interese.
Po miÅ¡ljenju Željka Stipića, predsjednika Å¡kolskog sindikata »Preporod«, nova bi  rezanja u proraÄunu namijenjenom Å¡kolstvu bila pogubna.
– ProraÄunu MZOS-a viÅ¡e se nema Å¡to uzeti. Stavke koje bi morale biti glavne  dovedene su do simboliÄne vrijednosti, pa tako primjerice struÄno usavrÅ¡avanje uÄitelja i nastavnika praktiÄki viÅ¡e ne postoji – upozorava Stipić.
»U situaciji kad se država doslovce uruÅ¡ava, Å¡kolstvo bi trebalo biti meÄ‘u posljednjima kojima se uzima. Problem je u tome Å¡to nijedna vlast, pa ni ova, nije imala hrabrosti uzeti tamo gdje oÄekuje znaÄajne otpore, pa se uzima najslabijima«, konstatira Stipić. KukaviÄki je, tvrdi, Å¡to se ne dira u povlaÅ¡tene mirovine, pa »profesor danas može raditi za 5.400 kuna, a onima koji primaju mirovine temeljem starih zasluga to je premalo«.
UÄeniÄki prijevoz socijalna je mjera, podsjeća Stipić, a i jedan je od elemenata važnih za dostupnost obrazovanja svima pod jednakim uvjetima. Zatvaranje malih Å¡kola za njega bi takoÄ‘er bio potpuni politiÄki promaÅ¡aj aktualne vlasti.
– Ova je vlast propustila odrediti prioritete. Zato je i moguće da se zbog rebalansa proraÄuna ukidaju Å¡kole, a istodobno se ne dira u 150 općina koje i dalje služe za uhljebljenje stranaÄkih kadrova – optužuje Stipić.
Ovako predložene uÅ¡tede u Å¡kolstvu ( ukidanje subvencija uÄenicima i dokidanje malih Å¡kola ) donose proraÄunu oko 330 milijuna kuna.
Istovremeno, juÄer je objavljeno kako bi rezanje parazitskih općina i županija samo za trećinu donijelo već prve godine uÅ¡tede od cca 5 milijardi kuna!!!
Možda da ekipa iz OECD – a financira financijsko opismenjavanje hrvatskih feudalaca ( vezano za donji Älanak ) jer, iz navedenog bjelodano proizlazi kako su domaći maharaÄ‘e financijski potpuno nepismeni!
Ovih 20 godina novije povijesti, nažalost, pokazalo je kako je Hrvat Hrvatu – Hrvat!
Eto Vam oÄiglednog primjera – u beskrajnoj servilnosti naspram kolonijalnih gospodara iz Bruxellesa i Washingtona, hrvatska je Vlada odluÄila sudjelovati u nametanju sankcija Rusiji ( istovremeno o sankcijama Izraelu ni slova, bit će da smo zaboravili kako je to kad se ubijaju žene i djeca, ipak, davno je to u nas bilo ). PrekjuÄer se sastao trust mozgova u Vladi, paniÄno tražeći naÄin kako da se izbjegnu gubici zbog tih sankcija koji se mjere u stotinama milijuna ( samo naÅ¡eg graÄ‘evinskog sektora u Rusiji )! Istovremeno, isti dan dok je Merkel nametala sankcije, njemaÄki je Siemens u Moskvi potpisao poslove u sedmeroznamenkastoj cifri!
Eto, to je taj gen beÄkih konjuÅ¡ara, gen lakaja i slugana bez ponosa i dostojanstva!
Ali, mi ćemo uštedjeti tako što ćemo ukinuti prijevoz klincima, ili zatvoriti školu negdje tri brda iza Gospića!
OtoÄne Å¡kole imaju mali broj uÄenika, zanima me kako misle organizirati prijevoz s otoka u velike Å¡kole. Lako je iz zagrebaÄkog ureda radit ‘reforme’ koje nemaju vez s nis praksom ni s mozgom.