Iz pera nastavnika Ilije Barišića koji je eksperimentalni program upoznao temeljem vlastita iskustva i iz prve ruke.
Naime, interes je nastavnika za ovu temu velik pa pismo kolege prenosimo u cijelosti.
S obzirom da se informacije o Å koli za život javnosti dobrim dijelom prenose na nepotpun i propagandistiÄki naÄin, mnogi su nastavnici iskazali interes za konkretnim osvrtima i iskustvima profesora koji su neposredno ukljuÄeni u samu reformu. Stoga sam odluÄio podijeliti s kolegama dio svojih iskustava i dojmova o tome kako je raditi po eksperimentalnom programu i Å¡to mogu oÄekivati sljedeće godine kada će, po najavama, taj program biti uveden u sve Å¡kole. Moja se iskustva odnose prije svega na 1. razred gimnazije i na nastavu Hrvatskoga jezika.
Krenuo bih od problema, s obzirom da se u javnosti plasira slika kao da su oni minorni i da sve ide kao po Å¡pagi. Rekao bih da su tehniÄki problemi s udžbenicima i tabletima na koje se ložila javnost sporedni u cijeloj stvari, premda sigurno ne pomažu. Jezgreni su i kljuÄni problemi s kurikulom, vrednovanjem, edukacijom.
Jasno da novi program zahtijeva i novi naÄin planiranja rada. ViÅ¡ak radnih sati i viÅ¡ak truda, koji i sve vas oÄekuje, neću navoditi kao problem. ViÅ¡e rada, a motivacija i plaća jednako niska – nema veze, to je za drugu raspravu. Problem je kako se tu snaći i kako planirati.
Å to nam je na raspolaganju? Kurikul – priliÄno apstraktan, nedoreÄen, pisan ‘zamornim didaktiÄkim metajezikom’ (iz Recenzije HAZU, gdje je Kurikul Hrvatskoga ocijenjen prosjekom od dva cijela neÅ¡to i skoro sruÅ¡en). Mentori ga na edukaciji ne znaju pretoÄiti u sustavno i jasno formuliran okvirni plan ili u neke upute koje treba predoÄiti u konkretne nastavne sate i aktivnosti za uÄenike. NeÅ¡to su sklepali na brzinu, neke su im ideje dobre, ali tu se nigdje ne vidi glava i rep. Nedostaje cjelovitost i sustavna preglednost. Nema okvira za vrednovanje (nije usvojen) niti naznaka kako će izgledati nova državna mature. To su orijentiri prema kojima svaki savjesni profesor prilagoÄ‘ava svoje poduÄavanje, osobito kada ima Kurikul koji je nemoguće ostvariti s postojećom satnicom i s obzirom na sve propisane ishode, kao Å¡to je sluÄaj s Hrvatskim jezikom. Iskreno se nadam da će NCVVO Å¡to prije objaviti neki katalog za državnu maturu za eksperimentalce koji će nam biti orijentir u kupusari od Kurikula i ishoda koju imamo sada. Ili da će srediti Kurikul nakon e-savjetovanja. Ne znam, odvažno se nadam pozitivnim pomacima.
Edukacija – nedostatna. NeÅ¡to se može nauÄiti, ali ne puno. Dosta je zadataka po principu ‘evo ti formula divnoga kroja kurikula, da vidim Å¡to ćeÅ¡ sada saÅ¡iti od toga’. Kao ono kad ti profesor da formulu za rjeÅ¡avanje zadatka i zadatak, a sam ti prije toga ne pokaže kako ga rijeÅ¡iti. To je edukacija. Sami nisu puno toga ponudili. Ne zato Å¡to ne žele, nego zato Å¡to ni sami nisu razradili. Trude se i pružaju podrÅ¡ku, ne mogu reći, ali kad im se postavi neko jaÄe i konkretnije pitanje – jednostavno Å¡ute. ÄŒim me seenaju, znam da ni sami ne znaju kako. Ili nisu ovlaÅ¡teni dijeliti neke delikatne informacije. Ili imaju svoja opravdanja tipiÄna za reformu: “pravom profesoru nije važno, on sve može sam, to je sad po novom, ne razumijete novi sistem, previÅ¡e ste u starom, Å¡to ste negativni, treba nam pozitiva, viÅ¡e sami radite, nema gotovih recepata, novi kurikul znaÄi slobodu, autonomija itd.” To je repertoar opravdanja svih nedoumica i svih nelogiÄnosti. Možete nasumiÄno izabrati svoj odgovor za bilo koji prigovor koji imate ili bilo koji problem. Ili jednostavno seenanje.
Edukacija je usto korjenito pogreÅ¡no (i podcjenjivaÄki prema nastavnicima) usmjerena na nove metode poduÄavanja. Kao da svi mi radimo samo frontalno i ne znamo bolje. Kao da nismo proÅ¡li pedagoÅ¡ke predmete na fakultetima i ne usavrÅ¡avamo se na struÄnim skupovima. Å kola za život pokazuje nam svjetlost, put i istinu u nastavni proces koji nam je prije svima bio skriven. Prije Å kole za život nije bilo života, a Å¡kola je bilo tamno i mraÄno mjesto u kojemu se nastavnici nisu trudili i nisu znali za bolje. Eto nam svjetlosti Ministrice koja će prosvijetliti nas zaostale i lijene prosvjetare.
Uostalom, edukacija je većinom prijevod onoga Å¡to je priredio British Counsil, ista za sve predmete, za sve razine osnovne Å¡kole, za srednje strukovne, gimnazije. Sami mi krojimo razliku. Eto, tako je postavljena edukacija. Jako je malo razlikovno oblikovanih zadataka, po predmetima, uzrastu uÄenika, usmjerenju. Vidjet ćete sami, ako već ne vidite na Loomenu. Ne znam hoće li neÅ¡to promijeniti nabolje. S obzirom na obujam posla, sumnjam da stignu. Ne zato Å¡to ne bi htjeli. Bitno je unijeti birokratsku kvaÄicu da je odraÄ‘ena reforma, ne i sam sadržaj. Reforma i edukacija tako se provode na papiru, ne i u stvarnosti. A znamo da je ionako bitna slika reforme za javnost, ne i sam sustav Å¡kolstva.
Evaluacija programa, suvisla strategija provođenja reforme – dojam je da se o tome nije ozbiljno razmišljalo. Nisu stigli, jer se cijeli proces morao ubrzati za potrebe politikantske promocije. Neki se problemi dijelom rješavaju u hodu, neki se guraju pod tepih. Mogao bih još nabrajati, ali dosta o problemima.
Da ne bude sve u negativnom tonu – stvari idu. A ono, Å¡to ne bi iÅ¡le. PripremiÅ¡ se, uÄ‘eÅ¡ u razred i radiÅ¡ s djecom. Djeca uÄe, neka bolje, neka loÅ¡ije, kao i uvijek.
TeÅ¡ko je procijeniti zadovoljstvo uÄenika novim u odnosu na stari program. Skoro su svi gimnazijalci orni za rad i dokazivanje kada tek doÄ‘u u prvi razred, odnosno barem orniji nego Å¡to će to biti kasnije. Mnogim uÄenicima tek u drugom polugodiÅ¡tu ili kasnije splasne interes, vjerojatno i zbog starog programa koji je svakako trebalo mijenjati, no treba proći viÅ¡e godina i pomno osmiÅ¡ljena opservacija da se utvrdi ima li tu napretka.
Zadovoljstvo uÄenika i roditelja, kao i uvijek, ovisi dobrim dijelom o nastavniku. Nijedan program tu neće Äiniti presudnu razliku. Nadalje, problem je procijeniti iskustva uÄenika u eksperimentalnom programu s obzirom da su prvaÅ¡i uvijek pogubljeni kada doÄ‘u iz osnovne Å¡kole. Å to oni znaju koja je razlika u odnosu na prije? No generalno, nema većih prigovora. Neki su malo iznenaÄ‘eni Å¡to ipak moraju raditi, jer mislili su da eksperimentalni program znaÄi da će sada sve biti laganini. Neki roditelji takoÄ‘er. Mislili su da će im sada u Å¡koli sjati vjeÄna duga, a oni će bez prevelikog truda i s osmijehom na licu samo odjahati na jednorozima u bolju budućnost i sretan život obasut novcem i mogućnostima. To je, valjda, rezultat intenzivne propagande iz Ministarstva.
Ono Å¡to pouzdano znam, to je da uÄenici ne mogu smisliti tablete. I ne samo zato Å¡to su spori i nikakvi. Premda oni imaju ograniÄenu uporabnost u nastavnom procesu i neke je stvari zgodno odraditi preko njih i e-udžbenika, generalno su suviÅ¡ni. Ako je neÅ¡to promaÅ¡aj u ovoj reformi, a od poÄetka je jasno da je to samo slika iz razglednice za MinistriÄin PR, to su tableti
Kao nastavnici možete oÄekivati viÅ¡e priprema i rada nego prije, a nije da smo prije zabuÅ¡avali. Da imamo jasnije smjernice i orijentire glede rada po novom programu, taj dodatni rad većini ne bi bio velik teret, jer je u interesu i nas kao nastavnika i same djece. Ovako smo dobrim dijelom prepuÅ¡teni sami sebi u osmiÅ¡ljavanju nastavnog procesa i pogaÄ‘anju onoga Å¡to je kurikulski pravovjerno i ispravno, a gdje možda grijeÅ¡imo duÅ¡u prema Kurikulu. U tom smislu, prekovremeni koje dobijemo ne pokrivaju stvarnu vrijednost i koliÄinu dodatnoga rada.
Pozitivna je stvar s autonomijom (koja, kao Å¡to smo vidjeli, lagano vodi i do anarhije i kaosa, osobito bez Okvira za vrednovanje koji nije usvojen) to Å¡to u svome predmetu mogu odabrati lektire koje viÅ¡e odgovaraju recepcijskim sposobnostima uÄenika. No s druge strane, problem je Å¡to je književnost priliÄno srezana novim Kurikulom, a to ne odgovara interesima uÄenika. No ne bih vas zamarao problemima Hrvatskoga jezika, o tome bih mogao napisati joÅ¡ puno, puno viÅ¡e. O tome su već napisane studije, a o tome svjedoÄe i stotine komentara na e-savjetovanju o Kurikulu.
Uglavnom, ima nekih pozitivnih pomaka, no u svemu pozitivnom problem je Å¡to sjena neizvjesnosti sve nadvija, sjena politike, spinova, PR-a i poluistina koje se manipulatorski plasiraju javnosti.
Presvijetla bi ministrica,kad već priÄa o zakljuÄenoj Ävrstoj Äetvorci na polugodiÅ¡tu, trebala znati da se ocjene na polugodiÅ¡tu ne zakljuÄuju. A kad se bude davala konaÄna ocjena, ona će biti iskljuÄivo negativna, i za reformu i ministricu i stranku koja iza nje stoji!