(Slobodna Dalmacija) Mijenjanje pravila usred utakmice je nekorektno, nelogiÄno i put prema kaosu. Osim toga, samo ocjena ili prosjek ocjena ne smije biti jedini kriterij za upis u srednje Å¡kole – neki su od komentara struÄne, prosvjetne i Å¡ire javnosti na najnoviju odluku o kriterijima za upis u prvi razred srednjih Å¡kola u Å¡kolskoj godini 2013./2014., koje je u utorak objavilo Ministarstvo obrazovanja.
Najnoviji, a vjerojatno i konaÄni prijedlog upisnih uvjeta za ovogodiÅ¡nje osmaÅ¡e, popravljena je verzija prvog prijedloga iz studenog proÅ¡le godine, koji je dio roditelja i uÄenika, ali i struÄnjaka, dignuo na noge.
Podsjetimo, Ministarstvo je predlagalo da se uÄenici u prvi razred srednje Å¡kole upisuju samo na temelju prosjeÄnih zakljuÄnih ocjena od petog do osmog razreda, izraženih na dvije decimale.
U novoj verziji taj je prijedlog ostao, ali je nakon provedene javne rasprave proÅ¡iren vrednovanjem i zakljuÄnih ocjena iz sedmog i osmog razreda iz ukupno Å¡est dodatnih predmeta: tri opća (hrvatski, prvi strani jezik i matematika), te tri dodatna predmeta ovisno o vrsti Å¡kole koju dijete upisuje.
Kada su djeca ove godine upisivala osmi razred, vrijedili su posve drugi kriteriji, odnosno presudan je bio samo opći uspjeh i zakljuÄne ocjene iz pet dodatnih predmeta u sedmom i osmom razredu. “SpuÅ¡tanje†vrednovanja na 5. i 6. razred, bez ikakvih najava, razljutilo je roditelje i struÄnjake koji smatraju da je konaÄna verzija kriterija samo manevar ministra Željka Jovanovića kojim pokazuje da je, kao, uvažio sugestije iz javne rasprave.
Peticije i prosvjedi
– UÄestalo mijenjanje uvjeta za upis nije poÅ¡teno. Ako vrednujete ocjene od petog razreda, onda generacija koja upisuje peti razred treba o tome biti obavijeÅ¡tena, a ne pravila mijenjati u zavrÅ¡nom razredu osnovne Å¡kole. Roditelji i djeca imaju puno pravo zatražiti ocjenu ustavnosti takvih odluka, tražiti zaÅ¡titu, pa i njihovih ljudskih prava, sudskim putem – smatra prof. dr. Milan Matijević sa zagrebaÄkog UÄiteljskog fakulteta.
Ministru Jovanoviću u najmanju ruku mogli bi se “dogoditi†roditelji, kaže naš sugovornik, odnosno, ne bi ga iznenadilo umrežavanje roditelja, pisanje peticija i prosvjedi. U školama podsjećaju da su i u vrijeme ministra Dragana Primorca prosvjedovali srednjoškolci koji su trebali polagati državnu maturu, a da o tome nisu bili obaviješteni kada su upisivali prvi razred, pa je državna matura bila odgođena na sljedeću generaciju.
– Ako netko donosi pravila da vrednuje uspjeh od petog do osmog razreda, onda ona trebaju vrijediti barem Äetiri godine. MeÄ‘utim, obrazovanje je talac naÅ¡ih politiÄara i trajanja njihovih mandata. Vezano uz ocjenjivanje, konsterniran sam povrÅ¡nošću modela. Nije problem hoće li se ocjene dobro zbrojiti, nego to Å¡to smo dezavuirali ocjenu, a sada na temelju nje uspostavljamo kriterije za upis. Roditelji se s pravom ljute – kaže Željko Stipić, predsjednik Å¡kolskog sindikata “Preporodâ€.
Predsjednica nacionalne Udruge ravnatelja srednjih Å¡kola Suzana Hitrec, istiÄe kako su prosvjetari posljednjih godina već naviknuli da se pravila stalno mijenjaju.
– Pitanje je koliko ocjene iz osnovne Å¡kole daju pravu sliku o uÄeniku, jer je ocjenjivanje Äesto subjektivno. Olakotna okolnost za uÄenike u vezi ovogodiÅ¡njih izmjena upisnih kriterija je ta Å¡to se odluka odnosi na sve jednako, odnosno cijela je generacija u istom položaju – smatra Hitrec.
S tim se slaže i Boris Jokić iz Instituta za društvena istraživanja, koji najnoviju odluku o upisnim elementima i kriterijima, smatra puno boljom nego što je to bio prvi prijedlog iz studenog.
– Osobno smatram da je najnoviji prijedlog dobar, jer uzima u obzir kontinuirani rad uÄenika, uspjeh iz razliÄitih predmeta i potrebe srednjih Å¡kola. Prvi prijedlog bio je izrazito problematiÄan – smatra Jokić.
MARIJANA CVRTILA