piše: Tamara Šoić
PoÄela mi je ozbiljno ići na živce ova drama s lektirama.
Svi kolektivno padaju u nesvijest na tzv. izbacivanje nekih lektirnih naslova, a meni generacije i generacije uÄenika (koje su navodno stasale na djelima koja sad svi kolektivno oplakuju) na pitanje – koja vam je najdraža knjiga iz osnovne Å¡kole, odgovaraju – niti jedna, sve su bile dosadne pa ih nismo Äitali.
A oni koji su ipak neÅ¡to Äitali, ne sjećaju se niti jednog podatka iz “omiljene†knjige.
Jednom me jedan tata oprao jer mu je sinÄić dobio 1 iz lektire, a juÄer ga je vlastitim oÄima vidio kako Äita kratki sadržaj.
Ljudi dragi, pomirimo se da nam djeca ne Äitaju. Ni Pipi Dugu ÄŒarapu ni Hajdi ni Kekeca ni Koka u svim mogućim varijantama.
Ne zanimaju ih lektirna djela na kojima smo mi odrasli i za kojima nariÄemo.
To padanje u nesvijest zbog izbacivanja jedne, a uvrÅ¡tavanje druge lektire, neće promijeniti niÄije Äitateljske navike.
Nitko živ (ili barem golema većina) ne Äita ni ZloÄin i kaznu, ni Kiklopa ni Filipa ni Anu Karenjinu.
Koliko god mi voljeli te naslove.
Ako mi se posreći, proÄitaju dijelove i pogledaju film, a ako naletim na loÅ¡u generaciju – niti to.
Kad sljedeći put netko padne u nesvijest zbog “izbaÄene†lektire, neka se pokuÅ¡a prisjetiti kada je zadnji put vidio svoje ili tuÄ‘e dijete kako u gluho doba, kraj noćne lampe, grozniÄavo Äita neki roman.
Ili barem novelu.
Potpuno mi je svejedno Å¡to će moji uÄenici Äitati. Želim ih vratiti knjizi i Äitanju (iako mislim da je to gotovo izgubljen rat).
I služim se svim mogućim i nemogućim metodama u postizanju tog cilja, (pardon, ishoda), a izbor i naslovi lektirnih djela, najmanji su problem na tom putu.
Pa umjesto vrištanja zbog lektirnih naslova, predlažem roditeljima neka fino posude iz gradske ili vlastite biblioteke, knjigu po svom izboru.
I zamole dijete neka proÄita knjigu koju toliko žele u lektiri.
ÄŒisto za probu.
I uvida u situaciju.
A i nama će svaka pomoć biti dobrodošla.