(T-portal) ObrtniÄke Å¡kole najgore su po financijskoj pismenosti jer 80 posto njihovih uÄenika ne razumije niti osnovne pojmove o novcu, pokazuje svjetsko istraživanje PISA 2012.‘RajÄice se na tržnici mogu kupiti na kilograme ili u sanduku: 5,75 kune za kilogram i 50 kuna za sanduk s 10 kg. Sanduk rajÄica isplativije je kupiti nego rajÄice po kilogramu. ZaÅ¡to?‘
Na to pitanje nije znalo odgovoriti 30 posto gimnazijalaca, skoro 60 posto uÄenika koji polaze umjetniÄki program, a najporazniji su rezultati uÄenika obrtniÄkih Å¡kola: preko 80 posto njih ne razumije niti osnovne pojmove o novcu, pokazuje istraživanje OECD-a PISA 2012. o financijskoj pismenosti u hrvatskim srednjim Å¡kolama.
PISA (Programme for International Student Assessment) najveće meÄ‘unarodno obrazovno istraživanje OECD-a ispituje financijsku pismenost u 18 zemalja sudionica meÄ‘u kojima i 1.145 hrvatskih uÄenika iz 163 srednje Å¡kole. U posljednjih Å¡est godina, prema podacima Hrvatske obrtniÄke komore, nestalo je 22.000 obrta i oko 50.000 radnih mjesta.
Ako velika većina 15-godiÅ¡njaka ne razumije osnovne pojmove o novcu i najjednostavnije financijske transakcije, u hrvatski obrazovni sustav Å¡to prije treba uvesti financijsko obrazovanje uÄenika, ali i struÄno usavrÅ¡avanje nastavnika kako bi se osnovne i srednje Å¡kole mogli nositi sa sve viÅ¡e financijskih informacija koje ih okružuju, stoji u preporukama OECD-a.
sto se jos sve nece uvesti…
Kod nas se isplati kupiti rajÄice po 5 samo onima koji će ih MZOS-u preprodati po 25. To zna 100% vrabaca na grani i 80% uÄenika obrtniÄkih Å¡kola. JoÅ¡ bolje to zna ostalih 20% koji MZOS-u preprodaju.
Pravo je pitanje zašto Hrvatska plaća skupu PISA. Na to pitanje odgovor znaju uhljebi koji figuriraj kao tzv. voditelji projekta za RH.
E da, treba nastavnike financijski obrazovati da bi znali riješiti takav zadatak.
A onda može i da me struÄno usavrÅ¡e i za tablicu množenja.
Hrvatski su profesori ekonomski virtuozi, kad uspijevaju preživjeti s primanjima kakova imaju!
Barataju li gospoda iz OECD – a podacima koliko MZOS izdvaja za struÄno usavrÅ¡avanje nastavnika?
Trebalo je struÄno usavrÅ¡avanje za HNOS, za zdravstveni odgoj, za graÄ‘anski odgoj, za raznorazne umotvorine ministarstva, a sad od svih tih pompozno najavljivanih reformi nije ostalo niÅ¡ta. Pita li se itko, MZOS, Agencija, OECD, koliko milijuna je tu baÄeno u vjetar ( ovo je retoriÄko pitanje, dakako )!
Svaki puta je za te budalaštine netko stavio novac u džep! Zar još nije dosta?