(T-Portal) Prema ‘Nacrtu prijedloga Odluke o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u srednje Å¡kole u Å¡kolskoj godini 2013./2014.’ i dalje se vrednuju dodatne sportske aktivnosti, a istodobno se umjetniÄki rad diskriminira i obezvreÄ‘uje.
S obzirom na dosadašnju hrvatsku demokratsku praksu, u kojoj su u javnu raspravu samo išli prijedlozi zakona i tu i tamo pokojeg pravilnika, pohvalno je što je ministar znanosti obrazovanja i sporta Željko Jovanović stavio na javnu raspravu svoju odluku o kriterijima za upise u srednje škole za iduću školsku godinu.
No, to je ujedno i ponukalo Äitateljicu tportala da nam ukaže kako se opet ‘ide kontra djeteta, kontra kulture, kontra umjetnosti, a nije ni sportski prema danaÅ¡njim osmaÅ¡ima jer se donosi usred utakmice koja je poÄela dok su oni pohaÄ‘ali peti razred’.
‘Naime, prije su uÄenici za zavrÅ¡enu glazbenu/ritmiÄku Å¡kolu dobivali 2 boda prilikom upisa u srednju Å¡kolu. Novi prijedlog ponižava kulturoloÅ¡ku vrijednosnu razinu odrastanja djeteta koje bar 4 godine vježba ritmiku i ples, odnosno klavir, gitaru, violinu, Äelo ili neki drugi instrument, Å¡to zahtijeva svakodnevni disciplinirani rad, a sada za upis u srednju Å¡kolu taj viÅ¡egodiÅ¡nji trud boduje sa samo jednim bodom, i to iskljuÄivo prilikom upisa u umjetniÄku Å¡kolu, dok za upis u gimnaziju ne dobiva ni taj jedan bod’, piÅ¡e Äitateljica.
Za razliku od toga, sportski rezultati uÄenika vrednovani su tako da se priznaju kod upisa djece u apsolutno sve gimnazije.
To je prije svega nepravedno, piÅ¡e Äiteteljica, a dugoroÄno se radi o odgojnom kulturocidu.
‘Vrednuju se dodatne sportske aktivnosti, a istodobno se umjetniÄki rad diskriminira i obezvrjeÄ‘uje. I glazba i ples podrazumijevaju disciplinu, rad i kulturu duha koje odgajaju dijete i trebaju biti prepoznati kao visoka i znaÄajna odgojna vrijednost, kao Å¡to je tu prepoznato u sluÄaju sportskih aktivnosti, piÅ¡e.
Dosadašnja dva boda za upis u srednju školu bila su nagrada za strpljiv i discipliniran rad, a natjecateljski uspjeh sam po sebi nije imperativ.
Kad je natjecanje moraju se znati pravila na startu, a današnji osmaši nisu imali tu informaciju na svom startu.
Uz svakodnevni naporni rad za glazbenu, glazbena škola također organizira natjecanja, humanitarne koncerte i to je sramota da se ne vrednuje.