Ako je važno obrazovanje , onda su jednako važni i oni koji obrazuju. Koliko ima izvrsnih uÄitelja i nastavnika u osnovnim i srednjim Å¡kolama? Budimo realni, kao i u drugim profesijama, to bi moglo biti desetak posto. Ako ćemo baÅ¡ biti jako strogi, pretpostavimo da je svega 1% izvrsnih ili samo jedan na tri prosjeÄne Å¡kole. Obrazovni sustav morao bi biti zainteresiran za takve i dostojno ih nagraditi. I doista, postoji “Nagrada Ivan Filipović” koju dodjeljuje Republika Hrvatska za znaÄajna ostvarenja u odgojno-obrazovnoj djelatnosti. Tu nagradu svake godine dobije tek mali broj onih za koje pretpostavismo da su izvrsni, a to je jedna ili najviÅ¡e dvije osobe od pedesetak tisuća uÄitelja i nastavnika!
Je li to premalo ako je obrazovanje doista važno? Možda, ali iz godine u godinu nameće se pitanje ide li nagrada uopće u prave ruke? Pogotovo ove godine kad je evidentno da Vlada najviše štedi baš na prosvjetarima.
Nagrada se dodjeljuje kao godiÅ¡nja nagrada i kao nagrada za životno djelo. Nije poznato kad je netko od uÄitelja, koji je odradio radni vijek u uÄionici, dobio nagradu za životno djelo. A ima ih koji su neusporedivo viÅ¡e nego drugi uÄitelji iznjedrili znanstvenika, umjetnika, lijeÄnika, … Koliki je to doprinos zajednici? Imamo, eto, ovu jednu jedinu nagradu namijenjenu baÅ¡ uÄiteljima, a dodjeljuje se onima koji to nisu ili su zaboravili da su to ikada bili. Profesori s fakulteta mogu se na sve mile naÄine iskazati i zaslužiti razna priznanja i nagrade. Ako se ipak kandidiraju za ovu nagradu, njihov bi doprinos morali prepoznati i cijeniti prije svih uÄitelji? Za ovogodiÅ¡njeg dobitnika nagrade za životno djelo, dr. sc. Vladimira Strugara, teÅ¡ko se može reći da je imao bitan utjecaj. Bio je ministar prosvjete u Vladi RH od 2000. do 2003. godine, u vrijeme kada su uÄitelji izgarali za promjenama, kada je u zbornicama vladao entuzijazam kao nikada kasnije. Mogao je svaÅ¡ta, a nije napravio niÅ¡ta. Nije ni zapoÄeo. Nacrt reforme je iznio u zadnjem polugodiÅ¡tu mandata. Tada, prije deset godina, trebalo je povući poteze da rezultat na PISA istraživanju ne bude ovako katastrofalan. Ali lakÅ¡e je bilo odustati i te 2003. godine uopće ne pristupiti PISA istraživanju, dok naÅ¡i susjedi s kojima se volimo usporeÄ‘ivati jesu! Možda povjerenstvo za nagrade vidi njegova djela, ali uÄitelji ne vide brazdu koju je zaorao.
Dobitnik godiÅ¡nje nagrade je ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje, Vinko Filipović, Äovjek koji je rad u uÄionici svojevremeno doista iskusio. Mnogi kolege su mu jako zamjerili odlazak sa sindikalne scene na sadaÅ¡nje radno mjesto, ali tu nisu bili u pravu. Vinko Filipović je svoj doprinos sindikalnoj borbi dao i nitko nema pravo oÄekivati da vjeÄno ostane prikovan za sindikalnu laÄ‘u. Ako „proguglate“ Å¡to je tada govorio i poduzimao, složit ćete se da mu i nakon viÅ¡e od desetljeća možemo odati priznanje. MeÄ‘utim, godiÅ¡nja se nagrada dodjeljuje za doprinos u posljednje vrijeme, a naroÄito posljednju godinu. Je li možda Agencija postala znanstveno struÄna institucija i servis svojim uÄiteljima? Prije bi se moglo reći da luta od politiÄkog projekta do projekta. Od HNOS-a, preko kurikuluma, obrazovnih ishoda do Zdravstvenog odgoja. I uvijek se sve svodi na to da se magloviti projekti pretoÄe u administrativnu gnjavažu nastavnika. Ne može se reći da nema pozitivnih pomaka i dobrih poteza gospodina Filipovića, ali on je za to zadužen i solidno plaćen. Ova nagrada u ovakvom trenutku baca sjenu na njegovo ukupno djelo, jer mudar vojskovoÄ‘a odlikuje svoje hrabre juriÅ¡nike, a sam se ne kiti ordenima.
Ne zaboravimo da je “Nagrada Ivan Filipović” novÄana nagrada. U vrijeme kad Vlada ne isplaćuje novce za putne troÅ¡kove, koji nekim uÄiteljima iznose i 40% plaće, u Äiji se džep stavlja taj novac? Onome tko barem toliko dobije svaki mjesec, ili onom tko ne zaradi toliko ni za tri mjeseca? Mažemo li mi to debeloj guski vrat?
Da ne bismo utonuli u gorÄinu i da možemo predano nastaviti svoj rad u uÄionici, sjetimo se Äuvene maksime uÄitelja Ivana Filipovića (1823. – 1895.), po kojem se ova nagrada zove: „Da se rodim deset puta, deset puta bio bih uÄiteljem. Doista, nema zanatnijeg ni plemenitijeg zvanja, negoli je zvanje uÄiteljsko.“
Umjesto da ga najure, oni ga nagrade. Svašta!
ÄŒudi me da nagrada nije dodijeljena najuspjeÅ¡nijem i najskromnijem ministru ove, njihovim rjeÄnikom,”super”uspjeÅ¡ne vlade ili barem njegovoj pomoćnici, gÄ‘iSabini Glsnovac, zbog koje i ove godine u zadnjem tjednu nastave prepisujem sve ocjene svih svojih uÄenika, sazivam roditeljski sastanak i pozivam one cijenjene roditelje koji joÅ¡ imaju posao te ne mogu nazoÄiti roditeljskom, na individualne informacije, u tjednu kada je to prema važećim zakonima i propisima, pravilnicima, zabranjeno. Ili možda onim kolegicama i kolegama koji, valjda im je previÅ¡e dobro ili zbog straha, ne žele potpisati zahtjev za ostavkom spomenute spodobe.