(Index.hr)  ProsjeÄna plaća hrvatskih uÄiteljica i uÄitelja je 6138 kuna neto, ispalio je ministar Željko Jovanović i izazvao ogorÄenje prosvjetnih djelatnika diljem zemlje.
Statistika Jovanoviću ne ide u prilog. Poznato je da su plaće u sektoru obrazovanja 13 posto niže od prosjeÄne plaće u Hrvatskoj. TakoÄ‘er, posao u obrazovanju, prema podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS), najloÅ¡ije je plaćen meÄ‘u poslovima u sektoru koji zahtijevaju Visoku struÄnu spremu (VSS).
DZS prati plaće zaposlenika u sektorima koji zahtijevaju VSS kroz 19 sektora. Sektor obrazovanja prema najrecentijim podacima, onima za za 2011. godinu, nalazi se na zadnjem – 19. mjestu. Kako je onda moguće da je u obrazovanju prosjeÄna plaća, prema Jovanoviću, 6138 kuna? Odgovor je vrlo jednostavan – nije moguće.
Mogu li se barem odluÄiti koliko “prosjeÄni uÄitelj” ima staža?
Naime, za ministra Jovanovića prosjeÄni hrvatski prosvjetni djelatnik ima 20 godina staža (najprije je bilo 19, ali su se kasnije ipak predomislili), uzdržava jedno dijete i plaća prirez po stopi od 13 posto. Takvi djelatnici, kaže Jovanović, prosjeÄno zaraÄ‘uju 6138 kuna neto mjeseÄno, bez dodataka.
Ministra je demantirao Branimir Mihalinec, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim Å¡kolama, pokazavÅ¡i da je neto plaća uÄitelja s 19 godina staža u Vinkovcima (gdje se prirez plaća 13 posto) koji uzdržava jedno dijete 5365,59 kuna.
Inspiriran naknadnom pameću, Jovanović je obrazložio zaÅ¡to sindikati nisu u pravu. Nisu, kaže ministar, obraÄunali dodatak od 13,72 posto koji proizlazi iz Sporazuma o dodacima na plaću u obrazovanju i znanosti iz 2006.godine, kao ni dodatak od 4 posto koji prosvjetari dobivaju nakon 20 godina staža. Iako je najprije, naglasimo to joÅ¡ jednom, Jovanović tvrdio da se u njegovoj raÄunici radi o osobi s 19 godina staža. I da je izražena samo osnovna plaća, bez dodataka.
“Ministar laže puno i bezobrazno”
“Ministar laže puno i bezobrazno”, kaže za Index Mihalinec. Predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim Å¡kolama objaÅ¡njava da je Jovanović izriÄito tvrdio da se radi o prosjeÄnoj osnovnoj plaći, bez dodataka. A dodatak koji proizlazi iz Sporazuma iz 2006. godine upravo je to – dodatak na plaću. TakoÄ‘er, naglaÅ¡ava da dodatak od 4 posto koji se ostvaruje nakon 20 godina staža nema veze sa sektorom obrazovanja, već se odnosi na sve zaposlenike u državnoj i javnoj službi.
Kada smo Jovanovićevo ministarstvo u Äetvrtak upitali da nam objasne kako su toÄno ustanovili da je prosjeÄna plaća u sektoru obrazovanja 6138 kuna, dobili smo sljedeći odgovor: “Metodologija izraÄuna plaće definirana je Zakonom o plaćama u javnim službama kao i kolektivnim ugovorima. Plaća se izraÄunava kao umnožak koeficijenta složenosti poslova radnog mjesta i osnovice za izraÄun plaće u javnim službama, uvećano za 0,5% za svaku navrÅ¡enu godinu radnog staža. U naÅ¡em primjeru uzeto je radno mjesto uÄitelja/nastavnika s visokom struÄnom spremom i 20 godina radnog staža (jer je prosjeÄni radni staž zaposlenika Å¡kola 19 godina), koji plaća prirez po stopi od 13% i koristi poreznu olakÅ¡icu za jedno dijete”.
Dodaci kojih se ministar sjetio dan kasnije, u petak, u prvotnom se odgovoru nigdje ne spominju. Zatražili smo stoga od Jovanovićevog ministarstva da nam kažu koliko toÄno u osnovnim i srednjim Å¡kolama ima uÄitelja, nastavnika i struÄnih suradnika, te koliko se godiÅ¡nje iz proraÄuna troÅ¡i na njihove bruto plaće.
ProsjeÄna plaća ne može biti veća od 5300 kuna
Kako nam kažu iz Ministarstva obrazovanja, u osnovnim je Å¡kolama trenutno zaposleno 36.085 uÄitelja i struÄnih suradnika, a u srednjim školama 18.841 nastavnika i struÄnih suradnika. “Za nastavno se osoblje u osnovnim Å¡kolama godiÅ¡nje izdvaja oko 3,3 milijarde kuna, a za nastavno osoblje u srednjim Å¡kolama oko 1,8 milijardi kuna”, tvrde iz Jovanovićevog ministarstva.
Iz ovih brojki ispada da je u Hrvatskoj u sektoru obrazovanja trenutno zaposleno 54.926 osoba, Äije nas godiÅ¡nje plaće koÅ¡taju oko 5,1 milijardi kuna. ProsjeÄna neto plaća bi, dakle, iznosila oko 5300 kuna.
Iz Jovanovićeva ministarstva, meÄ‘utim, tvrde da se prosjeÄna plaća u obrazovanju ne može izraÄunavati na ovaj naÄin.
“U analitiÄke svrhe, realnije je koristiti podatke o broju zaposlenika na bazi sati rada. Naime, Å¡kole su specifiÄne po tome Å¡to odreÄ‘eni broj zaposlenika radi u nepunom radnom vremenu. Kada bi se njihovo radno vrijeme preraÄunalo na puno radno vrijeme, dobili bismo projekciju broja zaposlenih na puno radno vrijeme. Drugim rijeÄima, dobili bismo podatak o broju ‘punih’ plaća. Taj broj zovemo broj zaposlenih na bazi sati rada. Iz tog je razloga realnije reći da u osnovnim Å¡kolama trenutno radi 29.571 zaposlenika-nastavnog osoblja, a u srednjima 15.991 zaposlenika – nastavnog osoblja”, poruÄuju iz Ministarstva obrazovanja.
Jovanovićev pokušaj manipulacije
Poanta cijele priÄe je da je prosjeÄnu plaću u obrazovanju zapravo nemoguće izraÄunati, s obzirom na broj faktora koji ovise o njenom formiranju. Å to je ministar Jovanović sasvim sigurno dobro znao kada se upustio u pokuÅ¡aj manipuliranja javnim mnijenjem ne bi li graÄ‘ane uvjerio da radnici u sektoru obrazovanja zapravo lagodno žive na državnim jaslama.
“ProsjeÄna plaća je podatak s kojim se ne treba previÅ¡e baviti. Plaća obuhvaća razna davanja, prekovremeni rad, radi vikendom… Plaća ovisi i o broju ljudi, o godinama staža, je li netko mentor ili nije, ima li magisterij, u kojem podruÄju radi… Osnovno mjerilo je plaća poÄetnika sa struÄnom spremom u odnosu na prosjeÄnu plaću u zemlji. A kada se vide ti podaci, u vodu pada sve ovo Å¡to Jovanović i Zoran Milanović priÄaju”, zakljuÄuje Mihalinec.
Ovako izmeÄ‘u ostalog piÅ¡e kolegica u pismu koji je objavio Danas.hr: „…U tim godinama oÄekujem, barem pristojan, iznos za minuli rad u kojem sam dala sebe odgajajući neÄiju djecu. Hajde, prestanimo iznositi lažne tvrdnje o plaćama uÄitelja, pa iznesimo koliko se potroÅ¡ilo (od poÄetka mandata ove Vlade) za automobile s grijanim kožnim sjedalima, za novi namjeÅ¡taj u uredima, za neograniÄeno koriÅ¡tenje mobitela i sliÄan luksuz. Hajdemo svi poÄeti Å¡tedjeti, pa da nam za tri godine, dao Bog, bude svima dobro”, napisala je naÅ¡a Äitateljica (podaci poznati redakciji).“
Istinu piše!