(Slobodna Dalmacija) NaÅ¡i uÄenici uopće nisu preopterećeni Å¡kolskom satnicom, nego zastarjelim naÄinima uÄenja i pouÄavanja – tvrdi prof. dr. Vedrana Spajić VrkaÅ¡ iz IstraživaÄko-obrazovnog centra za ljudska prava i demokratsko graÄ‘anstvo Filozofskog fakulteta u Zagrebu, suautorica Kurikuluma graÄ‘anskog odgoja i obrazovanja, koji će od ove jeseni eksperimentalno ući u Å¡kole. Probleme naÅ¡eg Å¡kolstva i uÄeniÄke mladeži, prof. dr. Spajić VrkaÅ¡ “secira†bez dlake na jeziku:
– Nekoliko istraživanja pokazalo je da su naÅ¡i uÄenici na svim razinama nezadovoljni Å¡kolom, da zaista smatraju da su preopterećeni, a moje istraživanje iz 1997. godine pokazalo je da su nezadovoljni i roditelji i nastavnici.
Problem je u nastavi
Usporedila sam to sa stanjem u drugim zemljama i naiÅ¡la na UNESCO-ov izvjeÅ¡taj koji je potvrdio da su naÅ¡a djeca zapravo zakinuta za oko 25 posto uÄenja. Tako sam doÅ¡la do podatka da uÄenik na zapadu u osnovnoj Å¡koli prosjeÄno provede oko 900 sati, a u nas 750, dok u srednjim Å¡kolama vani to iznosi oko 1150 sati, a u nas oko 900, ili ukupno, naÅ¡i uÄenici zaostaju oko 25 posto sati.Ako se oslonimo na brojke, ne možemo reći da su uÄenici u Hrvatskoj preopterećeni satnicom, ali naÅ¡ je sustav opterećujući zbog naÄina na koji se radi u Å¡koli, odnosno na koji se shvaća uÄenje i pouÄavanje na nastavi.
Kakvim biste nazvali to pouÄavanje? Ministar Jovanović istaknuo je kako mu je cilj promijeniti naÄin na koji se uÄi, kako bi se uÄenici Å¡kolovali za život, a ne za ocjenu.
– Istraživanja koja sam provela u nas, od kojih zadnje u sedam zemalja regije, vrlo jasno pokazuju da uÄenici osnovnih i srednjih Å¡kola, Äak i sveuÄiliÅ¡ta, na pitanje pomoću kojih metoda uÄe, u najvećem broju odgovaraju iz predavanja nastavnika. Katkad je to povezano s diskusijom te tu i tamo s debatom. No, opet je nastavnik taj koji potpuno odreÄ‘uje i sadržaj i oblik pitanja i odgovaranja, a ni diskusija, ni njezini rezultati, nisu prepuÅ¡teni uÄeniku i njegovoj samosvijesti, nego su organizirani kako bi se uÄenici na prihvatljiviji naÄin pridobili za ono Å¡to nastavnik hoće postići. To se zove “tolkenizam†u sustavu obrazovanja i to je teorija joÅ¡ iz 60-ih godina dvadesetog stoljeća vrlo jasno objasnila kao mistificiranu participaciju u diskusiji.
Jesmo li po tome sliÄni nekim drugim zemljama? NaÅ¡i reformatori vole naglaÅ¡avati da se naÅ¡e Å¡kolstvo usklaÄ‘uje prema europskome.
-Dobar dio zemalja u regiji, ukljuÄujući i Sloveniju, ima takav pristup u nastavi, Å¡to je potvrdilo i regionalno istraživanje koje sam provela.
U BiH je, meÄ‘utim, doÅ¡lo do pomaka u predmetima povezanima s podruÄjem graÄ‘anskog odgoja i ljudskih prava.
Koliko je moguće pripremiti uÄenika da bude konkurentan vrÅ¡njaku sa zapada ako već u startu zaostaje za njim 25 posto obrazovne satnice?
– Možete misliti. U suvremenom svijetu koje se zove druÅ¡tvo znanja, i to ne bilo kojeg znanja, nego inovativnog, kao i gospodarstvu koje se temelji na konkurentnosti, manjak od 25 posto vremena znaÄi isto toliko manje primanja informacija, Äinjenica, razvoja vjeÅ¡tina, kao i odreÄ‘enih stavova i vrijednosti. Moramo hitno odrediti Äemu služe odgoj i obrazovanje, to je preduvjet. Služi li pojedincu i njegovoj dobrobiti, zajednici, odgovornom i socijalno važnom gospodarstvu ili profitu pojedinca?
Kako izmijeniti sustav u kojemu joÅ¡ uvijek dominiraju faktografski pretrpani programi, uÄeniÄke torbe teže i po deset kilograma? Produljeni ostanak uÄenika u Å¡koli nemoguć je jer joÅ¡ imamo Å¡kole koje rade i u tri smjene.
– Problemi toga tipa, naravno, postoje. No, usmjerimo se na to da nije samo važno koliko sati nastave imaÅ¡, nego kako to odraÄ‘ujeÅ¡. Naravno da su sa 750 sati predavaÄke nastave godiÅ¡nje uÄenici umorni i opterećeni. To je faktografsko znanje. Preko faktografskog znanja oni ne razvijaju aplikativne vjeÅ¡tine, a ako ih ne razvijaju, oni prestaju biti motivirani primijeniti znanje. To je znanje koje se brzo zaboravlja jer nema vrijednosti, ni za pojedinca, ni za zajednicu, možda tek za neÄiju karijeru. ZaÅ¡to ne krenuti od onoga Å¡to je trenutaÄno moguće: interaktivne nastave, nastave koja se temelji na istraživaÄkim metodama gdje klinci cijeli dan rade projekte, uÄe preko interneta i gdje prevladava dinamiÄki proces uÄenja i pouÄavanja? U naÅ¡im Å¡kolama nema kontroverznih tema, treba li biti tako?
Ide li tome u prilog i produljenje obveznog obrazovanja?
– Apsolutno. Jedino mi, Srbi i Albanci imamo obveznu Å¡kolu u trajanju od osam godina. U nekim europskim zemljama djeca u Å¡koli obvezno provode i do 13 godina. Kada to sve pribrojite onome manjku od 25 posto satnice, o Äemu govorimo?
Rat je prošao. Ili nije?
– Å to se tiÄe potkapacitiranosti Å¡kola, podsjetit ću vas na ono Å¡to ja zovem peace-dividenda: u vrijeme rata govorili su da nema novca za obrazovanje jer se moramo obraniti. U redu, tada nitko nije prigovarao Å¡to je Hrvatska izdvajala za odgoj i obrazovanje kao ekonomski najloÅ¡ije pozicionirane zemlje u Europi. MeÄ‘utim, onoga trena kad je rat zavrÅ¡io i kad su se prioriteti redefinirali, kako to da smo se retoriÄki opredijelili za druÅ¡tvo znanja, a da nismo definirali pretpostavke tog druÅ¡tva znanja? I kako to da novac nastao “dividendom mira†i prestankom rata nije usmjeren za obrazovanje i sustavno istraživanje obrazovanja? Mi nemamo iz Äega donijeti zakonitosti odgoja i obrazovanja, u nas nije provedeno nijedno istraživanje, nijedna valjana evaluacija na osnovi koje bismo mogli mijenjati sustav. Odluke se donose politiÄki i ad hoc kako koji ministar preuzme resor.
ZaÅ¡to to nije uÄinjeno?
– Nedostaje politiÄka volja, apsolutno. Hrvatska je premrežena razliÄitim interesnim grupama kojima niÅ¡ta nije svetinja, osim njihov vlastiti interes. No, paralelno s tim, a da bi zamaglili situaciju, razvili su takve retoriÄke mehanizme koji zabavljaju narod i na taj ga naÄin uljuljavaju i odvlaÄe pozornost. Istodobno, Å¡kola ne razvija kritiÄku svijest kako bi to mladi konaÄno i razotkrili.
MARIJANA CVRTILA